Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Německé úřady zakázaly Polákovi mluvit s dcerami rodnou řečí

Svět

  18:19
HAMBURG/PRAHA - Wojciech Pomorski prohrál v Hamburku soudní spor, který se stal vítaným soustem pro polská média. Tento Polák žijící v Německu usiloval o zrušení úředního nařízení, podle nějž nemohl s dětmi z rozvedeného manželství komunikovat polsky. Jak ale na svých internetových stránkách uvedl polský deník Gazeta Wyborcza, zemský soud v Hamburku jeho žalobu tento týden zamítl.
Polsko - Německo. Vlajky. Ilustrační foto.

Polsko - Německo. Vlajky. Ilustrační foto. foto: Reprofoto

Rozvedený otec dvou dcer, které byly přiděleny do péče své německé matky, žaloval úřad zajišťující sociální péči pro děti a mládež (Jugendamt). Ten v minulosti neumožnil Pomorskému hovořit během setkání s dcerami jejich druhým rodným jazykem – tedy polštinou.


V žalobě se původem polský učitel, který v Hamburku žije i pracuje, odvolával na polsko-německou dohodu z roku 1991, která podle Gazety Wyborczy výslovně zaručuje Polákům žijícím v Německu právo užívat rodného jazyka, a to jak doma, tak v komunikaci s úřady. Zemský soud ale došel k závěru, že k žádnému závažnému porušení jeho práv nedošlo.


Strach z nebezpečného precedentu

Po rozpadu manželství bylo Pomorskému soudnì povoleno stýkat se s dcerami jen takzvaně "pod dohledem", který v Německu vykonávají pracovníci městského odboru sociální péče. Právě ti mu měli v roce 2006, od kterého se soud žalobou zabývá, zakázat užívání polštiny s odůvodněním, že žádný z pracovníků úřadu řeč neovládá, a není tak s to na setkání otce s dcerami patřičně dohlížet.


Podle polských médií se německé soudy zdráhají vynášet v podobných případech přelomová rozhodnutí – mají prý strach, že by se takový verdikt stal precedentem. Přibylo by také případů, kdy by sociální úřady nebyly schopny hájit zájmy dětí, jejichž rodiče jsou jiné než německé národnosti. A takových dětí žijí na území spolkových zemí tisíce.


Pomorski, který žádal i odškodnění ve výši patnácti tisíc eur, se prý bude odvolávat až k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.