Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nechutné a drahé: top 10 šílených jídel

Jídlo

  12:14
Jaké jídlo je nejnechutnější? Otázka vkusu každého z nás. Existují ale jídla, nad kterými se přinejmenším pozastavíme. Tady je top 10 nejpodivnějších potravin. Žebříček sestavil britský deník The Daily Telegraph.

Norská specialita: jehněčí hlava

Nejpálivější

Chilli papričky.

Nejpálivější paprička na světě dostala název 'infinity'. Vypěstoval ji Nicky Woods se svou manželkou Zoe v Lincolnshire. Jejich společnost Fire Food přirovnala konzumaci papričky k pojídání "rozžhaveného uhlí". Není divu - papričky infinity překonaly o 25 tisíc jednotek pálivosti druh papriček bhut jolokia, které dosud držely v Guinnessově knize rekordů prvenství jako nejpálivější na světě. Podle stupnice pálivosti mají 1 067 286 bodů. Pro srovnání - papričky jalapeňos mají podle této škály od 2 500 do 5 000 bodů, omáčka Tabasco také pouze 5 000 bodů.

Nejsmradlavější

Sýr Vieux Boulogne.

Sýr Vieux Boulogne ze severofrancouzského města Boulogne-sur-Mer byl zvolen jako nejvíce zapáchajícíc sýr na světě. Univerzitní tým z Bedfordshire analyzoval desítku sýrů a to za pomoci elektronického nosu, kterému pomáhalo 19 ochutnávačů. Vítězný sýr je polotvrdý z kravského mléka potřený pivem. Jeho vůně je tak výrazná, že ve Francii jej zakázali převážet v městské hromadné dopravě.

Nejnebezpečnější

Smrtelně jedovatá ryba fugu se smí konzumovat jen v Japonsku.

Odvěká japonská pochoutka, ryba Fugu, je jedním z nejjedovatějších zvířat na světě. Nesprávná příprava může strávníka i zabít, proto je velmi důležitá. Orgány Fugu obsahují nebezpečný neurotoxin, nejjedovatější jsou ledviny, játra a jikry. Japonské úřady uvádějí, že každý den se rybí pochoutkou otráví desítky lidí, většinou rybářů. Doporučují proto rybu konzumovat jen v restauraci, kde její přípravu ovládají.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejdražší

Lanýž (ilustrační foto)

Nejdražší a nejžádanější lahůdkou jsou Piemontské lanýže, neboli podzimní bílé. Rostou v Itálii v okolí městečka Alba. Jejich cena za kilogram se může vyšplhat až na 3500 eur (asi 90 tisíc korun). Nejdražší lanýž byl vydražen za 330 tisíc dolarů. Našel jej v roce 2007 'lovec' lanýžů z Toskánska Cristiano Savini. Jeho úlovek, bílý lanýž, vážil 3,3 libry (tedy téměř kilogram a půl).

Nejvíce vzrušující

Sushi servírované na nahém těle.

Sushi je známé svým barevným a pestrým zpracováním. Jeho servírování je zážitek. Některé japonské restaurace však šly ještě dál. Sushi podávají na těle nahé ženy. Za tento zážitek si ovšem budete muset připlatit. Pokud byste chtěli tento způsob servírování vyzkoušet, chtějte "Nyataimori". Dámy, které chtějí sushi ochutnat z mužského těla, pak musí vyžadovat "Nantaimori".

Nejlevnější

Pečené krysy

Vietnamci si velmi často pochutnávají na pečených krysách. Hlodavce, kteří jim ničí úrodu chytí, zabalí do banánových listů, a dají si ho k večeři. Nejlevnější způsob obživy. Do Vietnamu se krysy taktéž dováží z Kambodži. "Letos je jich nedostatek, protože uhynuly v záplavách," řekl kambodžský premiér Hun Sen. Konzumace krysího masa není výjimečná ani v Thajsku, tam jsou často k vidění i pečení netopýři. Nic pro evropské žaludky. Nebo ano?

Nejroztomilejší? Jak pro koho

Morčata

Roztomilí domácí mazlíčci vypadají o dost méně rozkošně na talíři. V Peru jsou ovšem morčata brána jako levná a chutná večeře. Také jsou dobrým příjmem bílkovin. Podávají se většinou pečená a chuť je prý podobná králíkovi.

Nejšílenější

Sýr casu marzu oblíbený na italské Sardini je prošpikovaný živými larvami hmyzu

Specialita Sardinie, před kterou ale mnozí varují. Většina potravin, ve kterých se hemží červi, rovnou letí do koše, to ovšem není případ ovčího sýru casu marzu. Jeho jméno znamená "shnilý sýr" a místně se mu říká "červí sýr", protože je doslova prošpikovaný živými larvami hmyzu. Do sýra se přidají larvy sýrorodky drobné (Piophila casei) a kyselina z jejich zažívacího traktu rozkládá tuky sýra, díky čemuž je finální produkt měkký a tekutý. Do chvíle, kdy je připravený ke konzumaci, typický casu marzu obsahuje tisíce larev. Někteří lidé je ze sýra před konzumací vyndávají, jiní ne.

Chuť, která rozděluje

Durian

Nepříliš známé ovoce, jehož plod šíleně zapáchá. Jeho pach je tak nesnesitelný, že jej zakázali převážet v taxíkách, půjčených autech nebo veřejné dopravě po celé jihovýchodní Asii. Chuť durianu je prý božská, ale nevábná vůně mnohé odrazuje. Spisovatel Anthony Burgess řekl, že jíst durian je "jako jíst sladké maliny v záchodě."

Nejnechutnější

Norská specialita: jehněčí hlava

Těžko byste hledali něco odpornějšího. Smalahove je tradiční vánoční pokrm v západním Norsku, původně pro chudé. Je to osolená, vyuzená ovčí hlava (naštěstí bez vlny a mozku). Konzumace začíná okem a uchem, které jsou ještě teplé. Zbytek hlavy je sněden zepředu dozadu. Jazyk a oči jsou považovány za největší pochoutku. Pokrm je nyní vyhledávaný turisty jako extrémní adrenalinový zážitek.

PODÍVEJTE SE:

Hranaté melouny si oblíbili především zákazníci v Japonsku.

Hranaté melouny a další podivné superplodiny

"Hranaté melouny jsou skladnější a mohou se krájet jako běžný chléb"

VÍCE ČTĚTE ZDE

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...