Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Nechci tahat zvířata z klobouku, říká nový šéf zoo Bobek

Lidé

  12:45
Nového ředitele má pražská zoologická zahrada. Včera jím byl zvolen Miroslav Bobek, který si tak splnil sen. Zoo povede od 1. ledna 2010. Dostal přednost před protikandidáty Miroslavem Zámečníkem a Janem Vávrou.

Přírodovědec Miroslav Bobek. foto: Lidové noviny

LN Jak byste zhodnotil působení svého předchůdce Petra Fejka a jak chcete na jeho práci navázat?

Pražská zoologická zahrada je jednou z deseti nejlepších zoo na světě a tento úspěch je samozřejmě spojen se jménem pana doktora Fejka. Tím, že jsem byl jmenován do funkce ředitele pražské zoo, se mi začal naplňovat největší sen, protože jsem chtěl vždycky pracovat se zvířaty. To byl také jeden z důvodů, proč jsem vystudoval zoologii. Zároveň je to ale obrovská výzva, protože převzít takto úspěšný a fungující podnik je velký závazek.

LN Dočkají se návštěvníci po Novém roce zásadních změn?

Představte si, že ve formuli 1 přijdete do stáje, která je nejbohatší, má nejvíc peněz, nejlepší tým mechaniků a nejlepší auto. Určitě nezačnete auto předělávat a tým mechaniků měnit. Razantní změny bych v tuto chvíli považoval za neštěstí. Nejdřív se chci seznámit s provozem zoologické zahrady a časem se bezesporu některé věci měnit budou, ale nebude to prvního ledna ani desátého února.

LN Ptát se vás na nové pavilony nebo nová zvířata je tedy zatím předčasné?

Nové pavilony jsou už v tuto chvíli dané, protože je připravena projektová dokumentace pro nový sloninec, hrošinec a další investiční akce. Tam je všechno nachystáno ke stavbě, což je zásluha mého předchůdce, a už to zbývá v uvozovkách jen postavit – což je samozřejmě velký úkol, ale veškeré přípravy jsou už hotové. Nějaké představy sice mám, ale nejprve je musím konzultovat v zoo a se zřizovatelem a až ve chvíli, kdy se názory trochu vytříbí, je můžu dát k dispozici veřejnosti a zahájit třeba i nějakou veřejnou diskusi. Ale abych teď začal tahat z klobouku nějaké druhy zvířat nebo typy pavilonů, to by bylo nekorektní.

Miroslav Bobek

Radní Milan Richter (vlevo) a nový ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze

od roku 1993 zaměstnancem Českého rozhlasu, je ředitelem Českého rozhlasu online a bývalým šéfredaktorem rozhlasové stanice ČRo-Leonardo

v roce 1994 inicioval projekt sledování migrace čápů černých z ČR pomocí vysílaček

autor projektu Odhalení, který od roku 2005 sleduje život goril v pražské zoo pomocí kamer

do nové funkce nastoupí 1. ledna 2010

LN Byl jste iniciátorem úspěšného projektu Odhalení – internetových přímých přenosů z pavilonu goril. Plánujete podobné projekty?

Už jsem deklaroval, že bych rád, kdyby vznikly podobné projekty, ale nemůže je dělat sama zoologická zahrada – na Odhalení spolupracovala s Českým rozhlasem. Tyto projekty vždycky potřebují partnera, ale hlavně nápad. Nechci přijít do zoo a začít prosazovat, aby všude byly kamery a všechno se přenášelo na internet. Odhalení bylo postaveno na nápadu, že to byla trochu jiná reality show. To, že jsme pak přenos zachovali a transformovali ho v projekt, jehož cílem je přispívat k ochraně goril v Africe, což stálo spoustu času a úsilí, to je věc jiná. Ale primární byl ten nápad. Stejně by to podle mého názoru mělo být i s dalšími projekty.

LN Ve své koncepci uvádíte, že chcete prezentovat zvířata v kontextu jejich biotopů. Můžete to vysvětlit?

Dotkl jsem se toho už v předchozí odpovědi v souvislosti s Odhalením, které se změnilo v ochranářský projekt. Zoologická zahrada má funkci nejen rekreační, ale i vzdělávací a ochranářskou. Chtěl bych, aby se časem návštěvník dozvěděl víc o tom, v jakém prostředí zvířata žijí, jak to tam vypadá, jaké rostliny tam rostou, jaké jsou případné příčiny ohrožení jednotlivých druhů a jak jim lze čelit.

LN Podle své koncepce chcete víc využívat nové technologie. Co tím máte konkrétně na mysli?

Týká se to tří rovin. Jednak jde o vnější komunikaci zoo, tedy internetové stránky, dejme tomu projekty typu Odhalení, využití sociálních sítí, nových médií atd. Druhá rovina je uvnitř zoo. Sice tam už dnes jsou infokiosky, ale nemyslím si, že by je nešlo využívat lépe. Kromě toho bych chtěl návštěvníkům umožnit nahlédnout do zákulisí nebo do míst, kam se běžně nedostanou. Například ve Dvoře Králové se nedávno narodili psi hyenoví v umělé noře, kam není vidět. Pohled do nory se tedy promítá na obrazovku a všichni jsou spokojení – návštěvníci si mohou prohlédnout roztomilá štěňátka a zvířata nikdo neruší. A v třetí řadě je to využití informačních technologií při běžném provozu, při evidenci krmiv a podobně.

LN Chcete také zlepšit dopravní obslužnost zoo. Ale to asi nezáleží jen na vás?

Přesně tak. To je věc města a městských částí, existují nějaké varianty a já se chci podílet na prosazování těch, které budou pro dostupnost zoo nejlepší.

Autor: