Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Návrh na regulaci výstavby mešit? Podle ministerstva pro místní rozvoj je protiústavní

Česko

  14:09
Praha - Návrh na regulaci výstavby náboženských staveb včetně mešit, který chce vložit poslanec ANO Karel Rais do novely stavebního zákona, považuje ministerstvo pro místní rozvoj po právní stránce za protiústavní. Návrh podle ministerstva představuje nepřiměřený zásah do ústavně zaručených práv, a to do práva na samosprávu a svobody náboženského vyznání. Ve čtvrtek to sdělila mluvčí ministerstva Veronika Vároši.

Mešita v Brně foto: Anna VavríkováMAFRA

Regulujme výstavbu mešit, navrhuje poslanec ANO. Chce místní referenda

Odkázala na část Listiny základních práv a svobod, kde stojí mimo jiné, že „každý má právo svobodně projevovat své náboženství nebo víru buď sám nebo společně s jinými, soukromě nebo veřejně, bohoslužbou, vyučováním, náboženskými úkony nebo zachováváním obřadu.“ Poukázala i na související ustanovení, které uvádí že „výkon těchto práv může být omezen zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu veřejné bezpečnosti a pořádku, zdraví a mravnosti nebo práv a svobod druhých.“ Z těchto ustanovení lze podle mluvčí dovodit, že Raisův návrh představuje nepřiměřený zásah do ústavně zaručených práv, a to do práva na samosprávu a svobody náboženského vyznání.

Rais chce přísnější regulaci u náboženských staveb, která by se týkala těch církví, které nemají tzv. zvláštní práva podle zákona o církvích. Nedotklo by se to například římskokatolické a husitské církve či Federace židovských obcí, která řadu těchto zvláštních práv mají. Jde například o právo vyučovat náboženství na státních školách nebo zřizovat vlastní. Zvláštní práva naproti tomu nemá Ústředí muslimských obcí. O stavbě náboženských staveb u těchto církví bez zvláštních práv by například měli rozhodovat občané v místním referendu.

„Co se týká možnosti konat místního referendum o náboženských stavbách v obci, to lze konat již v současné době podle zákona o místním referendu,“ poznamenala mluvčí. Raisův návrh proto podle ní nadbytečně upravuje konání místního referenda, a proto nepřiměřeně zasahuje do systému právního řádu.

„Není navíc nijak zdůvodněno, proč má být schválení v místním referendu povinné jen pro náboženské stavby, když nelibost občanů obce může vzbudit i řada dalších staveb,“ uvedla mluvčí s tím, že může jít například o obchodní centra nebo továrny. Komplikovaná je podle ní i sama definice náboženské stavby a také není zřejmé, kdo a jak bude bude posuzovat, zda jde nebo nejde o náboženskou stavbu.

Rais již dříve řekl, že k pozměňovacímu návrhu ho přiměli obyvatelé jedné z brněnských částí, kteří zjistili, že v jejich místě vznikají muslimské náboženské prostory a jich se nikdo na nic neptal. O jeho návrhu rozhodnou poslanci při závěrečném schvalování novely zákona.

Autor: