Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Návrat zapomenuté zeleniny. Zkuste vodnici nebo lebedu

Česká kuchyně

  7:00
Bývala běžnou součástí české kuchyně a na jídelníčku se objevovala téměř denně. Dnes jsou pro nás názvy tradiční zeleniny už téměř neznámé. Vaření z ní je ovšem zase na vzestupu. Na farmářských trzích už vodnici, polníček či chřest běžně koupíte. Co s nimi v kuchyni?

Zapomenutá česká zelenina. Jak asi chutná vodnice? foto: Shutterstock

Vodnice

Vodnice byla vždy nedílnou součástí českého jídelníčku a před dovezením brambor se využívala jako příloha. Jedlé jsou nejenom bílo fialové brukve podobné ředkvičkám, ale i její listy. Chuť je podobná kedlubně či ředkvičkám. Obsahuje velké množství vlákniny, vitamínů řady B a C a minerálních látek. Používá se při přípravě polévek či salátů. Dá se ale jíst i syrová.

Jakou další zeleninu stojí zato vyzkoušet:

Kaše z vodnice: Asi 400 gramů vodnice očistíme a nakrájíme na kostky, podusíme na másle a ochutíme pepřem a solí. Přidáme jednu osmaženou cibuli, asi 1 decilitr ohřátého mléka a rozmixujeme. Můžeme podávat jako neobvyklou přílohu k masu.

Chřest

Sezóna chřestu začíná v polovině dubna, letošní jaro termín mírně posunulo, v nejbližších dnech se ale můžete začít dívat po světle zelených nebo bílých stoncích. Chřest, kterém se lidově říká špargl, má u nás dlouholetou tradici, která byla přerušena až s nástupem komunistů. Většina pěstíren byla v té době zavřena a chřest se přestal v kuchyních používat. Přitom jde o potravinu zdravou, snadno zpracovatelnou a dietní. Dejte ji v kuchyni šanci.

Bílý chřest je obecně v Evropě žádanější. Zelený je jen okrajová záležitost.

Chřestová polévka: Z mouky a másla připravíme jíšku, zalijeme vývarem z chřestových slupek a důkladně povaříme s polévkovými bylinkami (petržel, tymián, bobkový list a další). Dochutíme solí, přidáme 200 mililitrů smetany, lžíci másla, 200 gramů oloupaného bílého chřestu a lžičku estragonu. Vaříme ještě 20 minut, rozmixujeme a ihned podáváme.

Lebeda

Planá rychle rostoucí plodina dává zabrat především zemědělcům, kteří ji na polích moc rádi nevidí. Na zahradě ovšem potěší, protože si z ní můžete připravit výborný salát. Lebeda má fialové lístky a méně kyseliny šťavelové než špenát. První lístky můžete otrhat, když je rostlina asi 20 cm vysoká.

Připravte si salát z lebedy.

Lebeda se smetanou: Asi 400 gramů listů lebedy očistíme a povaříme asi 10 minut ve velkém hrnci. Potom slijeme vodu a lístky rozmixujeme. Na másle podusíme najemno nakrájenou cibuli, poté poprášíme dvěma lžícemi hladké mouky a zasmažíme. Přidáme lebedu a promícháme, přilejeme 200 mililitrů smetany, dochutíme česnekem, solí a pepřem. Podáváme jako přílohu k masu.

Kozlíček

Kozlíček jarní neboli polníček je listová zelenina, která se pomalu vrací na české stoly. Listy polníčku jsou sytě zelené a mají jemnou oříškovou chuť. Obsahují vitamin A a C, hořčík, železo a kyselinu listovou. Využívá se především ve studené kuchyni, jako součást salátů a pomazánek. Lze ho ale připravit jako teplou přílohu, třeba podusit podobně jako špenát.

Kozlíček jarní

Polníčkový salát s červenou řepou: Dvě velké červené řepy očistíme a vaříme asi 10 minut v osolené vodě. Poté je osušíme a nakrájíme na tenké plátky. Osolíme, opepříme, pokapeme balsamicovým octem a přidáme do mísy k 150 g očištěných lístků polníčku. Přidáme nakrájenou mozzarelu a salát pokapame olivovým olejem. Podáváme s opečenou bagetou.

Autor: