Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Za terorem nestojí chudoba, ale politická frustrace, říká analytik Alan Krueger

Svět

  12:08
Teroristické útoky mají šanci na úspěch, jen pokud jim ji sami dáme, říká v rozhovoru pro sobotní LN profesor Princetonské univerzity Alan Krueger, který se zabývá ekonomickou analýzou terorismu. Důležité je podle něj nepodlehnout strachu a ­přímo na ně nereagovat. Rozhodně ne zavíráním hranic a­ omezováním svobody a soukromí. „Netvrdím, že je to snadné,“ tvrdí­ dřívější předseda Rady ­ekonomických poradců prezidenta Obamy.

Alan Krueger foto: Viktor ChladLidové noviny

LN: Kdo je vlastně terorista pohledem ekonoma? Platí, že jde o chudé, zoufalé lidi?
Na světě je mnoho, mnoho chudých lidí, ale rozhodně ne každý se stane teroristou. Naopak, ekonomický profil teroristy je takový, že jde spíš o vzdělané lidi z lepších rodin se středním nebo vyšším příjmem s mnoha jinými příležitostmi. Neútočí na nás kvůli zoufalství nebo závisti, ale z důvodu politické frustrace. A pokud se jejich frustrace prohlubuje až do nesnesitelné úrovně, tak mohou sáhnout k něčemu takovému.

Nemůžeme se na terorismus dívat jako na běžný pouliční zločin, kdy lidé kradou proto, že si jinak nevydělají na živobytí. Terorismus je motivován hlavně tím, že se nemohou jinak prosadit politicky. Často pocházejí ze zemí, kde je těžké jakkoliv svobodně uplatnit své názory a pohled na svět. Takže šíření svobody slova a demokracie je jednou z nejlepších cest, jak zmenšit množství teroru. Pokud budou zkrátka lidé moci efektivně prosadit své postoje jinak, zbaví se své frustrace a nebudou k terorismu mít důvod.

LN: Otázka ale je, proč se k sebevražednému atentátu rozhodne mladý Francouz či Belgičan? Má taková volba nějaké racionální vysvětlení?
Teroristé typicky netrpí psychologickými problémy a symptomy jako lidé, kteří se typicky rozhodnou k sebevraždě. Jejich motivace je právě extrémně silný pocit politické frustrace, která může být i geopolitická. Tedy z toho, že podporují jednu nebo druhou stranu konfliktu a chtějí ho ovlivnit.

LN: Je pro ně tedy racionální snížit se k terorismu namísto normálního politického zapojení?
Obecně, a může to platit i v tomto případě, je terorismus nástrojem slabých, nikoliv silných. Pokud se lidé nebo i ­organizace cítí silní v tom, že mohou svých cílů dosáhnout jinak, neuchylují se k terorismu. Vedou například mnohem konvenčnější typ konfliktu a nemusí se snažit vyvolat paniku a strach mezi civilním obyvatelstvem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!