Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Násilí ve Středoafrické republice: za týden 600 mrtvých, hlásí OSN

Svět

  21:46
ŽENEVA/ BANGUI - Boje a násilnosti ve Středoafrické republice si během uplynulého týdne vyžádaly více než 600 mrtvých, z toho 450 v metropoli Bangui. Informoval o tom v Ženevě úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Jenom ve čtvrtek prý křesťanské milice v jedné vesnici na západě země zabily 27 muslimů.

Obyvatelka Bangui prchá před střelbou foto: Reuters

Podle agentury AP vrhlo násilí tuto bývalou francouzskou kolonii na pokraj anarchie a Africká unie formálně potvrdila svůj záměr navýšit počet svých vojáků v zemi na 6000 ze stávajících asi 2500.

ČTĚTE TAKÉ:

"Boje a náboženské násilnosti si za poslední týden vyžádaly 450 mrtvých" v Bangui a 160 "v jiných oblastech země", uvedl mluvčí UNHCR. Jen v metropoli údajně muselo opustit své domovy dalších 159 000 lidí.

Drancování domů a obchodů

Zejména v Bangui se volně pohybují tisíce příslušníků nejrůznějších ozbrojených skupin. "Drancují naše obchody a domovy. Máme právo zasáhnout a bránit se," řekl AP šestatřicetiletý muslim mávající mačetou. V okolí metropolitního letiště kontrolovaného francouzskou armádou přežívá v současnosti nejméně 38 000 lidí, kteří tam utekli ze strachu před útoky ozbrojených muslimů.

V důsledku spirály násilí se Středoafrická republika potýká i s hladem. Světový potravinový program OSN v pátek mezi uprchlíky zahájil distribuci potravin, kterou ale podle AP provázel chaos. "Jsme tu už sedm dní a jídlo jsme ještě neviděli," vylíčila pětačtyřicetiletá Sophie Matiasová, která u letišti spí s deseti dětmi. "Děti jsou hladové. Stále se ptají po jídle, ale my nic nemáme," dodala.

Letadlo organizace UNICEF dnes dopravilo do země 85 tun humanitárních zásob, včetně pokrývek pro téměř 38 000 lidí. Většina z těch, kteří našli útočiště u letišti v Bangui, spí bez jakékoli ochrany. Jen některým se podařilo najít úkryt v odstaveném letadle nebo letištních hangárech. Každodenním obrázkem tu jsou dlouhé fronty na vodu a oblečení sušící se na křídlech zrezavělých letounů, popsala AP.

Nepokoje začaly v březnu

Francouzská armáda nyní v hlavním městě provádí rozsáhlou odzbrojovací akci s cílem ukončit v oblasti násilnosti. Ty se odehrávají i mimo metropoli. UNHCR s odvoláním na své zdroje v Africe uvedl, že křesťanské milice antibalaka ve vesnici Bohong na západě země usmrtily 27 muslimů.

Nepokoje ve Středoafrické republice trvají už od březnového svržení bývalého prezidenta Françoise Bozizého. Francie má v zemi na základě mandátu Rady bezpečnosti OSN nyní 1600 vojáků. Rozmístěno je tam rovněž 2500 příslušníků ozbrojených sil dalších afrických států.

Africká unie v pátek podle agentury AFP formálně schválila svůj závazek z minulého týdne navýšit jejich počet až na 6000 mužů. "Rada bezpečnosti OSN původně požadovala 3600 mužů, ale my jsme šli nad tento rámec, protože je tam potřeba více vojáků," uvedla AU v prohlášení, v němž navýšení počtu zdůvodnila "stupňujícím se konfliktem mezi komunitami".

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...