Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Nobelova cena míru? V Číně o ní nikdo neví, asi ani sám Liou Siao-po

Svět

  12:09
PEKING - Ticho v Číně bylo v sobotu výmluvné. Disident Liou Siao-po strádající ve vězeňské cele možná ani neví, že v pátek dostal Nobelovu cenu za mír. Jeho manželka je nedosažitelná od chvíle, kdy jednomu novináři sdělila, že ji veze pryč policie. A čínské sdělovací prostředky se zřejmě rozhodly předstírat, že se nic nestalo, napsal dnes list The Los Angeles Times.

Liou Siao-po foto: Reuters

Většina Číňanů ani nic předstírat nemusí. Mnoho z nich netuší, že Liou existuje, nemluvě o tom, že dostal nejprestižnější cenu na světě. Tohle je čínský paradox. Ekonomická supervelmoc, která je rozhodně součástí okolního světa a přitom se od něj tu a tam zcela separuje.

V sobotu pro Čínu existoval celý svět; televizní noviny informovaly o toxickém bahně v Maďarsku a dalších globálních událostech. S jedinou výjimkou: Vyhlášení Nobelovy ceny za mír, jejímž smyslem je apelovat na to nejlepší z lidstva a bořit hranice, jako by pro čínské moderátory vůbec neexistovalo.

Jen Global Times, v angličtině vycházející noviny vydávané čínskou vládou, přinesl v sobotním vydání kousavou výtku. Podle nepodepsaného úvodníku listu je Liou "uvězněný čínský zločinec".

Udělit mu Nobelovu cenu za mír je "paranoidní volbou", jejímž účelem bylo "popudit Čínu". Tím pádem byla Nobelova cena za mír "degradována na politický nástroj, který slouží protičínskému účelu".

"Svět by nás rád viděl rozpadlé jako Sovětský svaz"

"Zdá se, že namísto míru nebo jednoty v Číně by Nobelův výbor rád viděl zemi rozpolcenou ideologickým svárem, anebo ještě lépe rozpadlou jako Sovětský svaz," napsal úvodník. Všechen tento oheň ale byl určen jen pro čtenáře v angličtině. V čínsky psaných nebo hovořících médiích vláda použila ještě markantnější přístup: Ticho, které bylo téměř naprosté.

Bez propojení na zahraniční internet prostřednictvím VPN serverů bylo pro čínské uživatele nemožné dozvědět se o Nobelově ceně za mír udělené jednomu z jejich krajanů. Zadání výrazu "Liou Siao-po" do internetových vyhledávačů vracelo jen prázdné stránky či chybové hlášky: "Výsledky hledání neodpovídají platným pravidlům a nařízením," stálo v jedné z nich.

Zprávy o Nobelových cenách zmizely

Velké čínské zpravodajské webové servery odstranily zvláštní sekce, které obsahovaly články o Nobelových cenách. Čínští cenzoři zakódovali obsah CNN či BBC týkající se informací o udělení ceny. A dokonce i uživatelé mobilních telefonů si stěžovali, že nemohou odeslat textové zprávy obsahující Liouovo jméno.

Když se malá skupinka disidentů shromáždila k improvizované oslavě, zatkla je policie, uvedli právníci a přátelé zadržených aktivistů. "Vláda je zostuzena, protože jeden z jejích vězňů dostal Nobelovu cenu za mír," říká pekingský obhájce lidských práv Tcheng Piao.

Asijské hry a bahno

Na televizních obrazovkách po celé Číně se mezitím odvíjely docela jiné zprávy: Čínští oficiální představitelé odjeli do Severní Koreje a setkali se s místním vyslancem usazeným zcela osamoceně na své straně stolu ve velmi béžové místnosti.

Běžec se slavnostní pochodní proběhl po Velké zdi na cestě do provincie Kuang-čou na Asijské hry pořádané příští měsíc. V provincii S'-čchüan někdo umřel na otravu jídlem. Do Dunaje steklo toxické bahno.

"Teď se snaží zablokovat šíření té zprávy, aby minimalizovali její dopad." Asi deset Tchengových přátel prý zadržela policie, když se pokusili sejít na oslavnou večeři v restauraci. Celkem podle něj policie zadržela v Pekingu asi dvacítku lidí, další pak v Šanghaji. Někteří Tchengovi zavolali poté, co byli zatčeni, pak už byly jejich mobilní telefony nedostupné.

"Všichni tihle lidé byli aktivisti, proto jsou pod dlouhodobým dohledem," dodává Tcheng. "Jejich mobily, jejich pevné linky, to všechno je nahrávané." Nedostupný je také mobilní telefon Liouovy manželky Liou Sia od chvíle, kdy v pátek sdělila jednomu novináři, že ji odváží policie z Pekingu, aby ji udržela z dosahu médií.

 Číňané nevědí, kdo je Liou Siao-po

Není toho moc, co čínská vláda svým lidem brání vědět. Ale jakmile dojde na Tibet, události z roku 1989 na pekingském náměstí Tchien-an-men a nyní i jmenování Lioua držitelem Nobelovy ceny za mír, jsou cenzoři v plné pohotovosti. A ačkoli se pomalu rozrůstá online komunita, jíž se daří překonávat takzvaný Velký Firewall a dostat k necenzurovaným informacím o Číně, většina Číňanů zůstává pod cenzurním deštníkem.

Nedozvěděli se tak ani to, že byl v loňském roce Liou odsouzený k 11 letům vězení za spoluautorství a podpis Charty 08; nyní zakázaného dokumentu požadujícího demokratické reformy.

"Za prvé lidé nevědí, kdo je Liou Siao-po. Za druhé nevědí, co je Charta 08. Za třetí dokonce ani nechtějí vědět, co je to charta. Nevědí a nechtějí vědět, protože vědět je nebezpečné," shrnuje Čou Siao-čeng z Lidové univerzity v Pekingu.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...