Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

NEJ HITY: Vazoun Johnny Jablečné Jadýrko

Kultura

  7:00
PRAHA - Jednoho krásného jarního dne roku 1806 pozorovali osadníci v jeffersonském okrese na Ohiu podivné plavidlo se zvláštním člověkem a s neobvyklým nákladem. Na dvou k sobě přivázaných kánoích dopravoval na západ náklad jablečných jader. Spokojoval se s jediným kusem oděvu, vyrobeným z pytle na kávu. Obdělal v pustině kus země, založil tam školku a zmizel.“ To se dočteme v knize Sága pušek, seker a las – příbězích z Divokého západu, které sepsal Frederik Hetmann.

Folková skupina Hop Trop vznikla už v roce 1980 a dodnes hraje ve stejném složení Jaromír Vondra, Jaroslav Lenk a Ladislav Kučera; po trampsku Šroub, Samson a Huberťák. foto: Reprofoto

A takhle se příběh vypráví v písničce Hop Trop: „Když jaro zaťukalo na dveře roku vosumnáct set šest / přišel vod řeky chlap, co sem jel jen sám a na svou pěst / na sobě hrubej pytel vod kafe nosil místo kabátu / starý osadníci hádali, co k čertu hledá tu.“

Německý spisovatel, který se narodil roku 1934 ve Vratislavi, pokračuje: „Pro semena si jezdil do lisoven ovoce v západní Pensylvánii. Jen zřídka naložil břemeno na soumara, většinou je vlekl v kožených měších na vlastních ramenou. Jel dolů po Ohiu až do Marietty, kde zahnul do řeky Muskingumu a tu sledoval až k ústí White Woman Creeku. Odtud se plavil vzhůru po Mohakynu, až konečně dorazil do richlandských okresů, území nedaleko dnešního Pittsburghu. Jeho cesta se dá podle starých map propočítat – měřila víc než 160 mil.“

Jonatán

Hudba: Jaroslav Lenk & Ladislav Kučera & Jaromír Vondra
Text: Ladislav Kučera
Hraje: Hop Trop
Rok vydání: 1990

Když jaro zaťukalo na dveře roku vosumnáctsetšest,
přišel vod řeky chlap, co sem jel jen sám a na svou pěst,
na sobě hrubej pytel vod kafe nosil místo kabátu,
starý osadníci hádali, co k čertu hledá tu.

Byl vazoun děsný síly, co sto šedesát mílí
se proti proudu dřel, proti proudu dřel,
kam šel, ho všude chválej', že jabloňovou alej
pro všechny vysázel, pro všechny vysázel.

Dva měchy, který shodil v kantýně,
přivez' na dvouch kánoích,
a jak v lokálu svý jméno řek', v tu ránu kdekdo ztich',
tam u nás bylo sice nezvyklý, ale každej časem znal
Jonatána, co k nám jablečný jadýrka vozíval.

Byl vazoun děsný síly, co sto šedesát mílí
se proti proudu dřel,
proti proudu dřel,
kam šel, ho všude chválej',
že jabloňovou alej
pro všechny vysázel,
pro všechny vysázel.

Když léty unavenej do trávy se svez' a na zem sed',
vopřel se svejma zádama o strom, co právě kvet',
my spát pak nechali ho na místě, kde právě přestal žít,
krásnější pomník nešel by snad vůbec postavit

Byl vazoun děsný síly, co sto šedesát mílí
se proti proudu dřel,
proti proudu dřel,
kam šel, ho všude chválej',
že jabloňovou alej
pro všechny vysázel,
pro všechny vysázel.

Až jednou nebudete na světě,
lidi ať tu po vás maj'
třeba jabka nebo písničku,
co si rádi zazpívaj',
třeba jabka nebo písničku,
co si rádi zazpívaj'.

Textař a skladatel Ladislav Kučera, indiánským jménem Huberťák, to přebásnil do slov: „Byl vazoun děsný síly, co sto šedesát mílí / se proti proudu dřel, proti proudu dřel / kam šel, ho všude chválej, že jabloňovou alej / pro všechny vysázel, pro všechny vysázel.“ A ještě jednou publikace, která byla v roce 1965 v tehdejší Německé spolkové republice poctěna cenou Nejlepší kniha pro mládež: „Byl to člověk, kterému později v každém srubu mezi Ohiema Velkými jezery říkali Johnny Jablečné Jadýrko nebo prostě Johnny Jadýrko.“

A tohle na to výrobce hudebních nástrojů a písniček skupiny Hop Trop: „Dva měchy, který shodil v kantýně / přivez’ na dvou kánoích / a jak v lokálu svý jméno řek’, v tu ránu kdekdo ztich’ / tam u nás bylo sice nezvyklý, ale každej časem znal / Jonatána, co k nám jablečný jadýrka vozíval.“

Ve skutečnosti se jmenoval Jonathan Chapman, narodil se 26. září 1775 v Massachusetts, ale do legend vstoupil jako Johnny Appleseed. Jeho podivínskou, leč ušlechtilou činnost údajně způsobila nešťastná láska – žádost o ruku přednesl své vyvolené Nancy Tannehillové o den později, než přijala jinou nabídku. Po tomto citovém zklamání se mu začali zjevovat dva ženští andělé – jeho manželky po vstupu do království nebeského.

Podobně jako Johann Wolfgang Goethe, Honoré de Balzac, Charles Baudelaire, Fjodor Michajlovič Dostojevskij či August Strindberg podlehl myšlenkám švédského mystika Emanuela Swedenborga a na svých jablečných cestách šířil učení jeho Nové církve, zejména mezi indiány; činil tak celý život. Zemřel 18. března 1845, ale jeho jméno přežilo. Už v roce 1948 se objevil v animovaném filmu Walta Disneyho s názvem Melody Time, narazit na něj lze v románu Američtí bohové spisovatele Neila Gaimana či v knize Americká idyla od Philipa Rotha, jehož hlavní hrdina sní, že je Johnny Appleseed.

Písně s jeho jménem v názvu napsaly kapely NOFX a Joe Strummer And The Mescaleros... Není divu, že se tímto osudem nechal inspirovat i Ladislav Kučera – jenom pořád nevěděl, jak zveršovaný příběh Jonatána zakončit; pořád mu něco chybělo – alespoň se to zdálo jeho ženě Zdeně. „Ta písnička nemá závěr – co kdyby končila slovy: ‚Až jednou nebudete na světě / lidi ať tu po vás maj / třeba jabka nebo písničku / co si rádi zazpívaj.‘“ Huberťák se poškrábal ve vousech: „To je dobré, ale krátké.“

Jeho spoluhráč Jaroslav Lenk ho však ujistil o opaku: „Nemusí to přece být celá sloka – stačí dovětek!“ A písnička byla hotová – kapela ji hraje dodnes. Stejně často, jako je Johnny Appleseed používán v reklamách na výrobky společnosti Apple...

Autor: