Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Neprávem ho vyhodili. Teď se krajští policisté skládají na milion

Česko

  8:00
UHERSKÝ BROD/PRAHA - V době největších škrtů v historii policie se vynořil ze skříně nepříjemný kostlivec. Martinu Omelkovi, policistovi z Uherského Brodu, musela policie nedávno vyplatit jeden milion korun. Před třemi lety ho totiž jeho nadřízený nespravedlivě vyhodil.
Policie (ilustrační foto)

Policie (ilustrační foto) foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

"Peníze jsme mu už poslali. Nedá se nic dělat, je to rozhodnutí soudu, které je pro nás závazné. Pochopitelně nás to bolí," řekl LN ředitel Zlínského krajského policejního ředitelství Bedřich Koutný.

Policejní prezident Oldřich Martinů rozhodl, že na částku se musí složit všechna krajská ředitelství, která před rokem 2010 patřila pod Správu Jihomoravské kraje. V době škrtů to ale pro ně není vůbec jednoduché. Tak například policisté z jihu Moravy šetří i na benzinu a plánují sloučení několika služeben. "Akceptujeme to, je to nařízení policejního prezidenta. Příjemné to není," řekla jihomoravská policejní mluvčí Andrea Procházková.

Obvinění? Manipulace se službami
Vyhazov dostal Omelka v roce 2007. Tehdejší ředitel policie v Uherském Hradišti Evžen Toman tvrdil, že jeho podřízený manipuloval s výkazy služeb tak, aby měl na výplatní pásce co nejvíce peněz.

"Měl nepravdivě vykazovat a plánovat služby a tímto způsobem získat neoprávněný prospěch," potvrdil úřední mluvou současný ředitel policie ve Zlínském kraji Koutný. Jenže inspekce po několika měsících řekla: Omelka nic neudělal.

Vrátil se k policii. Ostatní věřili, že jsem férový, říká
Omelka se proto rozhodl podat na policii žalobu a věc se nakonec dostala na stůl Krajskému soudu v Brně. Soudce jeho propuštění zrušil a policii na začátku roku 2010 nařídil, aby mu doplatila ušlou mzdu ve výši jednoho milionu korun.

Peníze na účet mu přišly až nedávno, neboť případ ještě projednávala odvolací komise. Do práce se Omelka vrátil na začátku letošního roku, velí obvodnímu oddělení v Uherském Brodě. "Předtím jsem byl na pracovním úřadě a poté pracoval pro jednu soukromou firmu," řekl policista.

Do práce ho podle jeho slov všichni přijali bez potíží. "Ostatní vždy věřili, že jsem byl férový. Pracovat u policie je moje životní náplň," tvrdí. K minulosti a svému vyhazovu se vracet příliš nechce. "To téma je natolik interní záležitostí policie a já jsem stále ve službě, takže o tom nechci mluvit," sdělil. "Mohu jen uvést, že kdyby mě tehdy vyhodili oprávněně, tak mě inspekce neosvobodila."

Za vyhazovem stály spory s nadřízeným
Jeho tehdejší nadřízený Toman už u policie není. V březnu 2009 odešel do civilu. Bývalí kolegové obou policistů si na případ vzpomínají, mluvit o něm ale oficiálně nechtějí. Pod příslibem anonymity tvrdí, že mezi oběma muži panovaly spory a ty byly i příčinou výpovědi.

Autor: