Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Německo si zvolilo den vyhnanců, evropští historici se bouří

Svět

  19:44
VARŠAVA/BERLÍN - Skoro 70 evropských historiků v otevřeném dopise kritizuje rozhodnutí Spolkového sněmu vyhlásit 5. srpen v Německu vzpomínkovým dnem na vyhnance. Jsou mezi nimi čeští odborníci Kristina Kaiserová a Oldřich Tůma nebo slovenský historik Dušan Kováč.

Odsun Němců (1946). foto: ČTK

Na 5. srpna připadá výročí Charty německých vyhnanců, již v roce 1950 podepsali zástupci vysídleneckých organizací, mezi nimi také například vysoce postavení důstojníci jednotek SS.

Pro to, aby Němci každý rok v tento den vzpomínali na vysídlence ze zemí střední a východní Evropy, minulý týden hlasovali poslanci stran vládní koalice křesťanských demokratů a liberálů. Chartu německých vyhnanců považují za mílový kámen na cestě k usmíření a připomínají, že vysídlenci v ní odmítají "pomstu a odplatu".

Podle historiků nejhorší možný základ
Podle historiků je ale tento dokument tím nejhorším základem pro vzpomínkový den na vyhnance. "V Chartě není ani slovo o příčinách války, o hromadných zločinech nacistů, o vraždách Židů, Poláků, Sintů a Romů, o sovětských válečných zajatcích a jiných pronásledovaných skupinách," uvádějí v otevřeném dopise historikové, mezi nimi přední odborníci na německo-české nebo německo-polské vztahy. V Chartě podle nich také chybí slovo "smíření" a za jejich požadavkem "práva na vlast" se v roce 1950 ještě skrývala snaha o změnu poválečných hranic.

Polský historik Krzysztof Ruchniewicz krok německých poslanců označil za návrat do dob studené války, nelíbí se ani Americkému židovskému výboru (AJC). "Charta německých vyhnanců není žádným příspěvkem ke smíření, protože v zásadě žádný nárok na pomstu a odplatu neexistuje, obzvláště ne v demokracii," uvedla k dokumentu německých vysídlenců Deidre Bergerová z berlínské pobočky AJC.

"Němečtí politici věděli, že záležitosti týkající se nedávné minulosti a smíření s Polskem nebo Českem jsou citlivé, přesto se kvůli tomu, aby získali hlasy, rozhodli pro konfrontaci se sousedy," řekl v listu Gazeta Wyborcza Ruchniewicz. Podle polského deníku se poslanci chtěli zalíbit konzervativním voličům ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko, kde se koncem března budou konat volby do zemského sněmu.

Proti plánu německých poslanců připomínat si den vyhnanců se už minulý týden ohradilo polské ministerstvo zahraničí. Neslouží podle něho dialogu a partnerské spolupráci a porozumění mezi Poláky a Němci.

Autor: