Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Nejlepší zelenina z pole rovnou na stůl

Jídlo

  10:18
Hanka Michopulu dnes představuje Annu Třešňákovou, jednu z prvních vlaštovek, která přináší českou zeleninu do českých domovů. V čem tkví půvab jejího „bedýnkového systému“?

Mrkev jede! Matka tří dětí vozí svým sousedům to, co "její" farmáři právě vypěstovali. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Česká sezonní zelenina je horké zboží. Zemědělské trhy, kde by se mohla prodávat, by správně pro své občany měly pořádat městské radnice, ale hlavu si s tím až na malé výjimky nedělají. Takže i když naše vlastní země plodí poklady, utrácíme za nedozrálé ovoce a zeleninu dovezené z velké dálky. A tak zatímco čeští zemědělci nijak zvlášť neprosperují a lidem ve městech se stýská po "pravých", ještě trochu od hlíny ušpiněných rajčatech, Anna Třešňáková každých čtrnáct dní nakopne svůj Fiat Ducato a vyrazí ze středočeské Sázavy na farmu Sváti a Diany Svatoňových ve Vlkanči. Nakoupí tu zhruba čtyřicet kilo zeleniny a ovoce, které zdejší pole a sady plodí. Teď zrovna to jsou brambory, rajčata, papriky, cibulka, česnek, cukety, patizony, mangold, hrozny a švestky. Naloží je do auta a doma v obýváku spravedlivě rozdělí asi do dvaceti bedýnek, které ještě ten den, maximálně nazítří rozveze svým sousedům, přátelům a známým. Ti všichni pravidelně využívají její bedýnkové služby.

Mrkev jede! Matka tří dětí vozí svým sousedům to, co

Teoreticky by si Anna na schůzce s novinářkou mohla hodně stěžovat. Jako ti, kteří podobnou službu zkusili rozjet před ní. Tak třeba na zákazníky. Ti totiž často zlobí – chtějí si zeleninu vybírat. Jenomže bedýnkový systém není supermarket a farma prostě dobývá potravu ze země podle zákonů přírody, ne podle rozmarů zákazníka, takže obsah bedýnky je daný. "Je to často napínavé, jestli něco vůbec vyroste, jindy to zase sežere srnka," vysvětluje Anna, proč jsou přeobjednávky nemožné a co z toho pro konzumenty plyne. "Často se třeba stane, že někdo nechce salát, který je v zásilce, protože si ho právě sám vypěstoval na záhoně, nebo si neví rady s rybízem, protože ho nestihne zpracovat. Ale snažím se hned navrhnout řešení, jaká sama používám. Rybíz můžete dát do mrazáku a zpracujete ho, až bude čas, saláty rozdejte nebo vyměňte, obdarovaní vám zase příště dají něco ze svých přebytků," říká žena, která překážky obdivuhodně lehce obrací v šance. Nestěžuje si ani na peníze, přestože jí po každém rozvozu a zaplacení výdajů zůstane v kapse sotva pětistovka. "Přítel se mi pokaždé směje, ale já to beru jako investici. Časem bych se chtěla pustit do nějakého většího podniku a myslím, že zkušenosti, které teď získávám, se budou hodit," uvažuje tahle máma tří dětí.

Bedýnkáři, spojte se

O kvalitu jídla se, jak už to bývá, začala zajímat, právě když děti přišly na svět. Plánovala, že až se přestěhuje do malé vesnice u Sázavy, postačí požádat o dobrou zeleninu sousedy a nakoupit "přes plot" u nich. Jenže místní si buď pěstují jen pro sebe, nebo považují rýpání se v zemi za přežitek a ovoce a zeleninu nakupují v Lidlu. Banány za 13 korun pro ně mají větší kouzlo. Udělala tedy po vzoru sousedů pár pokusů na vlastní zahradě, ale k uživení rodiny to nestačilo. Když jí pak manželka spisovatele Michala Viewegha Veronika nabídla, ať založí v místním mateřském centru Bioklub, byl už k bedýnkování jen malý kus cesty. "V Bioklubu dělám taková setkání nad jídlem. Chystám se tu třeba předvést, co a jak se dá připravit z červené řepy." Setkání se odehrávají u dvouplotýnkového vařiče, ale co je podstatné: S bedýnkami Bioklub synergicky ladí, což je příznak stavu, kdy věci dávají smysl. Farmáři ve Vlkanči nebyli původně na zájem Anniných zákazníků vůbec připraveni, ale na letošní sezonu už do země zaseli víc. Mohli si to dovolit, protože věděli, že prodají.

Mrkev jede! Matka tří dětí vozí svým sousedům to, co

"Bedýnky jsou maximálním narovnáním cesty z pole na stůl," říká Anna. "Nejlevnější, nejrychlejší, nejčerstvější. Já sama jsem původně zkoušela živit rodinu biozeleninou z kamenného obchodu. Jenže rozdíl v ceně běžné zeleniny a biozeleniny je prostě šílený. Biozelenina je vyprodukovaná fair cestou, a nevydrží tudíž ležet na skladě jako konvenční plody napěchované regulátory zrání a postříkané voskem. Vadne a hnije mnohem dřív. Velký odpad je ale bohužel zakalkulován v ceně prodané zeleniny."

Hmmm, řeknete si, takovou sousedku bychom taky chtěli. Jenže Anna to má k vám pravděpodobně daleko. Blízko ale možná máte farmu, která nemůže svoje produkty propasírovat přes velkoobchody, trhy nebo prodejny biopotravin. Ještě blíž můžete mít sousedy a kamarády, kteří o rajče od hlíny stojí stejně jako vy. V tom případě je spočítejte a sežeňte pár prázdných bedniček...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!