Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Němci opět potvrdili: Zdrojem nákazy jsou klíčky

Svět

  16:49aktualizováno  18:01
BERLÍN - Právě po měsíci pátrání po zdroji epidemie střevní nákazy přenášené bakterií EHEC německé úřady tentokrát zřejmě už definitivně rozpoznali její zdroj v luštěninových klících a výhoncích z biofarmy v dolnosaském Bienenbüttelu.

Fazolové klíčky foto: Shutterstock

Infekce si zatím vyžádala 32 obětí, z toho 31 v Německu, kde se dalších více než 2800 lidí nakazilo. Klíčky byly v podezření už o minulém víkendu a počátkem tohoto týdne. Panika kolem nákazy však mezitím způsobila obrovské ztráty zelinářům, protože v podezření na zdroj infekce byla i běžná zelenina, po několik dní konkrétně salátové okurky dovážené ze Španělska.

Příslušné úřady v různých evropských zemích se v uplynulých týdnech mnohokrát pozastavily nad pomalostí nebo naopak unáhleností a nepřesností informací, které dostávaly z Německa, v jehož decentralizovaném správním systému neexistuje úřad hlavního hygienika na spolkové úrovni.

BAKTERIE EHEC

Bakterie EHEC

Bakterie EHEC v nejhorších případech způsobuje kromě krvácivých průjmů životu nebezpečný hemolyticko-uremický syndrom (HUS) chudokrevnosti a selhávání ledvin. Do čtvrtka jenom v Německu postihl 722 osob. Němečtí a evropští experti zjistili, že bakterie označovaná jako EHEC O104:H4 je vůči mnoha antibiotikům odolný mutant, jenž dosud u člověka nebyl zaznamenán. Šíření nákazy se ale tento týden zpomalilo.

Ředitel české Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Jakub Šebesta dnes v rozhovoru s německá planá varování označil za "hrubé pochybení a selhání".

Dolnosaský ministr zemědělství Gert Lindemann dnes prohlásil, že jako zdroj nákazy byla nakonec identifikována farma v Bienenbüttelu, který leží asi 70 kilometrů jihovýchodně od Hamburku. Podnik byl proto uzavřen.

Zjištění poté potvrdil i zřejmě první přímý nález nebezpečné bakterie na klíčcích pocházejících z Bienenbüttelu. Vzorky byly odebrány z klíčků, které se našly vyhozené v popelnici jedné infikované rodiny nedaleko Bonnu na západě Německa. Tuto informaci oznámil ministr pro ochranu spotřebitelů spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Johannes Remmel.

Hamburští hygienici ještě 26. května prohlásili, že zdrojem nákazy mohou být salátové bio okurky ze Španělska. Než to další testy po týdnu vyvrátily, utrpěli španělští zelináři a dovozci jejich produktů do ostatních evropských zemí citelné ztráty, kvůli nimž Madrid požádal v Bruselu o odškodnění. Evropská unie tento týden přislíbila náhradu 210 milionů eur (pět miliard korun).

Právě Hamburk patří mezi nejpostiženější regiony. Epidemie propukla na severu Německa, odkud se postupně rozšířila i do mnoha dalších států, které hlásí většinou několik případů. Jediný případ nákazy byl zaznamenán v Česku, kam bakterii z Německa přivezla americká turistka. Jedinou obětí nákazy mimo Německo je jedna žena ve Švédsku, odkud jsou kromě toho hlášeny desítky infikovaných.

NĚMECKO HLEDALO ZROJ SMRTELNÉ NÁKAZY

Minulý týden se objevily spekulace, zda za rozšířením nákazy není úmysl. Německá média zase v této souvislosti ještě minulý týden psala o možném "fekálním džihádu".

Český ministr zemědělství Ivan Fuksa se dokonce omlouval za výrok, že v každém distribučním skladu je možné zeleninu či ovoce nebezpečnou bakterií záměrně kontaminovat. Uznal, že jeho tvrzení mohlo poškodit distributory.

Zatímco berlínský mikrobiologický Institut Roberta Kocha až do dneška zhruba tři týdny udržoval v platnosti varování před konzumací syrových okurek, rajčat a salátu, už minulý víkend se objevil jiný hlavní podezřelý: zeleninové a luštěninové klíčky z biofarmy v Bienenbüttelu. Toto podezření bylo v úterý nejdřív vyvráceno.

CHRONOLOGIE SOUČASNÉ EPIDEMIE NÁKAZY E. COLI

Kolem 10. května - V Německu se začala šířit enterohemoragická Escherichia coli O104 (EHEC). Postižení byli zpočátku hlavně ze severu Německa, později se nákaza šířila dál.

21. května - První obětí nákazy se stala třiaosmdesátiletá žena z Dolního Saska, která byla od poloviny měsíce hospitalizována s krvácivými průjmy. Laboratorní testy u ní prokázaly infikaci EHEC.

25. května - Berlínský mikrobiologický Institut Roberta Kocha vydal varování před konzumací syrových rajčat, salátových okurek a listového salátu ze severu Německa.

26. května - Hamburský hygienický institut oznámil, že zdrojem nákazy mohou být salátové okurky ze Španělska. Další testy toto podezření vyvrátily.

29. května - Česká Státní zemědělská a potravinářská inspekce oznámila, že podezřelé španělské okurky se prodávaly i v ČR. Ani zde ale testy přítomnost bakterie neodhalily.

31. května - První oběť EHEC mimo území Německa; ve Švédsku nákaze podlehla zhruba padesátiletá žena. K dalším zemí, kam se bakterie postupně dostala patřily Británie, ČR, Dánsko, Francie, Kanada, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Rakousko, Španělsko, Švýcarsko a USA.

- Laboratorní testy potvrdily první případ onemocnění krvácivým průjmem v ČR. Nebezpečnou formou bakterie se nakazila americká turistka, která přijela z Německa.

4. června - Německý tisk přinesl informaci, že ohniskem nákazy mohla být buď jedna restaurace v severoněmeckém Lübecku, nebo mohla nákaza propuknout na oslavách výročí hamburského přístavu, které se konaly počátkem května. Obě možnosti ale německé orgány popřely.

5. června - Německé úřady informovaly, že zdrojem nákazy mohly být v Německu pěstované fazolové výhonky z farmy v dolnosaském Bienenbüttelu.

První testy však podezření nepotvrdily. Ukázalo se však, že podobná infekce tam nedávno postihla několik zaměstnanců. Úřady proto tuto stopu dále sledovaly.

7. června - Ministři zemědělství Evropské unie se na mimořádném zasedání shodli, že unie odškodní producenty zeleniny postižené dopady šíření nebezpečné bakterie.

8. června - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) informovala, že v předchozích dnech odebrala několik vzorků zeleninových klíčků, které mohly být zdrojem střevní nákazy.

10. června - Německo potvrdilo, že zdrojem nákazy přeci jen byly luštěninové klíčky z Bienenbüttelu. Německé úřady zrušily varování před konzumací okurek, rajčat a salátů.

Počet potvrzených obětí nákazy v Německu dosáhl 31, další jedna oběť je hlášena ze Švédska.

Autoři: ,