Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

NATO převezme velení v Libyi, Turecko už nemá výhrady

Svět

  23:01
Severoatlantická aliance převezme vojenské velení operace proti režimu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Oznámil to turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu, jehož země dosud jako jediný člen aliance měla výhrady k tomu, aby se NATO vůbec zapojilo do bojových akcí proti vojenským cílům v Libyi.

Libyjští rebelové foto: ČTK/AP

Mezinárodní koalice mezitím pokračovala v náletech proti Kaddáfího silám a pokračovaly i boje mezi prorežimními silami a místními vzbouřenci.

Přehledná infografika


Francouzská stíhačka zničila libyjský vojenský letoun, který narušil bezletovou zónu vyhlášenou se souhlasem OSN nad Libyí. Podle Francouzů budou spojenecké nálety v Libyi pokračovat maximálně několik týdnů.


Pro rozhodnutí podobné tomu o řízení operace vůči libyjskému režimu potřebuje NATO souhlas všech svých 28 členů. Ankara dosud požadovala záruky ohledně bezpečnosti libyjských civilistů, což vedlo k tomu, že NATO se zatím zapojilo jen do zajištění námořní blokády Libye. "Naše požadavky byly splněny a operace bude předána NATO," řekl šéf turecké diplomacie po telekonferenci s Paříží, Londýnem a Washingtonem. Zatím vojenské operace vůči Kaddáfímu koordinují USA. Předání velení by se podle Pentagonu mohlo uskutečnit o víkendu.


Africká unie pozvala na pátek do Addis Abeby představitele Kaddáfího režimu a libyjských vzbouřenců, aby jednali o dodržování příměří. Obě strany již slíbily účast, sdělila OSN, která vysílá do Etiopie svého představitele.

Mezinárodní koalice podle libyjských vzbouřenců slíbila, že zajistí, aby lodě přivážející humanitární pomoc z Malty mohly připlouvat do Misuráty, která je největším městem ovládaným povstalci na západě země, ale kde stále probíhají boje mezi vzbouřenci a Kaddáfího silami.

Boje v Misurátě
V Misurátě v noci na dnešek podle místních lékařů vládní jednotky ostřelovaly z děl a tanků zdravotní objekty. Podle obyvatel také Kaddáfího odstřelovači ze střech ohrožovali ulice a zabili nejméně 16 lidí. Večer mluvčí rebelů řekl, že 30 vládních odstřelovačů se jim podařilo zabít.

Zprávy o bojích nelze potvrdit z nezávislých zdrojů. V posledním týdnu v Misurátě podle lékařských zdrojů zemřelo 109 lidí a více než 1300 bylo zraněno. Libyjské úřady tvrdí, že vládní jednotky dodržují příměří v souladu s požadavkem OSN; podle OSN to však není pravda.

ČTĚTE TAKÉ:

Libyjské úřady připouštějí, že velká část Misuráty je už čtvrtý den bez vody a elektřiny, popírá ale, že by armáda záměrně dodávky přerušila. Příčinou je prý drancování.

Mezinárodní síly dále bombardují vojenské cíle. Kromě střel z letounů, kterých je do operace zapojeno více než 350, zamířilo proti těmto cílům nejméně 14 řízených střel Tomahawk. V noci se ozvala silná exploze v Tripolisu a z blízkosti tamní vojenské základny stoupal dým. Stejné místo bylo podle libyjské armády terčem náletů i dnes.

Výbuch Kaddáfího letadla, 19.3.2011

Spojenci dnes také pokračovali v bombardování Kaddáfího pozic ve městě Sabhá. Francouzské letouny podnikly nálet zatím nejhlouběji v libyjském vnitrozemí. Cílem byla vojenská základna asi 250 kilometrů od pobřeží.

Libyjská oficiální média v noci na dnešek obvinila spojenecké síly z útoků na civilní cíle. Tisková agentura JANA oznámila, že po setmění byly dvakrát bombardovány i obytné čtvrtě na východním předměstí Tripolisu, kde zahynul velký počet civilistů. Další následný útok byl prý veden proti záchranným týmům, které z trosek vyprošťovaly mrtvé.

ČTĚTE TAKÉ:

Viceadmirál Bill Gortney z americké armády a další představitelé mezinárodní koalice to ale odmítli. "Vojáci se maximálně snaží omezit nebezpečí civilních obětí," ujistil britský ministr zahraničí William Hague. Civilní ztráty podle něj vědomě způsobují jen jednotky Kaddáfího.

"Zničení Kaddáfího vojenských kapacit je otázkou dní nebo týdnů, ale určitě ne měsíců," usoudil dnes francouzský ministr zahraničí Alain Juppé. USA vyzvaly libyjské vojáky, aby odmítli poslušnost Kaddáfímu.

Libyjské jednotky se začínají potýkat s nedostatkem paliva. Představitelé režimu tvrdí, že k Libyi zamířil tanker, který by měl problém vyřešit.

Vláda se ale obává, že plavidlo zastaví síly NATO, které kontrolují dodržování zbrojního embarga uvaleného na Tripolis RB OSN.

Italské velení zajišťující námořní blokádu dnes sdělilo, že NATO ještě nezachytilo žádné podezřelé plavidlo. Zároveň ovšem upozornilo, že zatím nelze zabezpečit kontrolu celé libyjského pobřeží, brzy by ale měl být k dispozici dostatek lodí z Turecka a dalších aliančních zemí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!