Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Nejhorší ministři? Podle čtenářů Dobeš s Vondrou

Česko

  13:10
PRAHA - Přesně rok práce má za sebou vláda premiéra Petra Nečase. Podle čtenářů serveru Lidovky.cz ale není příliš co slavit. Ve škole by žádný člen kabinetu s vyznamenáním neprospěl. Několik ministrů by uhrálo trojku, většina si ale po roce odnáší známku o stupeň horší.

Ministři Alexandr Vondra (vlevo) a Josef Dobeš dopadli v hodnocení čtenářů nejhůře. foto: Koláž LN

Kabinet hodnotilo celkem 4355 čtenářů, od kterých si vysloužil průměrnou známku 3,60. Tomuto nedobrému hodnocení odpovídá výsledek červnového průzkumu pro LN, který ukázal, že 9 z 10 Čechů by už preferovalo jiné složení kabinetu, nebo dokonce předčasné volby.

VLÁDA OČIMA POZOROVATELŮ:

Předseda vlády Petr Nečas, který skončil lehce pod průměrem (3,68), to ale s vládou nevidí tak zle. Ačkoli vláda pod jeho vedením trpí neustálými koaličními přestřelkami, míní, že se tyto spory neodráží ve výkonnosti kabinetu. "Vláda funguje lépe než koalice," vzkázal LN.

Nejhorší véčkaři s Vondrou
Čtenáři serveru Lidovky.cz mají přesto o některých ministrech velmi špatné mínění. Nejhorší z celé vlády je podle nich ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), který si odnáší čistou čtyřku, a těsně pod touto hranicí skončila i trojice véčkařů - ministr školství Josef Dobeš (3,99) a dva nováčci, vicepremiérka a šéfka legislativní rady Karolína Peake a ministr dopravy Pavel Dobeš (oba 3,97).

A kdo dopadl v hodnocení naopak nejlépe? S téměř čistou trojkou mohou být relativně spokojeni ministři Jiří Pospíšil (ODS), Jan Kubice (nestraník) a Karel Schwarzenberg (TOP 09).

(Pro zobrazení celé ankety klikněte na grafiku)Nejlepší ministři podle hlasování čtenářů serveru Lidovky.cz.

Vládu podrobila známkování i redakce LN, ale nehodnotila zmiňované dva nové členy ve vládě Peake a Pavla Dobeše. Jak se pohled redakce shoduje s názorem čtenářů, můžete posoudit sami.

Ministři DVOJKAŘI podle hodnocení LN:

Jan Kubice (nestraník), vnitro, 2
Bývalý disident se snaží vrátit ministerstvo vnitra do kolejí, které zažil ještě jako šéf Útvaru pro odhalování organizovaného
zločinu. A zatím si vede celkem dobře. Minusem je snad prvotní neobratnost, kdy vyhlašoval, že nechystá žádné velké čistky. Jen pár dní nato začal odvolávat náměstky. Až nakonec ve funkci nezbyl z původních ani jediný.

Jiří Pospíšil (ODS), spravedlnost, 2-
Ministr, který si nechce dělat nepřátele. Malá razance mu brání v dotažení naznačené justiční čistky. Do křesla šéfa žalobců přivedl Pavla Zemana, delší dobu ale váhá s odvoláním vrchního
státního zástupce Vlastimila Rampuly. To mu vyčítá opozice i odborná veřejnost. Doutnající válka mezi žalobci staví resort do negativního světla.

Karel Schwarzenberg (TOP 09), vicepremiér, zahraničí, 2-
Užívá si roli šéfa diplomacie. V zahraničí boduje. Na jeho ministerstvu naopak už prý zdomácnělo heslo "držte dědka ve
vzduchu". Tedy snaha, aby Schwarzenberg raději reprezentoval zájmy země v cizině, než se účastnil tuzemských půtek. To vyhovuje i "knížeti". V červnu vzkázal z USA, kde byl v době zasedání K9, že už si na "ty paka ani nepamatuje".

Leoš Heger (TOP 09), zdravotnictví, 2-
Původně jeden z outsiderů Nečasova kabinetu se obrnil proti kritice a daří se mu postupně prosazovat nepopulární změnu zdravotnického systému. Ustál nátlakovou akci lékařských odborů
a zřejmě se zapíše do dějin jako ministr, které definuje nadstandard. V Česku si tak konečně bude možné za kvalitnější
péči připlatit.

