Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Vnitro počítalo podpisy špatně, říká ústavní expert

Česko

  17:47
PRAHA - Nejvyšší správní soud bude muset řešit spor odmítnutých kandidátů s tvůrci zákona o přímé volbě prezidenta o způsob výpočtu neplatných hlasů. Že je chybný tvrdí nejen vyřazení kandidáti, ale i experti oslovení LN.

Václav Henych foto: MAFRA Petr Topič

Podle odmítnutého uchazeče Vladimíra Dlouhého a některých právníků ministerstvo počítalo špatně, když od celkového počtu hlasů pod peticemi vyřadilo součet procentuálních podílů neplatných hlasů, které odhalilo při dvou kolech kontroly. Mělo prý tyto podíly zprůměrovat.

VYŘAZENÍ KANDIDÁTŮ:

To že je výpočet chybný řekl LN i Jan Bárta, ředitel Ústavu státu a práva Akademie věd, který je zároveň členem volebního výboru Vladimíra Dlouhého. „Já tvrdím, že aplikovali špatný výpočet. A z procesních důvodů se to nedá spravit jiným způsobem, než-li výrokem Nejvyššího správního soudu,“ řekl Bárta

NÁZOR MATEMATIKŮ

Co k ministerskému způsobu výběru kontrolovaných vzorků uvedli matematici ze sdružení KohoVolit.eu:

„U Jany Bobošíková je šance, že oba vzorky byly vybrány a následně vyhodnoceny úplně stejně, astronomicky malá, je to přesně 1:1 238 892 476.

To je stejné, jako kdybyste 30krát za sebou hodili mincí a pokaždé padl orel,“ komentuje zjištění Michal Škop, matematik ze sdružení KohoVolit.eu.

„U Tomio Okamury odpovídá šance patnácti totožným hodům mincí a u Vladimíra Dlouhého osmi hodům mincí. U ostatních kandidátů se proces zdá být v pořádku, ač i u Jana Fischera a Zuzany Roithové je to ‘na hraně’”.

Jde o to, že zákonný pokyn odečíst „od celkového počtu občanů podepsaných na petici počet občanů, který procentuálně odpovídá chybovosti v obou kontrolních vzorcích“ si ministerstvo vnitra vyložilo tak, že sčítalo procento chyb z dvou zkoumaných vzorků.

"Pět lidí a pět lidí je deset lidí. Ale pět procent a pět procent je v tomto případě stále pět procent – ne deset. To by byla nesmyslná penalizace,“ je přesvědčený šéf Ústavu státu a práva.

Nejvyšší správní soud (ilustrační foto)

Připustil ale, že je možný i jiný výklad. „Kdyby Nejvyšší správní soud došel k závěru, že to nemělo být jinak, tak je jednoduché řešení. Přepočítá se to a buď to bude na 50 tisíc, nebo ne,“ uvedl Bárta. 

Dlouhému, stejně jako senátorovi Tomiu Okamurovi, ale nepomůže ani nový výpočet. Změna metodiky by ovšem vrátila nad 50 tisícovou hranici třetí vyřazenou, šéfku Suverenity Janu Bobošíkovou.

JAK SE PODPISY POČÍTALY?

  • U každého z kandidátů, kteří mají ze zákona povinnost předložit petici podepsanou nejméně 50 000 občany, se prověřuje správnost údajů uvedených u jednotlivých archů. Kontrola probíhá namátkově na náhodně vybraném vzorku 8,5 tisíce občanů podepsaných na každé petici.
  •  V případě, že budou nalezena méně než 3 % nesprávných údajů u podepsaných osob, nezapočítá je do celkového počtu občanů podepsaných na petici.
  •  Když bude chybovost 3 % nebo více než 3 %, provede kontrolu u dalších 8,5 tisíce podpisů.
  •  Pokud bude zjištěno, že druhý kontrolní vzorek vykazuje chybovost u méně než 3 % občanů podepsaných na petici, nezapočítá ministerstvo podpisy z obou kontrolních vzorků do celkového počtu občanů podepsaných na petici.
  •  Bude-li druhý kontrolní vzorek vykazovat chybovost u 3 % nebo více než 3 % občanů podepsaných na petici, odečte ministerstvo počet podpisů, který procentuálně odpovídá chybovosti v obou kontrolních vzorcích.

„Někdo z kandidátů to bude muset prosoudit. Nedokážu si představit jiný výrok Nejvyššího správního soudu, než-li, že tomu vyhoví,“ dodal Bárta. Ředitel odboru všeobecné správy ministerstva vnitra Václav Henych na dotaz LN propočet hájil.

V důvodové zprávě k zákonu bylo podle Henycha "natvrdo napsáno, že je to součet". Jestliže by ale NSS dospěl k závěru, že ministerstvo mělo chybná data zprůměrovat, bude se tím řídit, dodal Henych.

Rychetský: "Nejraději bychom, aby žádné podání nepřišlo"

K věci se vyjádřil také předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský "Nejraději bychom byli, kdyby žádné podání nepřišlo a pokud ano, tak, že se je podaří vyřídit v krátkém horizontu tak, aby to konání první přímé prezidentské volby neohrozilo," řekl Rychetský.

Dále zdůraznil, že na Ústavní soud mohou stížnosti neúspěšných kandidátů přijít až poté, co o nich rozhodne Nejvyšší správní soud.

Nejrychleji Ústavní soud může odmítnout neoprávněná podání. U "meritorních přezkumů" soud vyžaduje vyjádření jednotlivých stran i NSS. Pokud by Ústavní soud přezkoumával zákon o prezidentských volbách, dával by lhůtu k vyjádření i Senátu a Poslanecké sněmovně.

Autoři: , ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...