Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Některé věci mě štvaly, vysvětluje Umberto Eco, proč přepsal Jméno růže

Spisovatel Umberto Eco foto: Lidové noviny

Umberto Eco, jeden z nejslavnějších světových autorů se po letech vrátil ke svým prvním románům a rozhodl se je revidovat. A nevynechal ani knihu Jméno růže. „Některé věci mě štvaly, některé výrazy mě nebavily,“ vysvětluje Eco, co ho vedlo k tomu, aby kultovní román přepsal.
  17:00

Na otázku, proč je po zhruba třiceti letech potřeba předělávat román, odpověděl Eco jednoduše. „Udělal jsem to hlavně proto, že mě některé věci štvaly. Některé výrazy nebo opakování už mě nebavily. A upravil jsem text trochu i pro čtenáře – odlehčil jsem latinské citáty, i když vzhledem k tomu, že se knížky prodalo třicet milionů výtisků, mohl jsem se na čtenáře klidně vykašlat. Tím čištěním jsem se teď téměř bavil,“ prozradil slavný autor v rozhovoru pro Corriere della sera, který přeložila Anežka Charvátová.

Podle jeho názoru je ale přehnané mluvit o tom, že by Jméno růže „přepsal“. „I jiné knihy jsem postupně opravoval a upravoval na základě připomínek od čtenářů a překladatelů – a nikdo si toho ani nevšiml.“

"Trochu to zkrouhnu"

Přece jen ale doznaly portréty knihovníka a Viléma poměrně velké změny, například i jejich tělesný vzhled. V době psaní románu si Eco prý liboval v citátech, což se poté stalo znakem postmoderního románu. „Po třiceti letech jsem si řekl: trochu to zkrouhnu. V portrétu knihovníka jsem odstranil jeden citát, protože mi už nepřipadal podstatný, tím se trochu změnil. A Vilémovi jsem ustřihl žluté chlupy čouhající z uší, ale ne proto, aby se podobal Seanu Connerymu, jak se tvrdí,“ vysvětlil Eco.

Umberto Eco oceněný za román Pražský hřbitov

A může za to prý Sherlock Holmes. „Připadalo mi teď, že jsem až moc zdůraznil odkaz na Sherlocka Holmese, jako by nestačilo jméno Vilém z Baskervillu. Tehdy mě takové analogie bavily, ale nemám to zapotřebí, tak jsem mu chlupy ustřihl. To jsou jediné dva pozměněné portréty postav. Předělal jsem je, aby byly samostatnější, nezávislé na pramenech. Dnes jsou víc středověcí,“ vysvětlil Eco.

Román Jméno růže je prvním a zřejmě i nejslavnějším románem Umberta Eca. Mnich Adso na sklonku života vzpomíná na události, které zažil spolu se svým mistrem Vilémem z Baskervillu, když v roce 1322 pobývali v opatství na severu Itálie. Klid kláštera totiž narušila série záhadných vražd, a to v době, kdy mělo dojít k jednání mezi stranou císařskou a papežskou. Pátrání po vrahovi vrcholí v bludišti klášterní knihovny.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...