Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Největší absentéři ve sněmovně: Langer, Parkanová a Paroubek

Česko

  7:00
PRAHA - Mnozí vrcholoví politici již zřejmě nepovažují práci ve sněmovně za důležitou. Řada z nich se v letošním roce nezúčastnila ani poloviny všech hlasování, která měla dolní komora na stole. Mezi stranickými lídry, kteří zmeškali nejvíce hlasování, jsou například předseda sociální demokracie Jiří Paroubek či místopředseda ODS Ivan Langer.

Jiří Paroubek ve sněmovně foto: Lidové noviny

Žebříček, který vychází z výsledků poslaneckých hlasování zveřejněných na oficiálních stránkách sněmovny, sestavilo občanské sdružení kohovolit.eu. Z jejich dat vyplývá, že nejvíce hlasování bojkotoval nezařazený poslanec Vlastimil Tlustý. "To není absencí. Jsem přítomen, ale já se z hlasování odhlašuji. Jde o vyjádření názoru, kdy nechci být ani pro, ani proti, a zdržení se hlasování by znamenalo být proti," hájil se Tlustý pro LN.

V závěsu za exministrem financí je rovněž nezařazený Evžen Snítilý a bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS). Ten svou absenci vysvětluje zdravotními problémy. "Po odchodu z ministerstva jsem měl několik měsíců problémy se zády a nevydržel jsem dlouho sedět. I když jsem ve sněmovně byl, neúčastnil jsem se jednání," řekl Řebíček časopisu Týden.

Tlustý, Snítilý či Řebíček se už do příští sněmovny skoro určitě nedostanou. Absentéři jsou ale i mezi politiky, kteří budou usilovat o hlasy voličů i v nadcházejících volbách.

Místopředseda ODS a jednička olomoucké kandidátky Ivan Langer zmeškal 58 % všech hlasování. Předseda ČSSD Jiří Paroubek , který vede kandidátku v Ústeckém kraji, je na tom jen o málo lépe – nezúčastnil se 54 % hlasování. Langer svou neúčast na hlasováních nechtěl komentovat. Na opakované dotazy LN odpovídal jen: "A o čem to vypovídá?"

Více informací si přečtěte ve středečním vydání deníku