Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Nigerijská domobrana bojuje proti sektě Boko Haram. A slaví úspěchy

Svět

  7:00
MAIDUGURI/PRAHA - Nigérie v neděli zažila další útok islamistů ze sekty Boko Haram: radikálové v převlečení za vojáky zablokovali silnici nedaleko hranic s Kamerunem a zmasakrovali nejméně 19 lidí. Krvavá protivládní ofenziva Boko Haram terorizuje zemi už čtyři roky a její konec se zdá být v nedohlednu, jistou naději však představují jednotky místní domobrany. Podařilo se jim vyhnat sektu z její líhně - města Maiduguri.

Následky zářijového útoku sekty Boko Haram na město Benišejk. Zahynulo téměř sto lidí.

Město Maiduguri v severní Nigérii

Město Maiduguri v severní Nigérii

Obyvatelé Maiduguri, dvoumilionového hlavního města severonigerijského státu Borno a místa, kde Boko Haram v roce 2002 vznikla a odkud byla její činnost po léta řízena, si po dlouhé době opět troufají vyjít do ulic. Právě zde vyhlásila sekta před čtyřmi roky ozbrojené povstání proti nigerijské vládě, jehož cílem má být transformace Nigérie na islámský stát a plošné zavedení práva šaría. Ale už několik měsíců panuje v ulicích města klid - bombové útoky a střelbu nahradilo relativní bezpečí. To vše díky lokální domobraně, která se násilí Boko Haram rozhodla postavit.

'Lidé už si vytrpěli příliš'

SEKTÁŘSKÁ BRUTALITA

"Seberou ti peníze a pak tě zabijou, a je jim jedno, jestli jsi křesťan nebo muslim," říká o islamistech Bába Lavál Džafar, vůdce maidugurské domobranecké sítě. "Říkají: 'Nechoď do školy, nechoď do nemocnice.' Jsou to všechno jenom nesmysly," popisuje lakonicky ideologii sekty, jejíž (neoficiální) název Boko Haram znamená ve volném překladu "Zákaz západního vzdělání".

Příslušník nigerijské domobrany

Domobranecké jednotky jsou úzce provázané s vládní mocí, ať už s lokálními úřady, či přímo s ústřední vládou. Na venkově, kam centrální moc mnohdy obtížně dosáhne, slouží jako její prodloužená ruka, která umně využívá jak detailní znalosti prostředí, tak užitečných místních kontaktů. Díky tomu se jim podařilo identifikovat už desítky radikálů sekty a předat je do rukou armády.

Každý domobranec dostává měsíční apanáž ve výši 100 dolarů - plat, který pochází přímo od guvernéra státu Borno. Dobrovolníků, kteří vstupují do řad domobrany, neustále přibývá, a podle všeho se zdá, že peníze hrají v jejich rozhodování podružnou roli. "Lidé už si zkrátka vytrpěli příliš," vysvětluje další z domobraneckých velitelů. Jeho spolubojovníci souhlasně přikyvují.

'Není cesty zpět'

"Už není cesty zpět," říká jeden z příslušníků domobrany, třiadvacetiletý Musbáf Adamu. Prodává led a většinu dne stráví u svého stánku nedaleko guvernérova sídla, ale přitom nepouští z ruky zbraň. "Pro své blízké jsem připravený obětovat život, pokud bude třeba," dodává.

Teroristé z Boko Haram na konci září zaútočili na školu na severovýchodě Nigérie. Studenty postříleli ve spánku.

Většina domobranců má s radikály z Boko Haram bezprostřední zkušenost, někteří z nich se k sektě dokonce dřív sami hlásili. To jim dnes umožňuje účinné zásahy proti jejím stávajícím členům. Působení domobrany je skutečně natolik efektivní, že je jí v boji proti radikálům často přisuzována hlavní role.

V porovnání s ní totiž činnost armády výrazně pokulhává, upozornil list The New York Times. Stále častěji se ozývají hlasy, že armáda vůči teroristům záměrně volí laxní přístup, neboť z boje s nimi v podstatě profituje: k dispozici má díky němu přes 6 miliard dolarů, tedy celou čtvrtinu vládního rozpočtu. Vysoce postavený maidugurský úředník, který z obav z pomsty nechtěl uvést své jméno, tvrdí, že s takovými prostředky by armáda byla schopna porazit islamisty za pouhé "tři týdny".

BOKO HARAM

  • Sekta Boko Haram byla založena v roce 2002 v severonigerijském městě Maiduguri.
  • Oficiální název sekty zní "Lidé oddaní propagaci Prorokova učení a džihádu", organizace však proslula pod místním jménem "Boko haram", ve volném překladu "Zákaz západního vzdělání"
  • Od svého vzniku sekta odmítá jakoukoli politickou a společenskou aktivitu spjatou se západní společností, včetně volební účasti či vzdělávání západního typu (odtud její neoficiální název)
  • Primárním cílem sekty je vytvoření islámského státu a zavedení náboženského práva šaría na území celé Nigérie.
  • Její metodou je v posledních letech především teror. Od roku 2009, kdy vyhlásila ozbrojené povstání, útočí převážně na civilní cíle: vládní úřady, školy, banky. Na svědomí má tisíce lidských životů.
Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...