Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Nepleťte si Rusko s Běloruskem, říká kandidát na prezidenta

Svět

  13:40
PRAHA - Připomíná trochu americké filmové hvězdy ze 60. let. Čtyřiašedesátiletý sympaťák se svůdným úsměvem živě gestikuluje, jeho řeč je prošpikovaná inteligentními vtípky.

Víra ve Schwarzenberga. Njakljajev po nedávném setkání s ministrem zahraničí doufá, že nedovolí evropské uznání běloruských voleb. foto: ČTK

Jeden z nejznámějších běloruských intelektuálů, básník a publicista Uladzimir Njakljajev, se rozhodl vrhnout se do nerovného souboje s prezidentem země Alexandrem Lukašenkem a zkusit v blížících se prezidentských volbách štěstí. "Proč by měl mít básník menší schopnosti řídit zemi než kolchozník?" naráží na původní Lukašenkovu profesi. Předem se ale jistí před případným neúspěchem – i v Česku byl proto, aby upozornil politiky, že Evropa by se neměla s Lukašenkem paktovat ani v případě, že opět vyhraje.


* LN Je vůbec možné ve vašem případě hovořit o šancích na vítězství?

Podle nezávislých sociologických výzkumů se těším podpoře 16,8 procenta voličů. Andrej Sannikav (další opoziční kandidát, který se spojil s Njakljajevem, pozn. red.) má 9,2. Takže dohromady máme 25 procent. To už má smysl.

* LN Ovšem stávající prezident Lukašenko má prý třikrát větší podporu voličů…

Lukašenko říká, že dostane 70 procent. Ale to říká on. Podle stejného sociologického zdroje ho v běloruských vesnicích skutečně podpoří přes 40 procent lidí. Ale v Minsku získá pouhých 21 procent hlasů.

* LN Pořád by to ale stačilo k vítězství.

To není tak jednoduché. Ve skutečně čestných volbách pro něj v 1. kole bude hlasovat maximálně 45 procent voličů. Rozhodně nezíská přes 50 procent a bude muset jít do 2. kola. V něm nemůže vyhrát, pokud budou dodrženy evropské regule. Takový vývoj ale Lukašenko nedopustí. Proto jsem přesvědčen, že raději, pro jistotu, výsledky voleb zfalšuje.

* LN Má cenu se vůbec o něco ještě snažit?

V Bělorusku je v tuto chvíli 40 procent nerozhodnutých. Je jim ukradený Lukašenko, opozice, i já… chtějí prostě dobře žít a budou volit toho, kdo jim to zajistí. Tito lidé vidí, že Rusko se od Lukašenka odvrací. Přitom pracují v závodech, jejichž produkce jde celá do Ruska. Děsí je Lukašenkovy řeči, že budeme spolupracovat s Venezuelou či Evropou a s Ruskem končíme. Právě proto se musíme pokusit získat hlasy nerozhodnutých. Jenže k tomu nemáme podmínky. Například časy v televizi pro volební agitaci. Budete mne poslouchat v šest ráno při smažení vajíček?

* LN Přesto jste si druhým kolem tak jistý? Neřekne si nakonec většina voličů, že je lepší stará jistota než nový neznámý lídr...

Jsem si jistý. Veřejnost bude úplně paf. Bude v šoku. Všichni si budou myslet, že jsem postoupil do druhého kola jen díky tajné dohodě s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem i s americkým Barackem Obamou. Že to mám prostě vše pevně v rukou. Pevněji než Lukašenko, který se s nimi rozhádal.

* LN A nedohodl jste se s nimi?

Kdepak. Kdybych byl financován Moskvou, jak se o mně občas říká, tak bych volby opravdu vyhrál. Pokud bych měl v kapse peníze z Kremlu, věděl bych, že Lukašenka už dál nenechají vládnout. Skutečnost je jiná. Rusko nesází v tuto chvíli na žádného z kandidátů. Ano. Lukašenka už mají plné zuby. Chtějí se ho zbavit, ale zdá se, že si jako způsob likvidace nevybrali prohrané volby.

* LN Rusko tedy ne, ale co Západ, ten vám neposkytl podporu?

Západ tradičně dává přednost evoluci před revolucí. Nepochopil, že u nás v Bělorusku už to není evoluce, ale příliš dlouhý porod. Jenže díky penězům a podpoře EU může Lukašenko vytvořit imitaci demokratických voleb. Pokud ta imitace bude dokonalá, dostane od Evropy 3 miliardy dolarů a všichni budou spokojeni. Lukašenkovi jde jen o peníze, žádné vztahy ho nezajímají. Pak za ty peníze vytvoří imitaci občanské společnosti – už se rozhodl, že v zemi budou dvě hlavní strany. Vybuduje je shora. Šaškárna. Běloruská podoba v Rusku populární řízené demokracie.

* LN Třeba to je pro vás a Rusko lepší než skutečná evropská demokracie?

Pro Rusko to je lepší určitě. Rusové nemají žádnou historickou zkušenost s demokracií. Bělorusko ale patřilo kdysi do velkoknížectví litevského. U nás se volili králové, měli jsme parlament, máme bohatou demokratickou tradici. Když prezident Medveděv říká, že parlamentarismus je Rusku cizí, já mu rozumím. Ale nepleťte si Rusko s Běloruskem. My víme, co je demokracie. Máme odlišnou mentalitu, jsme prostě jiní lidé.

* LN Proč jste přijel před volbami právě k nám? Česko neurčuje ani jejich výsledky, ani to, co si o nich bude myslet EU.

V Česku nám na rozdíl od řady zemí EU výborně rozumějí. Potvrdilo mi to i setkání s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Známe jeho postoj vůči nám i Rusku a věříme, že tento postoj obhájí i v EU. Doufám, že nedovolí uznání běloruských voleb Evropou. Ostatní evropské politiky může Lukašenko obelhat, Schwarzenberga ne. Mrzí mne, když se s Lukašenkem klidně stýkají vysoce postavení představitelé EU, například prezident Litvy, ministr zahraničí Německa či ministr zahraničí Polska. Taková setkání budí zdání, že Lukašenko není zas tak strašný. Svědčí to o tom, že by EU mohla prezidentské volby uznat. Pro nás by to byla strašná katastrofa.

Volby v Bělorusku

Prezidentské volby v Bělorusku se konají 19. prosince. Současná hlava státu Alexandr Lukašenko, který se o nejvyšší funkci bude ucházet už počtvrté, má tentokrát devět soupeřů. Nejznámější je Uladzimir Njakljajev, básník, textař a vůdce kampaně "Mluv pravdu!" Mezi dalšími uchazeči je třeba politik Andrej Sannikav. Podle politologů jdou ale de facto do voleb dva kandidáti: Lukašenko a kolektivní opozice.