Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Výroky v kauze Torubarov: Pohádky strýčka Mirka, Nečas chrápal, Zaorálek pindal

Česko

  12:21
PRAHA - Mezinárodní ostuda, ale i vyhrocená kovbojka - takové jsou nejčastější reakce na nedávnou kauzu s vydáním podnikatele Alexeje Torubarova do Ruska. Ministr financí Miroslav Kalousek, který nechal blokovat ruské letadlo cisternou, vyčítá kolegům neobezřetnost. Právě on se pak v očích politiků vybarvil jako skvělý vypravěč dramatických příběhů. Server Lidovky.cz vybral ty nejostřejší výroky, které v souvislosti s kazou Torubarov zazněly.

Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek během schůze Sněmovny foto: ČTK

"Po zkušenostech s totalitním režimem, po zkušenostem s ruským sousedem měla být Česká republika obezřetná. Je to naše mezinárodní ostuda, že jsme nedokázali zabránit vydání podnikatele do Ruska. To se nemělo stát," uvedl Miroslav Kalousek (TOP 09) v České televizi.

"Velmi bych prosil, abychom se racionálně pohybovali v mezích paragrafů a mezinárodního práva a odlišili to od kovbojek, které někteří politici podstrkují médiím a ta je ochotně papouškují. Někteří z nás pracují a někteří vypráví kovbojky," uvedl Petr Nečas (ODS), jehož vyjádření serveru Lidovky.cz poskytl mluvčí vlády Jan Hrubeš.

Později Nečas ve svých výrocích ještě přitvrdil. "Tomu, co vypráví pan ministr Kalousek o tom, jak zastavil letadlo cisternou, říkám pohádky strýčka Mirka. Přestaňte to po něm opakovat," dodal pro sobotní MF DNES.

"Zpochybňován jsem už byl za ledacos, ale za odvahu, nebo pracovitost nikdy," řekl Kalousek serveru Lidovky.cz v reakci a slova premiéra Nečase. "Já jsem žádné kovbojky nevyprávěl. Řekl jsem pouhé dvě věty, takže předpokládám, že pan premiér tím nemohl myslet mě," dodal pro server Lidovky.cz Kalousek.

Případ Torubarov

Úspěšný ruský podnikatel z Volnogradu Alexej Torubarov tvrdil, že se odmítl podvolit nátlaku mafie, pro niž podle něj pracují prokurátoři, podnikatelé a agenti ruské tajné služby FSB. V Rusku ho viní ze zpronevěry, on říkal, že jde o vykonstruovaný proces a že mu v Rusku hrozí mučení a smrt.
Na základě mezinárodního zatykače jej zadržela v roce 2011 rakouská policie. Rakušané ovšem Torubarova nevydali, vrátili ho do Česka, protože podnikatel měl v pase české vízum (v Česku žije jeho manželka a nejmladší syn).

Alexej Torubarov

I v Česku ho policie zatkla, Torubarov zažádal o azyl, zároveň ale putoval na jaře 2012 do vazby. České soudy poté rozhodly, že Torubarovi nehrozí v Rusku zmanipulovaný proces a i přes protesty organizací, které se žadatele o azyl zastupují, rozhodly o jeho vydání. V dubnu 2013 podepsal extradici ministr spravedlnosti Blažek a 2. května byl Torubarov vydán Rusům. Od té doby o něm nemá rodina žádné zprávy.

O jeho případu už psal server Lidovky.cz - ČTĚTE ZDE. Stránky, které mapují jeho osud, naleznete zde.

A proti Kalouskovi se staví i další. Jedním z nich je místopředseda sociálních demokratů Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Pro mě je naprosto nepředstavitelné a hlavně vůbec nechápu, jak je možné, že ti, kteří řídili provoz na letišti, poslechli ministra financí, který nad nimi žádnou kompetenci v tomto směru nemá," řekl.

"Zaorálek chce pindat, tak jako dramaticky pindá každý den," ohradil se Kalousek v rozhovoru pro Českou televizi. Personál letiště jednal podle něj odvážně a on za to přebírá veškerou odpovědnost.

Do slovní potyčky se dostal premiér i se svým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). Nečas totiž obvinil šéfa diplomacie z toho, že v kauze Torubarov zaspal. "Předpokládám, že on chrápal celou dobu," reagoval na výrok předsedy vlády Schwarzenberg.

Kauza vyplavila na povrch i skryté spory na ministerstvu zahraničí. "Upozorňoval jsem na to. Věděli, že má být vydán. Věděli, že ho převezli do vězení na Ruzyň. Co se píše, že se děsil i Blažek, to není relevantní," řekl serveru Lidovky.cz bývalý disident a diplomat Heřman Chromý.

"Zásadní rozdíl mezi případy A. Torubarova a Z. Nadiradzeho (gruzínského úředníka, kterého Česko nevydalo - více čtěte ZDE) představuje mimo jiné fakt, že pan Nadiradze měl to štěstí, že ho nezastupoval advokát Hulík. Pro faktický výsledek případu totiž není rozhodující mít mediálně zdatného advokáta, ale kvalitního právníka,“ řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

"Žádný konflikt Kalousek - Blažek se v této věci nekoná. Celý problém spočívá v tom, co všechno měly k dispozici české soudy a ministr při svém rozhodování. A o celkový přístup k té věci, který mohl vycházet, pokud jde o právní stránku věci, jen z určitých dokumentů. Bavme se spíše o tom, že to byla koordinace, která prostě ne vždy vyjde, jak si člověk představuje, že vyjít má," obhajoval vydání Torubarova do Ruska Blažek.

"Dost obtížně umím pochopit uvažování některých soudců české justice. Opakuji soudců, nikoliv ministra spravedlnosti. Ale budeme-li se o tom veřejně hádat, panu Torubarovi to nepomůže. Možná že je naší povinností se čas od času trochu hlasitěji zeptat, jak že se mu daří," komentoval selhání justice Kalousek.

Autor: