Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Německý prezident Wulff rezignoval v přímém přenosu

Svět

  11:06aktualizováno  11:44
BERLÍN - „Dělal jsem chyby, ale byl jsem vždy upřímný,“ řekl německý prezident během mimořádného televizního vystoupení. Desátý prezident spolkové republiky Christian Wulff v přímém přenosu oznámil, že se okamžitě vzdává své funkce. Německo zažívá už druhou rezignaci hlavy státu během posledních dvou let.

Německý exprezident Christian Wulff. Na svou funkci rezignoval počátkem loňského roku, nyní před soudem čelí obvinění z korupce foto: ČTK/AP

„Spolková republika potřebuje prezidenta, který by se obětoval národním i i mezinárodním zájmům... Pro mě již nadále není možné, abych dobře zastával funkci prezidenta směrem do Německa i směrem do zahraničí,“ řekl po jedenácté hodině Wulff novinářům. „Proto odstupuji, abych co nejrychleji uvolnil cestu pro mého následovníka.“

Odstupující německý prezident poděkoval za podporu své manželce a prohlásil, že věří v očištění svého jména. „Byla to pro mě srdeční záležitost posilovat soudržnost německé společnosti,“ řekl také.

PŘEČTĚTE SI:

Půl hodiny po jeho oznámení vystoupila před novinářky také spolková kancléřka Merkelová, která narychlo zrušila svoji cestu do Itálie. Wulffovi a první dámě Bettině poděkovala a vyzvala k hledání důstojného nástupce, který bude přijatelný i pro opozici.

„Christian Wulff se během svého úřadu otevřeně zasahoval za energické a otevřené Německo,“ připomněla Merkelová, která ho do nejvyšší funkce prosadila.

Christian Wulff oznámil po boku své manželky Bettiny svou rezignaci
Christian Wulff oznámil po boku své manželky Bettiny svou rezignaci

Christian Wulff oznámil po boku své manželky Bettiny svou rezignaci

Stejným krokem překvapil předloni prezident Horst Köhler. Na něj se snesla vlna kritiky poté, co mluvil o nasazení Bundeswehru v Afghánistánu. Německá armáda tam podle jeho slov měla využít své vojenské i k prosazování svých hospodářských zájmů.

Christian Wulff už je tak druhým německým poválečným prezidentem, který rezignoval na svůj úřad. Nového prezidenta musí německý parlament podle ústavní listiny zvolit nejpozději do 30 dnů, tedy do neděle 18. března.

ČTĚTE TAKÉ:

Média propírala v posledních dnech řadu jeho skandálů. Například jeho kontakty s vlivnými podnikateli v době, kdy byl premiérem spolkové země Dolního Saska. Ve čtvrtek kvůli jedné z kauz požádalo státní zastupitelství poslance o zbavení jeho imunity.

Wulff kvůli aférám čelil již delší dobu výzvám k odstoupení, což ale odmítal. Vše odstartovalo v prosinci odhalení, že jako dolnosaský premiér získal výhodou půjčku na dům od manželky známého podnikatele, obchodní styky s ním ale tehdy popřel.

Christian Wulff oznámil rezignaci

Později vyšlo najevo, že se Wulff pokoušel zabránit zveřejnění těchto informací údajně výhrůžným telefonátem šéfredaktorovi deníku Bild.

Německý tisk navíc upozornil na další politikovy vazby s vlivnými podnikateli, u nichž trávil bezplatné dovolené. Osudnou se mu pravděpodobně stala rekreace na ostrově Sylt, kterou zaplatil filmový investor David Groenewold.

ČTĚTE VÍCE:

Dolnosaská vláda pod Wulffovým vedením poté nabídla jeho firmě finanční záruky. Ty Groenewold sice nevyužil, podle státního zastupitelství v Hannoveru se tím ale Wulff mohl dopustit zneužití svého postavení.

Zastupitelství proto ve čtvrtek požádalo Spolkový sněm o zbavení imunity prezidenta, aby ho mohlo vyšetřovat.

Německá hlava státu se tak vůbec poprvé v dějinách ocitla v hledáčku vyšetřovacích orgánů, což jen zesílilo tlak na Wulffovu rezignaci. Kromě opozice totiž po ní začali volat i někteří představitelé vládního tábora, který doposud za bývalým místopředsedou kancléřčiných křesťanských demokratů (CDU) stál.

Zbyněk Petráček vybíral z německých médií 21. ledna

Německý prezident má problém. Formálně spočívá v detailech jedné dávné půjčky a hlavně v tom, že Christian Wulff vykonával nátlak na média. Ale dostává i širší rozměr, což na blogu Der Spiegelu rozebírá Jan Fleischhauer.

Čím déle ten problém média rozebírají, tím více se jejich elity soustředí na Wulffovo maloměšťáctví. Tak ovšem prezidenta v očích široké veřejnosti spíše posilují.

Christian Wulff oznámil rezignaci

Německý prezident má problém. Formálně spočívá v detailech jedné dávné půjčky a hlavně v tom, že Christian Wulff vykonával nátlak na média. Ale dostává i širší rozměr, což na blogu Der Spiegelu rozebírá Jan Fleischhauer

Čím déle ten problém média rozebírají, tím více se jejich elity soustředí na Wulffovo maloměšťáctví. Tak ovšem prezidenta v očích široké veřejnosti spíše posilují.

Média publikují fotky Wulffova čerstvě koupeného domku s kabřincovou fasádou, jako by to byla ta největší chyba spolkového prezidenta. Dát 415 tisíc eur za kabřincové bydlení v městečku Großburgwedel? Osvícenci nad tím kroutí hlavou. (Asi jako kroutili u nás nad domem exministra Ambrozka v Kyjově.)

Spatřují v tom šokující nedostatek „soudobosti a vůle k tvořivosti“ (Tageszeitung), ba „zoufalost“ (Handelsblatt).

I konzervativní Frankfurter Allgemeine Zeitung píše: „Na této aféře je deprimující, že stále znovu ukazuje muže, jehož možnosti s výší úřadu rostou, aniž se změní jeho uvažování.“ Fleischhauer to překládá: Okázalci bychom snad odpustili, ale takovému maloměšťákovi rozhodně ne.

Proč ale tolik Němců za Wulffem stojí? I proto, že většina jich bydlí jako prezident a v tom muži se poznává. Wulff tedy z mediálního opovrhování svou osobou těží tak jako dříve kancléř Kohl.

Generace novinářů si dělaly legraci z Kohlova mluveného projevu, jeho sbírky mincí na stole i záliby v domácí kuchyni. Přehlédly ovšem, že tím vysmívánímse cítí osobně potrefena i většina občanů.

Proto mohl Kohl po každých volbách sedět u svého akvária, pít ryzlink a telefonovat po světě, až si pak nikdo nedokázal vzpomenout na časy bez něho.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!