Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Nenechte květiny zahynout

Design

  9:59
PRAHA - Před odjezdem na dovolenou je třeba vyřešit otázku, co s rostlinami? Přinášíme 12 rad, jak zařídit, aby naši nepřítomnost přežily.
Okrasný truhlík - ilustrační foto.

Okrasný truhlík - ilustrační foto. foto: Foto Profimedia.cz

1. Na obal nasypat keramzit
Většině rostlin s okrasným listem v létě prospěje, když na dno podmisky nebo ozdobného obalu nasypeme keramzit, případně čistý písek a drobné oblázky, a teprve na to postavíme květináč. Podle potřeby si rostlina z podkladu nasává vláhu, ale kořeny nestrádají nedostatkem vzduchu, jako když trvale stojí ve vodě.

2. Pozor na mokro
Některým rostlinám (například africkým fialkám nebo hvězdníku) nesvědčí „mokro od noh“. V tomto případě tedy postačí, když květináč zabalíte do igelitového sáčku a částečně jej přetáhnete přes substrát, který zpomalí výpar vody. Tuto pomůcku můžeme použít při kratší nepřítomnosti také u dalších pokojových rostlin.

3. Kupte keramické bodce
Plánujete-li delší cestu, s tímto trikem nevystačíte. Potom se vyplatí zajít do specializované prodejny a zakoupit sadu keramických bodců (patron), které jsou propojeny hadičkou se zásobníkem vody. Lze koupit i bodce jednotlivé, keramické nebo vyrobené z plastu, které mají v horní části malý zásobník vody.
4. Využijte PET lahve
Jako první pomoc ale mohou posloužit všudypřítomné plastové lahve. Do původního víčka snadno uděláme malý otvor nažhaveným hřebíkem nebo velmi opatrným proříznutím. Lahev naplníme vodou, zašroubujeme upraveným víčkem a víčko hluboko zarazíme do substrátu.

5. Lehký trik s provázkem
Využít můžete také principu vzlínavosti vody. Starší rostliny s balem opatrně celé vyzvedneme, dnem květináče protáhneme knot nebo savý provázek či silnou vlnu a necháme ji trčet ze dna. Nebo uděláme na dně květináče z jednoho konce knotu spirálu, opatrně na ni postavíme rostlinu a druhý konec knotu necháme viset ven. Zasadíme rostlinu zpátky a květináč postavíme do další nádoby s vodou tak, aby pomocí knotu ze spodní nádoby nasával vláhu. Horní květináč nesmí doléhat na dno nádoby spodní. Buď je menší a musí být zafixován o okraje spodní nádoby, nebo stojí v nádobě na nějaké podložce, třeba obyčejných korkových zátkách.

6. Užitečný kuchyňský dřez
Rostliny můžeme také před dovolenou soustředit v kuchyňském dřezu, na linku dát nádobu s vodou a propojit ji knoty s povrchem substrátu jednotlivých květin, případně je ještě mírně do substrátu vtlačit.

7. Samozavlažování Další možnost skýtá řada samozavlažovacích květináčů, často složených z nádob s dvojitým dnem. Před nákupem si pouze ověřte, zda tento systém skutečně funguje a zásobník na vodu je pro vaše potřeby dostatečně velký. I zde totiž trh nabízí nejen ověřené sestavy, ale i výrobky, které vydrží týden, nejdéle dva.

8. Pro cestovatele kaktusy
Pokud cestujete na delší dobu rádi a často, doporučí vám odborníci na květiny pěstovat raději jen sukulenty a kaktusy, tedy takové rostliny, které potřebují skutečně pouze velmi skromnou zálivku a nevadí jim ani dlouhodobé sucho, ani sluníčko.

9. Jak je nezahubit
To, čím květiny určitě zahubíte, je to, že je ponecháte v tmavé koupelně ve vaně nebo v lavoru. Bez přístupu světla zežloutnou anebo se nevzhledně vytáhnou a z přemíry vláhy a nedostatku vzduchu uhnijí.

10. Zrádné slunce
Nepřítelem je i slunce, zvláště stojí-li květináče na okenním parapetu směrovaném na jih. Kdo jezdí pravidelně pryč a současně miluje zeleň, má několik řešení. Nejelegantnějším je hydroponie, pěstování rostlin ve vodním roztoku.

11. Nezapomeňte na zahradu
Majitelé zahrad by zase měli před odjezdem na dovolenou zajistit dostatek vláhy pro své venkovní rostliny. Jestliže se v ní potřebná zásoba nevytvořila přirozenými srážkami, zahradu před dovolenou vydatně zavlažíme. Po oschnutí povrchu doporučují odborníci motykou půdu zkypřit, současně odstranit plevel a dát jej do kompostu. Tím se získá hnojivá zálivka, která se bude po návratu hodit k přihnojování rostlin náročných na živiny.

12. Fólie proti vypařování K omezení nežádoucích ztrát vody z půdy vypařováním pomůže její nastýlání černou perforovanou fólií či netkanou textilií, posečenou trávou nebo jiným vhodným organickým materiálem, jako jsou kompostovaná drcená kůra, štěpky z větví po řezu stromů apod.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!