Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nejvíc diskriminovaná menšina v EU za uplynulý rok? Čeští Romové

Svět

  17:03aktualizováno  17:42
BRUSEL - Nejvíce diskriminovanou menšinou ve státech EU za poslední rok jsou čeští Romové. Tvrdí to studie Agentury Evropské unie pro základní lidská práva (FRA) na základě rozhovorů s 23.000 přistěhovalci a příslušníky etnických menšin. Podle studie bylo v posledních 12 měsících obětí diskriminace 64 procent Romů v ČR, obětí trestné činnosti pak 42 procent českých Romů.
Nejvíc diskriminovanou menšinou v EU jsou Romové (ilustrační foto)

Nejvíc diskriminovanou menšinou v EU jsou Romové (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Kancelář rady české vlády pro romské záležitosti však míní, že situace ve skutečnosti natolik alarmující není.

Vysoká míra diskriminace Romů panuje podle FRA také v Maďarsku, kde jí bylo podle zjištění agentury vystaveno 62 procent tamního romského etnika, v Polsku (59 procent) a Řecku (55 procent). Mezi Českou republiku a tyto státy se vklínila už jen Malta, kde bylo prý vystaveno diskriminaci 63 procent tamních afrických přistěhovalců.

Deset zemí EU s nejvyšší mírou diskriminace menšin

číslo udává procento příslušníků, kteří byli obětí diskriminace
1. Romové v Česku 64
2. Afričani na Maltě 63
3. Romové v Maďarsku 62
4. Romové v Polsku 59
5. Romové v Řecku 55
6. subsaharští Afričané v Irsku 54
7. Severoafričané v Itálii 52
8. Somálci ve Finsku 47
9. Somálci v Dánsku 46
10. Brazilci v Portugalsku 44

Deset zemí EU s nejvyšší mírou napadení nebo vyhrožování příslušníkům menšin: (číslo udává procento příslušníků, kteří byli obětí trestné činnosti)
1. Somálci ve Finsku 74
2. Severoafričané v Itálii 44
3. Romové v Česku 42
4. Romové v Polsku 40
5. Somálci v Dánsku 40
6. Romové v Řecku 33
7. Romové v Maďarsku 29
8. Severoafričané ve Španělsku 22
9. Romové v Rumunsku 21
10. Surinamci v Nizozemsku 19

Ředitelka kanceláře rady české vlády pro záležitosti romské komunity Gabriela Hrabaňová ČTK řekla, že podle jejího názoru je objektivní situace Romů v Česku lepší než v některých státech zejména východní Evropy. Mnohem horší životní podmínky podle ní mají například lidé žijící v romských osadách na Slovensku nebo Rumunsku.

"Někde žijí v úplné segregaci, takže se proto s diskriminací ani nesetkají," míní Hrabaňová. Čeští Romové jsou však s většinovou společností v kontaktu, a proto si více uvědomují vzájemné rozdíly. "U nás se o diskriminaci také hodně mluví," uvedla Hrabaňová.

Celkově byly podle FRA v posledním roce v zemích EU oběťmi diskriminace až dvě třetiny příslušníků etnických menšin. Naprostá většina z nich to ale nenahlásila, protože buď nevěřila, že se tím něco změní, nebo nevěděla, že má právo se proti diskriminaci bránit. Podobná situace může být také v Česku. "Rozhodně nevíme o tom, že by se tolik lidí obrátilo kvůli diskriminaci na policii a úřady," dodala Hrabaňová.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!