Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Návrat císaře má další zastánce

Česko

  9:17
BRNO - Pomník Josefa II., který byl před 90 lety symbolem habsburské nadvlády nad Brnem, by se měl vrátit. Alespoň někteří aktivisté by ho rádi viděli zpět na jeho místě v parku na Moravském náměstí.

Vrátí se pomník Josefa II. opět na brněnské Moravské náměstí? foto: Reprofoto

To, že by mohl být zajímavým závěrem průhledu z náměstí Svobody přes Rašínovu ulici, připouští i architekt Petr Hrůša, který navrhuje úpravu části Moravského náměstí. „To místo ale není v námi navrhované části. Faktem však je, že tam pohledový závěr chybí a Josef II. vykonal pro město a pro naše země i leccos dobrého,“ podotkl.

O návrat panovníkovy sochy usiluje na svých internetových stránkách i občanské sdružení Castellum, které připomíná, že sochy Josefa II. se už vrátily na své místo například v Hostinném a v Uničově. Problém je v tom, že brněnský monarcha už původní podobu, jakou měl při odhalení v roce 1892, získat nemůže. A to přesto, že tři jeho hlavní části zůstaly zachovány. Sochař Anton Břenek totiž postavil sousoší tak, že na vrcholu stál císař a na bocích podstavce seděly dvě alegorie – jedna znázorňovala Toleranci a druhá Obchod a průmysl. „Pomník byl 18. září 1919 násilně stržen a veškeré kamenné prvky, tedy mramor, pískovec i žula, byly v roce 1934 prodány ve prospěch chudinského fondu,“ připomíná brněnská historička Miroslava Menšíková.

Obě alegorie se postupně přesouvaly, dlouhá léta zdobily Denisovy sady a nyní našly místo v parku Lužánky. Socha císaře měla ještě pohnutější osud. Ležela zapomenutá v areálu městských jatek a na Poříčí a až v roce 1988 se dostala do parku brněnské psychiatrické léčebny. Tam má svůj smysl – Josef II. se totiž zasloužil o zlepšení zdravotní péče o duševně nemocné.

„Je mu tady dobře,“ míní s úsměvem ředitel Psychiatrické léčebny Brno Marek Radimský. „Kdo chce sochu vidět, může, protože areál léčebny je otevřený. A kdo ji nechce, tak ji tady nezničí, protože je tu ostraha,“ dodává. Přiznal, že čas od času ho navštíví „vyslanci“, kteří o sochu mají zájem. „Před dvěma lety tu byli i Rakušané, prý jako deputace z Vídně, kam chtěli sochu přemístit. Bez problémů si ale nechali vysvětlit, že jde o státní majetek a že to není možné. A tak to obvykle dopadne vždy. Podruhé se už zájemci nevracejí,“ popsal Radimský.

Se stěhováním by nesouhlasil, podle něho by sochu odsoudilo ke zkáze. Jednak by vadila jako připomínka germanizace, jednak je z materiálu vyhledávaného sběrači. „Obrazoborectví je u nás stále oblíbené,“ podotýká Radimský. 

Když se před časem k návratu sochy vyjadřovali návštěvníci brněnského Urbancentra, ze stovky hlasujících se pro návrat pomníku vyslovila nadpoloviční většina respondentů a další pětině by to bylo jedno. Rozhodnutí ale padne až při přípravě rekonstrukce parkové části náměstí. „Na rozdíl od dřívějška by navíc pozadí soše netvořil Německý dům, zbořený po druhé světové válce, takže bude záviset na celé koncepci této části náměstí,“ připomíná architekt Hrůša.

A Josef II. má ještě dalšího teoretického protivníka, paradoxně ještě staršího. Moravského markraběte Jošta, který zemřel v roce 1411 krátce po zvolení za krále římského. V Brně vzniklo sdružení Jošt Moravský, které již vybralo asi desetinu z dvanácti milionů potřebných na postavení jeho jezdecké sochy.

Podle návrhu by měla stát na Moravském náměstí na prostranství před Moravskou galerií a kinem Scala, ale někteří lidé naznačují, že by se lépe vyjímala právě na místě, kde stál Josef II. I když s rezervou. „Tato část náměstí přeneseně řečeno setřásla tři sochy. Kromě Josefa II. na ní nebylo možné postavit sochu T. G. Masaryka a padlo také sousoší Komunisté,“ připomíná historička Milena Flodrová.

Autoři:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.