Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nejlepší antikoncepce je přerušovaná soulož, radila čtenářkám psychogynekoložka

Lidé

  17:30
PRAHA - Jaká je nejčastější příčina neplodnosti? Proč mají ženy nepravidelnou menstruaci a proč a jak vznikají cysty? Nejen na tyto otázky odpovídala čtenářům serveru Lidovky.cz psychogynekoložka Helena Máslová.

Psychogynekoložka Helena Máslová foto:  Petr Kozlík, MAFRA

Nejčastěji se otázky čtenářek týkaly nepravidelného menstruačního cyklu a toho, jestli může souviset s užíváním antikoncepce. Ale také se ptali na potíže s otěhotněním a zajímalo je, co se děje s ženským tělem v menopauze. „Mnoha ženám pomohl červený jetel na zmírnění fyzických projevů přechodu, ale jsou i jiné aspekty poruchy termoregulace v klimakteriu,“ doporučila jedné ze čtenářek psychogynekoložka Máslová. 

Psychogynekoložka vypráví o škodlivosti antikoncepce, udřených ženách a neplodnosti

O očkování proti rakovině
Na problematiku očkování proti rakovině děložního čípků má psychogynekoložka jasný názor. „Nenaočkovala jsem ani sebe, ani dceru, ale jde o subjektivní rozhodnutí. Objektivní informace v tuto chvíli nemá nikdo z nás k dispozici. Studie, které byly předloženy při registraci, mi nepřipadají dostatečně dlouhodobé,“ napsala Máslová. 

O nejlepší antikoncepci
Jako nejlepší antikoncepci Máslová doporučuje přerušovanou soulož a sledování plodných a neplodných dní. „Existují i velmi sofistikované teploměry, které se vkládají do úst a vyhodnocení je v aplikaci na mobilu. Mě stačí prosté sledování hlenu a orientace v kalendáři,“ poradila čtenářkám a dodala: „Záleží na spolehlivosti partnera jakožto milence, zda je schopen spolehlivě přerušované soulože, kterou považuji za nejméně náročnou a při určité životní zkušenosti i za spolehlivou metodu.“

Helena Máslová

Vystudovala 1. LF UK v Praze, poté pracovala na gynekologicko-porodnickém oddělení, lůžkovém interním oddělení i v léčebně dlouhodobě nemocných. Před sedmi lety založila Centrum psychosomatické péče, kde se zabývá především ženskými problémy gynekologického rázu. Je známá svou kritikou plošné hormonální antikoncepce předepisované mladým dívkám a rutinních porodů a otevřeně mluví o zneužívání pacientů ze strany farmaceutických firem. Je vdaná a má tři děti.

O neplodnosti
Je současná snížená plodnost u mužů i žen způsobena převážně nezdravým životním stylem, stresem nebo jde prostě o důsledek toho, že řada párů odsouvá pokusy o reprodukci až do vyššího věku, než bylo ještě před pár desítkami let zvykem a přirozené? „Jedno s druhým souvisí. Reprodukční prokrastinace jde ruku v ruce s užíváním antikoncepce a ta zase v sobě nese riziko hormonální dysfunkce. Mít pohlavní styky od patnácti do třiceti bez jediné gravidity znamená patnáct let dráždit reprodukční soustavu bez koncové realizace. Na to není připravena a chová se, jako by se jednalo o reprodukční fiasko - vypíná se,“ vysvětluje Máslová. 

O hormonální nerovnováze
S otěhotněním může ženám pomoci podle Máslové i razantní změna životního stylu, která by umožnila vyrovnanější hormonální vyladění těla. Problémem některých žen je hormonální nerovnováha. „Jak dlouho se ženský organismus čistí od antikoncepce? To nikdo neví, ani já ne. Chemicky (hladiny v krevním séru) to trvá pár dnů. Následky utlumené sekrece vlastních hormonů se může vzpamatovávat měsíce i roky,“ odpověděla psychogynekoložka.

O veganství v době, kdy chcete otěhotnět
Je zdraví prospěšné vzdát se masa a stát se veganem? „Žena v reprodukčním věku nutně potřebuje být saturovaná minerály a živinami, které jsou v dobrém farmářském masu obsaženy a několikrát jsem měla v péči veganky, jejichž hladiny B12 byly téměř nulové. Tedy pokud chcete mít teď dítě, tak se kloním k ne. Zjednodušeně řečeno, veganství je prospěšné pro agresivní tlusté muže a ne pro hubené mladé ženy,“ vysvětluje Máslová.

Psychogynekoložka Helena Máslová
Psychogynekoložka Helena Máslová

O psychosomatice
Na otázku, jestli se psychosomatika podílí na všech nemocech, tedy i úrazech, odpověděla psychogynekoložka Máslová: „Někteří psychosomatici tvrdí, že i úraz má svůj psycho podtext. Já se spíše držím mé empirické zkušenosti s propojením psychiky, centrální nervové soustavy a na ní navázané endokrinní funkce. 

Co je to psychosomatika?

Termín psychosomatika je složením řeckých slov psýché (duše) a soma (tělo). Obor, který se začal rozvíjet od 70. let 20. století, zkoumá vztahy mezi duší a tělem, tedy jaký vliv mají psychická kondice a emoce na organismus. Tělo a duše jsou podle psychosomatické teorie spojené nádoby, a řada chorob a tělesných obtíží jsou tak podmíněny duševním stavem, sociálním postavením a životním stylem člověka.

Autor: