Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Německý Svaz vyhnanců odmítá českou výjimku v EU

Svět

  15:32aktualizováno  18:48
BONN - UVNITŘ TEXT VÝJIMKY. Německý Svaz vyhnanců (BdV), který hájí zájmy sudetských Němců, kritizoval rozhodnutí o výjimce z listiny základních práv EU pro Česko. Na ní se shodli vedoucí představitelé zemí sedmadvacítky na summitu v Bruselu.

Erika Steinbachová, prezidentka Svazu vyhnanců (BdV) na federální úrovni foto: Reuters

Podle svazu se tak zpochybňuje politika lidských práv a přehlížejí se oběti odsunu a vyvlastňování. BdV to uvedl ve svém prohlášení, které poskytl ČTK.

Text české výjimky z Listiny základních práv EU

Hlavy států či vlád 27 členských států Evropské unie, s ohledem na přání vyjádřené Českou republikou a s respektem k závěrům Evropské rady, se dohodly na následujícím protokolu:

Článek 1

Protokol číslo 30 o uplatňování Listiny základních práv Evropské unie v Polsku a ve Spojeném království se bude vztahovat také na Českou republiku.

Článek 2

Název, preambule a operativní část protokolu číslo 30 budou upraveny tak, aby odkazovaly na Českou republiku stejně jako odkazují na Polsko a Spojené království.

Článek 3

Tento protokol bude připojen ke Smlouvě o Evropské unii a ke Smlouvě o fungování Evropské unie.

Český prezident Václav Klaus podmínil podpis lisabonské smlouvy udělením trvalé výjimky z Listiny základních práv EU pro Česko, jako ji mají Británie a Polsko. Obával se prý prolomení Benešových dekretů a případných majetkových nároků sudetských Němců.

Podle generální tajemnice BdV Michaely Hriberské to, že Benešovy dekrety platí do dneška, poškozuje trvale právní smír v Evropě. V prohlášení uvedla, že byla chyba, že se tyto problémy z minulosti nevyřešily před vstupem ČR a Polska do unie.

Výjimka prý přehlíží miliony obětí

"Nejnovější souhlas států EU a šéfů vlád živí pochybnosti o přísném dodržování politiky lidských práv," uvedla Hriberská. Podle ní je výjimka "právně neúčinná" a kvůli tomu má vlastně jen Česko uklidnit. Tato "dvojznačnost" pak jen posiluje nespokojenost s rozhodnutím, "které přehlíží miliony obětí nuceného vysídlování a vyvlastňování", uvedla představitelka BdV.

Sudetští Němci žádali před pár dny kancléřku Angelu Merkelovou, aby výjimku z listiny základních práv EU pro Česko odmítla. Považovali tuto klauzuli za nepřijatelnou.

Mluvčí sudetských Němců a europoslanec Bernd Posselt ovšem nyní v nejnovějším vydání vysídleneckého týdeníku Sudetendeutsche Zeitung řekl, že "neutrální" výjimka z Listiny základních práv EU pro Česko se práv Němců vysídlených po válce z Československa nijak nedotkne. Jejich právní situaci prý "ani v nejmenším" nezmění v jejich neprospěch.

Text britské a polské výjimky

Článek 1

1. Listina nerozšiřuje možnost Soudního dvora Evropské unie ani jakéhokoliv soudu Polska či Spojeného království shledat, že právní a správní předpisy, zvyklosti nebo postupy Polska či Spojeného království nejsou v souladu se základními právy, svobodami nebo zásadami, které Listina potvrzuje.

2. Zejména, a aby se předešlo jakékoliv pochybnosti, nic v hlavě IV Listiny nezakládá soudně vymahatelná práva platná v Polsku či ve Spojeném království, pokud tato práva nejsou stanovena ve vnitrostátním právu Polska či Spojeného království.

Článek 2

Tam, kde ustanovení Listiny odkazuje na vnitrostátní právní předpisy a zvyklosti, vztahuje se toto ustanovení na Polsko či Spojené království pouze v tom rozsahu, v jakém jsou práva nebo zásady v dotyčném ustanovení obsažené uznávány v právních předpisech nebo zvyklostech Polska či Spojeného království.

Plný text Listiny základních práv Evropské unie čtěte na http://eur-lex.europa.eu/cs/treaties/dat/32007X1214/htm/C2007303CS.01000101.htm

Autoři: ,

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.