Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Největší ostuda je Šlechtova vila

Česko

  11:47
PRAHA - Ulice, parky i zákoutí Prahy již řadu let hyzdí desítky zdevastovaných budov. Nejde ale jen o bezcenné ruiny, mnohdy jsou totiž tyto stavby vzácné, památkově chráněné. Jejich další devastace je jakýmsi mementem a obrazem současné politiky města a jednotlivých pražských radnic.

Restaurace u jezírka na Petříně foto: Lidové noviny

Mezi nejznámější a zároveň i nejcennější pražské ruiny bezesporu patří někdejší Šlechtova výletní restaurace uprostřed Královské obory. „Budova vznikla koncem sedmnáctého století jako lovecký zámeček, později se její využití střídalo a došlo k několika přestavbám. Asi největší slávě se těšila na konci devatenáctého a začátku dvacátého století jako oblíbená výletní kavárna a restaurace,“ říká historik Jiří Kolář. Podle něj se devastace objektu datuje od požáru, k němuž došlo koncem sedmdesátých let.

„Od té doby se o budovu nikdo nedokázal postarat. Je to ostuda tehdejších mocipánů i současných radnic,“ říká historik. Podle Martina Vokuše, mluvčího Prahy 7, které objekt od druhé poloviny devadesátých let patří, situaci komplikuje výstavba městského okruhu. „Kvůli plánované stavbě tunelů pod Stromovkou má nyní objekt ve správě magistrát. Teprve po dokončení stavby budeme moci začít s rekonstrukcí,“ říká. Chystaná podzemní stavba totiž podle odborníků může již zdevastovanou budovu staticky ohrozit.

Zbytečně chátrající skvosty

Šlechtova výletní restaurace ve Stromovce - Unikátní budova bezútěšně chátrá již několik desítek let. Vzácná výzdoba interiérů již neexistuje a dům je na spadnutí. Město nyní údajně čeká, zda objekt nepoškodí výstavba tunelů pod Stromovkou. Teprve poté prý bude moci začít rekonstrukce.

Restaurace u jezírka na Petříně - Dříve vyhlášený podnik s posezením pod korunami stromů, dnes torzo sotva připomínající základy domu. Přes několik změn vlastnictví se zatím nikdo neodhodlal k oživení této ruiny. Ostudou je i sousední objekt v parku, který již řadu let obývají bezdomovci.

Usedlost Cibulka - Dříve honosné sídlo uprostřed polí a vinic, zámeček v největším pražském parku, nakonec i sklad potravin. Po revoluci se zde několik let pořádaly kulturní akce, objekt poté obývali squatteři a bezdomovci a postupně zcela zchátral. Jeho budoucnost stále není jasná.

Dělnická kolonie Buďánka - Po letech apatie ze strany městské části postupně zchátraly až do havarijního stavu tři čtvrtiny této jedinečné enklávy z 19. století a musely být navzdory protestům památkářů i veřejnosti zbourány. Od té doby radnice hledá investora, který by místo komerčně využil. Zbylých pár domků chátrá dál.

Bečvářova vila ve Strašnicích - Objekt který dříve sloužil jako jesle, poté jako sídlo záchranky, po revoluci začal chátrat. I přes snahy radnice Prahy 10 o vykoupení pozemku jej stále vlastní stát. Budova bude zbourána, pozemek chce radnice po převodu vlastnictví využít jako součást právě budovaného sportovního areálu v okolním parku.

Smutný osud ale potkal i další, i když méně významné stavby. Jen v samém centru Prahy, uprostřed petřínského parku, ční ostudné torzo dříve vyhlášené restaurace, kde trávili návštěvníci parku chvíle klidu pod korunami mohutných stromů. Dnes už místo téměř nedává tušit, že zde nějaký dům stával. O dalších pár metrů dál, v sousedství zrekonstruovaného dřevěného kostelíka, dodnes stojí další zchátralý dům, který už několik let obývají bezdomovci. Zatímco dvě nejznámější usedlosti v Praze 6, barokní statky Ladronka a Šafránka, se po letech chátrání a desetiletém působení squatterského kulturního centra nakonec podařilo Praze 6 a magistrátu opravit, dříve nejvýznamnější usedlost na pražském předměstí, zámeček Cibulka v Košířích, chátrá dál. „Nyní pokud vím, patří objekt nějaké italské společnosti,“ říká mluvčí Prahy 5 Jiří Baumruk.

Zdevastovaná kolonie Buďánka
Bližší informace radnice nemá. Unikátní objekt, který dříve patřil firmě Autoturist, nyní podle katastru nemovitostí spravuje společnost Cibulka a. s., kterou se LN nepodařilo nijak kontaktovat. Unikátní objekt, kde se svého času pořádaly kulturní akce a později jej obývali squatteři, nicméně chátrá dál.

Sama radnice Prahy 5 ale má také svého „strašáka“. Je jím někdejší malebná dělnická kolonie Buďánka u Plzeňské ulice. Její torzo dodnes zdobí nápis „Obecní úřad, náš hospodář“ na jedné z posledních střech.

„Radnice tady za několik let naprosto zdecimovala historicky i urbanisticky významné místo,“ říká jeden z obyvatel posledního soukromého domu v kolonii.

Z původní kolonie malých domků zbylo jen pět objektů, zbylé úřad kvůli havarijnímu stavu zboural. „Další bourání se neplánuje,“ říká sice Baumruk, obyvatelé i aktivisté se ale shodují, že je jen otázkou času, než přijde další demoliční výměr a zmizí další památka. Radnice podle Baumruka nyní hledá investora, který by území zastavěl. Vzniknout by tu prý mohl hotel nebo obytný komplex.

Podobný osud bude mít i dříve překrásná Bednářova vila nedaleko stanice metra Strašnická, která bude po letech chátrání zbourána.

Šlechtova vila není jedinou chátrající stavbou. Jen v samém centru Prahy, uprostřed petřínského parku, ční další torzo dříve vyhlášené restaurace, kde trávili návštěvníci parku chvíle klidu pod korunami stromů.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...