Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Snad si to alespoň přečetli, vzkazuje Nečas signatářům Ano pro Evropu

PRAHA - Osobnosti žádají premiéra Petra Nečase, aby Česko neizoloval od zbytku Evropy. Vadí jim, že před několika dny nepodepsal přistoupení země k rozpočtovému paktu. Ten jim vzkazuje, aby si smlouvu přečetli.

Premiér Petr Nečas na summitu EU. foto: ČTK

"Doufám, že ti, co se pod petici podepsali, alespoň smlouvu o rozpočtovém paktu četli ," vzkázal Nečas kritikům, mezi kter patří třeba Tomáš Halík, Zdeněk Svěrák nebo Olga Sommerová.

Nečas o kriticích:

"Petentů si vážím, některých si vážím velmi. Musím ale na druhou stranu říci, ze zároveň jsou tam podepsaní lidé, kterých si vážím méně a dokonce jsou tam podepsaní lidé, u kterých když oni řeknou A já řeknu automaticky B, protože moje intuice mi říká, že to A je špatně."

"Máme tu dlouhou reprodukční linku, která sahá až někam k roku 1999, televizní krizi, iniciativu Děkujeme, odejděte... Velmi často tam vidíme stejná jména a tváře."

"Pevně  doufám, že vyvinou úplně stejnou iniciativu vůči politickým silám, které roky brzdily přijetí finanční ústavy. To je skutečným jádrem pudla této smlouvy," rýpl si premiér do tří stovek osobností.

Osobnosti: Nevyřazujte Česko

O co v petici jde? Přes tři stovky osobností veřejného života vyslalo premiérovi Petru Nečasovi (ODS) důrazný apel, aby přestal „zbytečně vyřazovat Česko z hlavního proudu evropské integrace“. „Ne smlouvě naší zemi nepřináší nic pozitivního. Češi ve své historii na takovou politickou malost už několikrát zásadně doplatili,“ varují signatáři petice Nevylučujme se z Evropy! Nečasův kabinet.

Podepsali ji kardinál Miloslav Vlk, bývalá šéfka Akademie věd Helena Illnerová, kněz Tomáš Halík, scenárista a herec Zdeněk Svěrák či bývalý ředitel Centra pro teoretická studia Karlovy univerzity Ivan M. Havel.

ČTĚTE TAKÉ:

Nečas lavíruje

Premiéra Nečase přímo vyzývají, aby „našel odvahu nadřadit skutečné zájmy svého státu úzkým stranickým a osobním vazbám“. „Premiérovo lavírování okolo smlouvy je zřejmě daleko více ovlivněno situací uvnitř jeho strany než politicky zodpovědným rozhodováním,“ stojí v textu výzvy.

Autoři výzvy tvrdí, že jde jen o první krok v přesvědčování vlády. „Od lidí padají silná slova o tom, že jde o odmítnutí Marshallova plánu. Předpokládám proto, že dojde i na schůzku s premiérem,“ popisuje jedna z vůdčích postav petice Monika MacDonagh-Pajerová.

Více o petici čtěte v úterních Lidových novinách.