Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Požádá Nečas sám o vydání? Parkanovou k tomu vyzýval

Česko

  6:00aktualizováno  6:59
PRAHA - Poslanecká sněmovna bude brzy řešit delikátní problém, jaký se v historii České republiky dosud nevyskytl. Bude postavena před otázku, zda vydat, či nevydat policii k trestnímu stíhání Petra Nečase. Tedy muže, který byl ministerským předsedou a úřadu se definitivně zbaví teprve jmenováním Rusnokovy vlády, patrně ve středu.

Petr Nečas na výkonné radě ODS. foto: ČTK

Nečasova vláda, která vedla Česko od července 2010, prožila za tři roky řadu otřesů a skandálů, ale stále měla slušnou naději na to, že vydrží až do řádných parlamentních voleb v roce 2014. Jenže pak přišel 13. červenec, kdy policie provedla rozsáhlou razii, při které zasahovala na Úřadu vlády, na pražském magistrátu, v Lesích ČR i jinde - mimo jiné u šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové.

O tři dny později pak Petr Nečas, byť jej policie ještě oficiálně z ničeho nevinní, oznamuje svou demisi. A po necelém měsíci (v pondělí 8. července) přijde do Poslanecké sněmovny žádost státního zástupce - vydejte Nečase k trestnímu stíhání kvůli uplácení a zneužití pravomoci v kauze trafik pro trojici exposlanců Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy.

Anketa

Měla by sněmovna vydat Petra Nečase k trestnímu stíhání?

Ano 2012
Ne 680
Nedokážu posoudit 74

Sám Nečas tvrdí, že žádná dohoda o rezignaci rebelujících poslanců ODS na jejich poslanecké mandáty výměnou za jiné funkce uzavřena nebyla. Proto mu není jasné, proč a z čeho by měl být obviněný. Ve svém prohlášení však neuvedl příliš jasně, zda chce, anebo nechce, aby jej sněmovna ke stíhání vydala. Uvádí jen, že je "připravený se plně obhájit před orgány činnými v trestním řízení i před Poslaneckou sněmovnou, která se bude žádostí zabývat."

ČTĚTE VÍCE O TÉMATU ZDE:

Ještě nedávno přitom Nečas hovořil jasněji - byť v obecné rovině. "Nemám s tím žádný problém, nikdy by mě ani nenapadlo institut imunity využít," prohlásil Nečas, když v červnu padla doživotní ochrana zákonodárců.

Zhruba před rokem, tedy v době Poslanecká sněmovna řešila Vlastu Parkanovou a případ předražených letadel CASA, měl předseda vlády a ODS také jasno.

"Nedovedu si představit, že by sněmovna Vlastu Parkanovou nevydala," uvedl Nečas v televizním pořadu Otázky Václava Moravce. Podle tehdejšího vyjádření Nečase by bylo lepší, kdyby Parkanová sama o své vydání požádala. "I Vlasta Parkanová musí uznat, že kauza natolik eskalovala, že by měla zvážit přehodnocení svého postoje," řekl tehdy premiér.

Na druhou stranu se i v této kauze Vlasty Parkanové Nečasův postoj vyvíjel. V polovině června 2012 při poslaneckých interpelacích prohlásil, že "o tom, kdo bude ve vládě nebo nebude ve vládě, nebude cestou žádosti o vydání rozhodovat parta policejních plukovníků nebo podplukovníků".

U Bárty se Nečas bál politického procesu

Na jaře 2012, tedy v době, kdy ještě nebylo jasné jak dopadne soud s poslanci Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou, kteří byli obviněni z korupce, vyjádřil Nečas obavu z toho, aby se ze soudu nestal politický proces. "Já se docela bojím vytváření této atmosféry, že soud má dopadnout tak, jak si přeje většina veřejného mínění. To není nic o tom, jestli něco provedl, pan Bárta nebo Škárka, já řeknu otevřeně, že mně je to šumafuk. Jestli něco provedli, soud jim to prokáže, ať jsou odsouzeni, ale zastavme se před tím, že je to politický proces. Nesmí nikdy být, jsme demokratický, právní stát a nezávislý soud má rozhodnout objektivně o vině či nevině konkrétního člověka," řekl Nečas.

ČTĚTE TAKÉ:

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...