Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Nečas v Letech: Na koupi vepřína nemá vláda peníze

Česko

  12:33
LETY - Vláda nyní nemá peníze na to, aby odkoupila vepřín u Let u Písku poblíž místa, kde za druhé světové války stával sběrný tábor pro Romy. Řekl to premiér Petr Nečas při vzpomínkové akci k uctění obětí romského holokaustu. Konala se právě v Letech.

Premiér Petr Nečas se zúčastnil pietní vzpomínky na místě bývalého sběrného tábora pro Romy v Letech u Písku. foto: ČTK

Při svém projevu Nečas připomněl, že 10. července uplyne 70 let od vydání rozkazu generálního velitele neuniformované protektorátní policie na potírání takzvaného cikánského zlořádu. "Stojíme na místě, kde nevinní lidé umírali na tyfus, úplavici nebo vyčerpáním hladem," řekl Nečas v projevu, v němž odsuzoval diskriminaci menšin. "Nesmíme dopustit, aby rasové předsudky opanovaly lidské životy," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Některé romské organizace se od pondělní akce distancovaly a vzkázaly vládě, že pokud chce uctít romské oběti, měla by prý mimo jiné zajistit výkup a zbourání vepřína, který v Letech stojí na místě tábora. Mezi účastníky aktu žádní Romové vidět nebyli. "Nebudu lhát a lakovat situaci na růžovo. V současnosti nemáme v rozpočtu na takovou záležitost prostředky," řekl Nečas.

Premiér Petr Nečas se zúčastnil pietní vzpomínky na místě bývalého sběrného tábora pro Romy v Letech u Písku.

Pietní akt v Letech se tradičně koná v květnu, kdy byl pomník odhalen. Letos se květnové akce, kterou pořádají pozůstalí obětí, účastnila za vládu jen zmocněnkyně Monika Šimůnková. Podle organizátorů prý nebylo zastoupení politické scény dostatečné. "Celé to považuji spíše za nedorozumění," řekl novinářům Nečas. Připadá mu ale vhodnější, aby pietní vzpomínka byla spojena s některým konkrétním historickým datem, které souvisí s touto tragickou událostí. "Nedovedu si představit, že bychom si například vypálení Lidic připomínali v jiný den, než se to stalo," dodal Nečas.

Podle ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Daniela Hermana není rozhodující, v jaký den se pietní akt koná. "Důležité hlavně je, že si lidé připomenou, co se tady dělo," uvedl Herman.

Tábor v Letech

Tábor v Letech u Písku byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů. Pietní místo v Letech bylo zpřístupněno v roce 2010. Každý rok jej navštíví na 10.000 turistů.

Autoři: ,