Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Nejvyšší soud paralyzuje vyšetřování kauzy Nagyová. Boček nevypovídá

Česko

  15:05
PRAHA - Aktuální rozhodnutí Nejvyššího soudu, které ochránilo trio exposlanců před policií, paralyzuje i další vyšetřování. Nejnověji odmítl vypovídat státní úředník Roman Boček, jenž je kvůli rozdávání trafik vazebně stíhán.

Roman Boček odjíždí od okresního soudu v Ostravě. Soud na něj uvalil vazbu. foto: ČTK

"Prvním, hlavním důvodem je aktuální situace po rozhodnutí Nejvyššího soudu, kdy nejsou vyjasněny základní právní otázky trestní odpovědnosti," řekl serveru Lidovky.cz Bočkův advokát Filip Seifert. "Druhý důvod je, že stále nebylo rozhodnuto o naší stížnosti proti zahájení trestního stíhání. A poslední důvod: stále nás nenechali nahlédnout do spisu," pokračoval Seifert.

Současně upozornil, že o nahlédnutí požádal poprvé před měsícem, konkrétně 14. června. "Dnes řekli, že si mám o nahlédnutí znovu požádat. Musíte si  uvědomit, že vypracováváme stížnosti a nic kromě obvinění nemám v ruce. Tím pádem nemohou být naše stížnosti tak kvalitní a konkrétní, protože nemůžeme operovat s tím, co mají ve spise."

Čekají a čekují

Zlomové usnesení

  • Proč pustil Nejvyšší soud trafikanty:

Dokument: přečtěte si klíčové pasáže usnesení

  • Jak na Nejvyšší soud reagoval Ištvan:

Ištvan stahuje žádost o vydání Nečase, zkoumá rozsah imunity

Jak na usnesení reagoval Miroslav Kalousek a Petr Nečas:

Pokud je Ištvan čestný muž, měl by rezignovat, říká Nečas

  • První reakce propuštěných trafikantů:

Fuksa, Šnajdr a Tluchoř. Všichni poděkovali i dozorcům

  • Otázky a odpovědi: Pomohl Nejvyšší soud i Nagyové a Bočkovi

Stručně a přehledně: komu Nejvyšší soud pomohl a komu ne

Seifert není jediným obhájcem, kterému se postup žalobců při vyšetřování nelíbí. Advokát Marka Šnajdra Lukáš Trojan kvůli tomu již podal podnět na Nejvyšší státní zastupitelství. Podle Trojana jsou totiž další výslechy ve věci politické korupce nezákonné.

"Podnět posoudíme a vyhodnotíme i s ohledem na posuzované stížnosti obviněných proti usnesení zastupitelství v Olomouci o zahájení jejich trestní stíhání. Zákonná lhůta na vyřízení podnětu je dva měsíce, ale naší snahou je podnět vyřídit bez zbytečného prodlení," řekla k Trojanovu podnětu mluvčí Nejvyššího zastupitelství Hana Markusová.

Vyšetřování navíc brzdí fakt, že z rozhodnutí Nejvyššího soudu mají právníci obviněných i žalobci v ruce jedinou stránku. Klíčové odůvodnění, které soudní senát dopsal až dnes ráno, rozhodnutí rozšířilo na sedm stran. Dokument by měl podle mluvčího Nejvyššího soudu Petra Knötiga dorazit do datových schránek zúčastněných do konce týdne. "Kontroloval jsem si datovou schránku a ještě mi nic nedorazilo," řekl serveru Lidovky.cz Lukáš Trojan, obhájce Marka Šnajdra. Právě on podnět k nejvyššímu soudu podal.

Ani korumpovaní, ani korumpující. Jen zprostředkovatelé

Úředník Boček a Nečasova pobočnice a partnerka Jana Nagyová mohou být nakonec jedinými, kdo se bude v kauze Trafiky zpovídat u soudu. Jak konstatoval Nejvyšší soud, trojici exposlanců chránila v době dohod imunita. Žalobce Ištvan také stáhnul žádost o vydání Petra Nečase, který stal na opačném konci řetězce a jenž tak zatím nemůže být obviněn.

Podtrženo, sečteno: momentálně vše nasvědčuje tomu, že stíhán nebude ani ten, kdo trafiky nabízel (Nečas), ani ti, kdo je přijali (Tluchoř, Šnajdr, Fuksa). A trestní stíhání bude pokračovat pouze u zprostředkovatelů (Boček a Nagyová).

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!