Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Nečas: Bankrot Řecka by byl lepší než další půjčky

Svět

  20:15aktualizováno  23:59
BRUSEL - Bankrot Řecka by byl zřejmě vhodnější cestou, než další nalévání finanční pomoci Aténám. V Bruselu to řekl premiér Petr Nečas. Praha se během dnešního summitu EU podle něj klonila pro povinné zapojení soukromého sektoru do další pomoci, i když nakonec bude dobrovolné. Zatím se také nerozhodlo, z jakých fondů půjde další záchranný balík - zda jen z fondu eurozóny, jak prosazuje i ČR, nebo částečně i z celounijního.

Premiér Petr Nečas přijal v Praze britského premiéra Davida Camerona, který je na návštěvě ČR. foto: ČTK

"Restrukturalizace řeckého dluhu je zřejmě vhodnější cestou a je skutečně reálnou otázkou, nakolik odkládání tohoto problému pouze nevede k tomu, že toto řešení bude dražší a dražší," řekl Nečas.

Čtěte také:

Evropští partneři Řecka intenzivně pracují na druhém záchranném balíku.

Ukazuje se totiž, že první balík půjček ve výši 110 miliard eur nebude dluhy ničené zemi ani zdaleka stačit. Ovšem ani další peníze z prvního záchranného balíku ještě Atény nemají jisté, neboť jejich uvolnění je podmíněno schválením masivních a v Řecku velmi nepopulárních úsporných opatření. Hlasování o nich má tamní parlament naplánováno na konec června.

Podle Nečase je nyní třeba vyčkat, zda Atény schválí úspory, k nimž se při vyjednávání o první pomoci partnerům zavázalo. Pak bude možné rozhodnout o dalším postupu. Česko každopádně nechce, aby se do případné pomoci zapojit i Evropský mechanismus finanční stability (EFSM), do něhož je zapojena celá EU včetně ČR, a nikoli jen eurozóna. "Musím říci, že na rozhodování o finanční pomoci Řecku se Česká republika podobně jako další země, které nejsou členy eurozóny, nijak nepodílela, čili by by bylo velmi neobvyklé, kdyby teď ty finanční prostředky, které jsou přes unijní rozpočet, byly čerpány dále na tuto věc," uvedl Nečas.

O tom, zda se použije i EFSM, se zatím nerozhodlo. Spolu s ČR se proti jeho využití na večerním jednání postavila Británie. "Pro nás je důležité, aby nadále čeští daňoví poplatníci zůstali ochráněni od těchto dalších dodatečných nároků," řekl Nečas s tím, že o všem se ještě ale bude jednat.

"Klíčové teď bude, zda Řecko prokáže vůli provést některé změny, to se rozhodně v následujících dnech nebo týdnech," řekl Nečas na dotaz, zda lídři dohodli nějaké podrobnosti k chystanému druhému záchrannému balíku pro Řecko. "Většinou se očekává, že tím klíčovým nástrojem bude nástroj, který je z eurozóny, tedy EFSF," nastínil.

"My jsme přesvědčeni, že by měl být zahrnut i soukromý sektor do těchto restrukturalizačních kroků. Jsme přesvědčeni, že by to mělo být povinně.

Zatím to vypadá, že jediná šance bude dělat tak dobrovolně, ale před tím problémem se neuteče," řekl také premiér českým novinářům k plánovanému zapojení soukromého sektoru.

Ministr financí Miroslav Kalousek dnes dokonce uvedl, že Řecko v bankrotu už je. "V tuhle chvíli už začala restrukturalizace dluhů Řecka, jinými slovy, státní řecký bankrot. Jde o to, jak to proběhne, v jakém čase, s jakými náklady a to, co je důležité - s jakou nákazou, jestli ta skutečnost také znervózní finanční trhy tak, že začne mít své problémy i Španělsko, Itálie a celá řada jiných zemí. Tady opravdu jsou efekty, které nedokážeme dohlédnout," řekl ministr Rádiu Impuls.

Autoři: ,