Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Chtějí omezit pohyb? Ať nejdřív vypoví smlouvy, zaznívá z Německa

Svět

  13:03
BERLÍN - Výsledek švýcarského referenda, v němž voliči v neděli těsně schválili omezení imigrace, přinese vážné problémy ve vztahu alpské země s Evropskou unií. To je hlavní tón ve vyjádření německých politiků i v dnešních komentářích médií k nedělnímu hlasování. Některé německé deníky ale upozorňují, že v řadě evropských zemí by hlasování o stejné otázce dopadlo podobně jako ve Švýcarsku. Euroskeptická strana Alternativa pro Německo (AfD) už vyzvala k uspořádání obdobného referenda v Německu.

Hranice na pomezí Švýcarska a Francie foto: Reuters

Už v neděli označil německý ministr financí Wolfgang Schäuble z konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU) výsledek referenda za nešťastný a vyjádřil obavy, že to způsobí Švýcarsku mnoho problémů. Podobně se dnes vyjádřila i zástupkyně opozičních Zelených Franziska Brantnerová: "Znamená to velkou zátěž pro vztahy (Švýcarska) s Evropskou unií." "Švýcarsko uzavřelo s EU smlouvy, které garantují volný pohyb občanů. Pokud chce Švýcarsko omezit pohyb občanů EU, musí nejprve tyto smlouvy vypovědět," připomněl ve svém vyjádření pro deník Die Welt předseda Evropského parlamentu Martin Schulz z německé sociální demokracie (SPD). Podotkl také, že takový krok by zřejmě znamenal obnovení hraničních kontrol mezi Švýcarskem a státy EU.

ČTĚTE TAKÉ: Návrh nacionalistů slavil úspěch. Švýcarsko omezí přistěhovalectví

Ať zůstanou za hranicemi i peníze

K radikálnímu postupu vůči Švýcarsku vyzval předseda postkomunistické Levice Bernd Riexinger. "Pokud Švýcarsko uzavře své hranice pro lidi, pak je jen spravedlivé, aby zůstaly venku i peníze," řekl deníku Handelsblatt. "Švýcarsko nemůže zároveň trvat na tom, že se uzavře přistěhovalcům, ale bude s otevřenou náručí přijímat peníze z daňových úniků z celé Evropy." Německý tisk hodnotí výsledek referenda jako prohru pro švýcarskou vládu, pro tamní podniky i pro odbory. Zároveň si všímá rozdělení země, když pro omezení imigrace hlasovali především německy a italsky mluvící kantony, návrh odmítali hlavně frankofonní Švýcaři.

Euroskeptická AfD, která se loni na podzim těsně nedostala do Spolkového sněmu, už vyzvala k uspořádání referenda po švýcarském vzoru i v Německu. "Také v Německu je třeba upravit zákony o přistěhovalectví tak, aby u přistěhovalců zohledňovaly kvalifikaci a schopnost integrace a účinně zabránily vstupování přistěhovalců do našeho sociálního systému," řekl serveru Spiegel Online mluvčí strany Bernd Lucke.

V ostatních státech Evropy by dopadlo referendum podobně

Média ale upozorňují na to, že odpor k přistěhovalcům není jen švýcarský fenomén. "Kdyby měli možnost o imigraci hlasovat Nizozemci, Němci nebo Francouzi, výsledek by zřejmě nebyl o moc jiný než ve Švýcarsku. Protože i v EU si lidé všímají rizik a vedlejších účinků spojených s volným pohybem osob," napsal deník Süddeutsche Zeitung. Podle něj stojí za výsledkem hlasování v alpské zemi především obavy z toho, že přistěhovalci berou Švýcarům práci.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!