Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Masové protesty v Brazílii paralyzovaly nejméně 11 měst

Svět

  12:26
SAO PAOLO - Brazilská města ovládly v pondělí největší demonstrace za posledních více než 20 let. Do ulic vyšlo kolem 200 tisíc lidí, aby protestovali proti stoupajícím cenám v dopravě, ale i proti obrovským výdajům na přípravy mistrovství světa ve fotbale a na olympijské hry.

V metropoli Brasílii se davy shromáždily před prezidentským palácem a budovou kongresu. foto: Reuters

Protesty odstartoval tento měsíc růst cen ve veřejné dopravě, nyní ale dostávají stále větší rozměr kvůli nespokojenosti i s dalšími veřejnými službami a kvůli policejnímu násilí a vládní korupci.

Demonstranti zablokovali ulice a zastavili dopravu v 11 městech, včetně těch největších v zemi. Nejvíc lidí, zhruba 100 tisíc demonstrantů, se shromáždilo v Riu de Janeiro, Demonstrace byla relativně klidná, i když někteří z manifestantů zaútočili na policii kameny a pět jejích příslušníků zranili.

Protesty v Brazílii. Demonstranti zablokovali ulice a zastavili dopravu v 11 městech, včetně těch největších v zemi.

V Sao Paulu demonstrovalo na centrálním náměstí kolem 65.000 lidí, kteří se pak rozešli hlavními třídami do tří směrů a pokojně se rozešli. V metropoli Brasílii se davy shromáždily před prezidentským palácem a budovou kongresu, na jehož střechu proniklo asi 200 lidí. Po vyjednávání s policií protestující místo opustili, ale na chvíli ještě vytvořili kolem budovy lidský řetěz.

Gumové projektily, slzný plyn
Pochody začaly tento měsíc malým protestem v Sao Paulu proti mírnému růstu jízdného v autobusech a metru. Mnoho lidí střední třídy nejprve demonstracemi opovrhalo kvůli vandalismu, protože demonstranti poškodili na jedné z hlavních tříd města výkladní skříně a zastávky metra a autobusů. Postupně se však protesty rozrostly do dalších měst a hnutí získalo obrovskou podporu kvůli zásahům policie proti demonstrantům. Minulý týden policie v Sao Paulu použila gumové projektily a slzný plyn a při střetech bylo zraněno více než 100 lidí, včetně 15 novinářů.

Turecká paralela

Protesty nabírají na síle i kvůli plánovaným sportovním událostem v zemi. Brazílie nyní hostí fotbalový konfederační pohár a příští rok se zde uskuteční mistrovství světa ve fotbale. Vláda doufá, že tyto události spolu s letními olympijskými hrami v roce 2016 budou prezentovat zemi jako rozvíjející se mocnost na světové scéně. Další významnou událostí bude také příjezd nového papeže Františka letos v červenci. První zahraniční cesta nového papeže by mohla přilákat více než dva miliony návštěvníků.

Některým demonstrantům jsou však výdaje miliard ze státního rozpočtu na nové stadiony v době chatrného stavu veřejných financí trnem v oku. "Neměli bychom utrácet veřejné peníze za stadiony," řekla jedna z demonstrantek v Sao Paulu. "Nechceme mistrovství. Chceme vzdělání, nemocnice a lepší život pro naše děti." Další kritika se při protestních pochodech snáší na politickou korupci a nedostatečnou a přeplněnou veřejnou dopravu.

Autoři: ,