Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Nezájem poslanců o druhý pilíř? Chtějí ulehčit eráru, míní Kalousek

Česko

  7:00
PRAHA - Nezájem koaličních poslanců o druhý pilíř důchodové reformy, kterou sami odhlasovali, ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) nevadí. Naopak, považuje ho za důkaz jejich pravicovosti. Výsledky ankety mezi zákonodárci si pochvalují zástupci penzijních fondů.

Ministr financí Miroslav Kalousek. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Anketní otázka

Plánujete se zapojit do 2. pilíře důchodové reformy?

Pro připomenutí: Z 56 koaličních poslanců, kteří odpověděli anketní otázku serveru Lidovky.cz, pouze 19 uvedlo, že si bude spořit na soukromou penzi, mezi zákonodárci TOP 09 to byl jen každý třetí. Místopředseda strany a ministr financí Miroslav Kalousek, který penzijní reformu prosadil, nicméně nízké číslo nepokládá za důkaz nedůvěry, ale spíše za snahu zákonodárců ulehčit státní pokladně.

"Alespoň vidíte, že není pravda, že penzijní reforma je pouze pro vysokopříjmové. Je koncipována na principu 'když si dám dvě procenta, stát mi dá tři'. Někteří naši poslanci jsou tak pravicoví, že od státu nic nechtějí. Ostatním radíme, aby si nechali přidat tři procenta ze státního," reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz Kalousek.

Chudinské dávky

Sám se do druhého pilíře chystá vstoupit. "Až půjdu za 15 let do penze, už žádné důchody nebudou, budou jen chudinské dávky. Nejsem do té míry zajištěn, abych si troufl spolehnout se jen na první průběžný pilíř," plánuje ministr financí.

ČTĚTE TAKÉ:

Jeho spolustraník a exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek nezájem poslanců vysvětluje věkem. "Vstup do spoření je vhodný především pro lidi do 35 let, takových mezi nimi příliš není. Podstatné je, že každý má možnost vstoupit," řekl serveru Lidovky.cz.

Jaromír Drábek rezignoval kvůli tomu, že jeho exnáměstek byl obviněn z podplácení.

Fondy: Třetinový zájem je dobrý

Samotné penzijní fondy pokládají výsledky sondy za dobré. "Podle zaslaných čísel chce do druhého pilíře vstoupit asi třetina oslovených poslanců. Kdyby do něj vstoupila i třetina lidí, kteří nesedí ve sněmovně, bylo by to perfektní," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Asociace penzijních fondů Ondřej Kubala.

Záměr vstoupit do 2. pilíře podle Kubaly nelze posuzovat plošně. "Každý člověk je jiný, každý má vlastní představu o zajištění na stáří a to určitě platí i o poslancích. Někdo může živit pět dětí, někdo třeba splácí vysokou hypotéku, někdo může být těsně v předdůchodovém nebo důchodovém věku, takže pro něj už není druhý pilíř tím nejvhodnějším způsobem zabezpečení na stáří," myslí si Kubala.

Nejčastější argument: stáří

Zákonodárci, kteří si nechtějí spořit v 2. pilíři, nejčastěji argumentovali právě stářím, nedostatkem peněz nebo dokonce chybějícími informacemi. "Vzhledem k mému věku nemohu do 2. pilíře vstoupit," vysvětlila třeba poslankyně ODS Jaroslava Wenigerová. Další občanský demokrat Pavel Bém zase odpověděl, že jsou efektivnější způsoby, jak spořit na důchod (více čtěte ZDE).

Do druhého pilíře podle Asociace penzijních fondů se během prvního pololetí zapojilo minimálně půl milionu lidí a za celý rok přibližně milion. V lednu začaly penzijní společnosti zvát klienty na první informační schůzky. Každá z nich jich už má za sebou několik tisíc, protože lidé prý mají o informace velký zájem.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.