Ministři TROJKAŘI podle hodnocení LN:

Martin Kocourek (ODS), průmysl a obchod, 3
Pro veřejnost takřka neviditelný ministr, pro zasvěcené zase příliš v područí zájmů lobbistických skupin. Původně jeden z kandidátů na strategický post ministra financí není v roli šéfa průmyslu téměř
slyšet. U lidí nezískává sympatie ani podporou pro obnovu těžby uranu. Naopak zatím dobře ustál debatu o prolomení těžebních limitů uhlí.

Tomáš Chalupa (ODS), životní prostředí, 3
Drobilův nástupce pokračuje ve stopách předchůdce, hned se dostal do střetu s ochránci Šumavy, kterým vadí, že šéfem
tamějšího parku jmenoval Jana Stráského. Uškodila mu i komunální kauza, kdy jako starosta Prahy 6 svěřil radniční
stamiliony firmě Key Investments, která zkrachovala. Radnice se nyní snaží dostat investované peníze zpět.

Kamil Jankovský (VV), místní rozvoj, 3
Připravil rozsáhlý zákon o veřejných zakázkách, který má zprůhlednit zadávání tendrů a zamezit korupčnímu jednání. Právě s tímto zákonem chtěly VV spojit hlasování o důvěře vládě.
Penězovod, kterým utíkají státu miliony, však podle kritiků neucpal zcela. Poškodila jej také lukrativní zakázka, kterou získala jeho bývalá firma.

Jaromír Drábek (TOP 09), práce a sociální věci, 3
V roli jednoho z hlavních reformních bouráků má těžkou pozici. Zatím se mu nedaří vysvětlit, proč je třeba penzijní reforma a úsporné kroky v sociální oblasti. Ostrým námitkám čelil při změně
vyplácení dávek - zavedení sociální karty, která nahradí průkazky pro zdravotně postižené, nakonec obhájil. Veškeré dávky tak mají být od ledna elektronické.

Jiří Besser (TOP 09), kultura, 3
Známku mu zkazila mimo jiné nedávná rozepře s kastelány, kterým nařídil, aby ministerstvu kultury hlásili "veškeré
výdaje od 1 koruny výše". Ministerský příkaz už nyní upravuje. Velkou výzvou je pro něj možné dotažení dohody o majetkovém narovnání s církvemi. To by mělo stát přijít na 59 miliard.

Alexandr Vondra (ODS), obrana, 3-
Sympatickou snahu o vyčištění armádních zakázek a ucpání penězovodů, kterými unikají dlouhodobě stamiliony korun, zastínila kauza Promopro. V té Vondra svoji roli nezvládl a marginalizoval vlastní odpovědnost za předraženou zakázku. To vedlo k tomu, že se sněmovna usnesla na výzvě pro premiéra, aby Vondru odvolal.

Miroslav Kalousek (TOP 09), finance, 3-
Šokoval, když během debat o zvyšování DPH prohlásil, že disponuje tajnou nahrávkou ze schůzky šéfredaktorů tuzemských deníků. Posléze otočil s tím, že z jeho strany šlo prý jen o "mystifikaci". Stejně tak se musel bránit nařčení, že zneužívá finanční analytický útvar k politickým účelům. Útvar proto nově
přejde přímo pod premiéra Nečase.

Josef Dobeš (VV), školství, 3-
Ministr, který svůj osud spojil s úspěšným průběhem státních maturit. Nakolik se to povedlo má teprve určit premiér. Každopádně Dobeš po letech přešlapování resortu dotáhl kontroverzní projekt k prvnímu ročníku. Narážel však při
výběru spolupracovníků a kritiku sklízel také za nepříliš vstřícný postoj ministerstva vůči vzdělávání romských dětí.

Trojku dostal od redakce LN i premiér Nečas. Podle ní vláda pod jeho vedením trpí neustálými koaličními přestřelkami. Jejich následkem se ministři místo promýšlení reforem utápějí ve smírčích koaličních jednáních v nejrůznějších formátech (K3, K9, K12...). Výsledná známka by podle LN mohla být lepší než trojka, kdyby se vláda vypořádala s neschopností reformy prodat a vysvětlit.

Ministr ČTYŘKAŘ podle hodnocení LN:

Ivan Fuksa (ODS), zemědělství, 4
Spíše než konkrétní přešlapy škodí Fuksovi, že nemá silnou agendu. A také kontroverzní Dřevěná kniha. Obří tendr na lesní práce podle kritiků přeroste v "drancování českých lesů". Ministerstvo však zvolený model hájí – nechalo si jej dokonce posvětit antimonopolním úřadem a Transparency International.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.