Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Neuchopitelná, originální, inspirující. V Římě vystavují Fridu Kahlo

USA

  12:00
ŘÍM - Mexická malířka přezdívaná královna autoportrétů i šedesát let po své smrti inspiruje nespočet žen, které se jí chtějí podobat. Květiny ve vlasech, zdobené šaty, záblesk červené rtěnky, ale i husté spojené obočí a knírek dál okouzlují fanynky. „Pokaždé, když některá z velkých galerií otevře novou výstavu děl této malířky, můžete se vsadit, že se dostaví celá řada žen, které budou vypadat jako Frida,“ říká historička umění a kurátorka římské výstavy Helga Prignitz-Poda.

Frida Kahlo, autoportrét z roku 1940 foto: Nickolas Muray Collection, Harry Ranson Center, SIAE 2014

"Je to skutečný fenomén," uvedla kurátorka jedné z největších výstav Fridy Kahlo na světě, která je nyní v římské galerii Scuderie del Quirinale. "Myslím, že lidé jsou hlavně fascinováni jejími malbami. Frida odhaluje velmi autentickým způsobem svůj vnitřní život. Myslím, že je jen velmi málo umělců, kteří by do stejné míry jako ona malovali to, co skutečně cítí," cituje kurátorku stanice CNN.

Autoportréty jako boj s osamělostí i bolestí

"V jejích obrazech je upřímnost, poctivost, kterou lidé chápou a cítí." Sama sobě byla nepopiratelně největší múzou. Za svůj život namalovala značný počet autoportrétů zobrazujících v syrových detailech hluboce osobní zkušenosti. Od potratů až po bolestivé zranění zad, které ji trápilo celý život - divák může nahlédnout do nejtemnějších hlubin jejího světa. Jednou prohlásila: "Maluju sama sebe, protože jsem často sama, a protože sebe znám nejlépe."

Frida Kahlo v Římě

Výstava v římské galerii Scuderie del Quirinale představuje uměleckou kariéru Fridy Kahlo od samých začátků až do konce. Vystavuje pohromadě všechna její absolutní mistrovská díla z nejdůležitějšího období a soukromých sbírek z Mexika, Evropy a Spojených států: přes čtyřicet portrétů a autoportrétů. Výstava potrvá do 31. srpna.

V éře, které vládnou "selfie", nám možná mohou autoportréty Fridy Kahlo něco prozradit také o naší potřebě sdílet svůj obraz s ostatními. "Říkala svým přátelům: 'Dám vám tuhle malbu, abych nebyla tak sama'," říká Prignitz-Poda. "Když se lidé dívali na její obrazy ve svých domech, mysleli na ni a bylo to jako bílá magie - čím víc se malovala, tím víc šířila svůj portrét mezi své přátele a tím víc na ni tito přátelé mysleli," dodala. "Myslím, že lidé, kteří se teď oblékají a líčí jako Frida Kahlo, se s ní chtějí ztotožnit, protože cítí, že to byla osoba stejně osamělá, jako si připadají oni. Ale ona proti této osamělosti bojovala a byla dost silná, aby překonala vlastní problémy."

Frida Kahlo, Autoportrét z roku 1926

Trnitá životní cesta ji dovedla až na bankovky

Život Fridy Kahlo, který začal v roce 1907 v mexickém hlavním městě, nebyl nijak snadný. Kvůli děsivé dopravní nehodě, kterou prodělala jako teenagerka, měla celý život problémy se zády. Mnoho jejích autoportrétů zobrazuje její tělo mučené bolestí - na jednom má trnový náhrdelník, na dalším je v podobě jelena propíchaného šípy.

Manželství s mexickým malířem Diegem Riverou, který byl o 21 let starší a jeho mohutná postava tvořila značný kontrast k drobné Fridě, bylo značně bouřlivé. V roce 1939 se rozvedli, ale o rok později se znovu vzali. Oba měli mimomanželské aféry; Kahlo například s ruským revolucionářem Lvem Trockým v době, kdy žil v mexickém exilu.

Frida Kahlo zemřela krátce po svých 47. narozeninách v La Casa Azul, kde se rovněž narodila. Nyní je z jejího "modrého domu" muzeum, které každý měsíc přiláká tisíce návštěvníků. Její malby se v současnosti prodávají za miliony dolarů, její tvář je na mexické bankovce v hodnotě 500 pesos a k její slávě přispěl v roce 2002 i hollywoodský životopisný film, kde ji zpodobnila Salma Hayek.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!