Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Neonové srdce zůstává v Praze

Česko

  11:26
PRAHA - Nepřehlédnutelný český výtvarník Jiří David cítí jisté rozčarování nad tím, s jakými komplikacemi se setkává jeho dlouhodobá snaha umisťovat v Praze na veřejných místech nezvyklé výtvarné artefakty.

Srdce na Hradě. foto: Jan HroudaLidové noviny

V uplynulých dnech skončila nezdarem snaha umístit Davidovo obří neonové srdce nad kábulským stadionem. Když tento symbol lásky a míru zářil v roce 2002 nad Pražským hradem jako výraz končícího prezidentského období Václava Havla, setkal se s protichůdnými reakcemi.

Negativní stanovisko vyjádřil tehdy například současný prezident Václav Klaus. S velkými problémy se potýká i nejnovější záměr Jiřího Davida umístit další rozměrné dílo v Praze. Autor ale záměr už nechce dopředu prozradit.

Věřím, že to nakonec vyjde
Jiří David včera řekl LN, že nové dílo má být umístěno v samém centru Prahy na obzvlášť viditelném místě. „Je to místo, na které vidí celý svět,“ řekl s jistou nadsázkou David. Konkretizovat lokalitu ani charakter díla nehodlá.

David cítí obavu, že medializace záměru by mohla úspěšné realizaci díla ublížit. „Vlastně už to mělo být, jenže na poslední chvíli z toho sešlo, přestože majitel i památkáři s tím souhlasili.

Jsem už z toho trochu rozmrzelý, jakou námahu a přesvědčování dá najít sponzora, který by věnoval milion korun na vystavení díla, jež mu nepatří,“ prohlásil výtvarník, který na sebe poprvé upozornil širokou veřejnost, když umístil na střechu Rudolfina trnovou korunu.

Havla si vzali jako záminku
Druhým realizovaným projektem bylo právě neonové srdce nad Pražským hradem, které nyní vlastní Světová rozvojová organizace (WDO). Ta ho chtěla rozsvítit nad kábulským stadionem, kde příslušníci někdejšího vládnoucího hnutí Taliban popravovali své odpůrce.

Exprezident Václav Havel však podle slov svého tajemníka Jakuba Hladíka nedal k takovému místění souhlas, o který WDO žádala. Údajně z obavy, že srdce bude chápáno jako náboženský symbol křesťanské víry a její ikony Panny Marie, a vyvolá tak náboženské střety.

Podle Davida ovšem exprezident těžko může k umístění srdce udělovat souhlas či nesouhlas, protože dílo nepatří ani jemu, ani autorovi, ani České republice.
Výtvarník David prožívá zklamání z toho, že neonový artefakt, který cítil jako odkaz na srdíčko, jež připojoval Václav Havel ke svému podpisu, nikde není vystaveno.

Odvolání se na Havlovy pochybnosti chápe jako záminku, která má zakrýt skutečnost, že WDO nebyla s to dotáhnout realizaci do konce. „Chtěl jsem, aby to viselo v Kábulu, kde by to mělo nejsilnější dopad. Ale ani já jako autor s tím nemůžu nic dělat, protože to srdce už nevlastním. Ale argumentovat nesouhlasem Havla mi připadá jako výmluva.“ řekl David, který patří mezi Havlovy sympatizanty.

Autoři:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...