Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Poslanci řeší spoření, Němcová srovnala Filipa

Česko

  11:00aktualizováno  17:18
PRAHA - Poslancům začal pořádně dlouhý týden. Opozice se nekonečným řečněním snaží maximálně znepříjemnit koalici schvalování reforem, té se však podařilo prosadit jednání v noci a o víkendu, omezila také jednotlivá vystoupení poslanců na deset minut.

Opozice se rozhodla pomocí obstrukcí oddálit schválení vládních reforem. foto: ČTK

Zástupci levice už při schvalování programu schůze déle než dvě hodiny navrhovali jeho úpravy. Požadovali mimo jiné to, aby se sněmovna nyní znovu nezabývala reformními zákony, které jí jako upravené nebo odmítnuté vrátil Senát. Sněmovna poté o těchto požadavcích další téměř dvě hodiny hlasovala. Před 17. hodinou se poslanci konečně dostali k prvnímu bodu schůze -  novele zákona o stavebním spoření a jeho státní podpoře.

Levici jsou trnem v oku i další reformní zákony, které poslancům vrátil Senát. "Schvalování státního rozpočtu blokovat nechceme, ale koalice nemůže počítat s podporou takzvaně reformních zákonů, které většině lidí v této zemi sníží životní úroveň. Jde nám o to, aby do konce roku nebyly schváleny,“ řekl LN poslanec ČSSD Jeroným Tejc. 

Právě Tejc vyslal první vlaštovku, když v dvacetiminutovém projevu navrhl pevně stanovit termíny projednávání zbývajících bodů schůze, a to ve dvou variantách. Opětovné schvalování reformních zákonů navrhl zařadit na pátek nebo na středu odpoledne.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura úspěšně navrhl omezit řečnickou lhůtu na deset minut, přičemž každý poslanec by se směl vyslovit pouze dvakrát k danému tématu. "Kdo neumí za 20 minut říct, co chce, tak už mu ani 21. minuta nestačí," uvedl Stanjura.

Jak omezit obstrukce?

Aby koalice omezila obstrukce ze strany opozice, odhlasovala úvodem schůze Sněmovny, že délka vystoupení jednotlivých poslanců může trvat maximálně deset minut a že každý poslanec bude smět hovořit nanejvýš dvakrát k jednomu tématu.

Koalice zároveň odhlasovala, že jednání může probíhat až do noci a případně i po půlnoci a že schůze bude v případě potřeby pokračovat i o víkendu a v pondělí.

Předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik to označil za "pokus zavřít opozici hubu". Protahování schůze na víkend podle něho "nemá v tomto ctihodném sále obdoby".

Do křížku se dostali předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) a poslanec Vojtěch Filip. Ten se při vzrušené debatě o programu z lavice zastal kolegy Vladimíra Koníčka, což se Němcové vůbec nelíbilo. "Prosím pana poslance Filipa, aby se zdržel všech projevů, ať už jsou motivovány čímkoliv. Prosím, abyste ho požádala, paní místopředsedkyně, aby se choval tak, jak se má člen zákonodárného sboru chovat vůči předsedkyni Poslanecké sněmovny," okřikla ho za potlesku vládních poslanců.

'Zmatek a bordel'

Vládní poslanci podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky schválili "zmatečné usnesení", protože podle dikce zákona je nutné omezit délku řečnické doby vždy u konkrétního bodu. Stanjura opáčil, že si koalice toho je vědoma a že tak bude postupovat u každého zákona.

Sněmovna jednala o reformách.

Jiří Koskuba (ČSSD) odmítl možnost nočního či víkendového jednání sněmovny poukazem na Listinu základních práv a svobod, podle níž má každý má právo na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života. "Takový bordel, jako je v Poslanecké sněmovně při projednávání programu, jsem dlouho neviděl," prohlásil.

Klidně do čtyř do rána

"Slyšel jsem, že sociálnědemokratičtí poslanci dostali od vedení úkol mluvit, mluvit a mluvit. Jsou prý rozděleni do čtyř skupin, aby se na všechny dostalo. Je to jejich právo a já jsem ochoten sedět ve sněmovně každý den klidně do čtyř do rána,“ sdělil LN předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. ¨

Sněmovna jednala o reformách.

Právo na obstrukce svým levicovým soupeřům neupírá ani šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. „Obstrukce je legitimní postup, počítáme s tím. Uděláme všechno pro to, aby reformy od prvního ledna 2012 platily,“ řekl LN Stanjura. Podle něj je nemožné, aby opozice dosáhla svého. "Mohou oddalovat okamžik hlasování, nemůžou nám v něm ale zabránit,“ dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Hamáčka to však možné je. Obstrukční taktiku úspěšně použila na jaře 2010 právě ODS, když mnohahodinovými projevy ve sněmovně, při kterých exceloval zejména dnešní premiér Petr Nečas, znemožnila levici projednat některé návrhy, například zrušení poplatků u lékaře či zvýšení mateřské.