Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

'Nobelovku' za fyziku získali vědci sledující rozpínání vesmíru

Věda

  12:22aktualizováno  14:00
STOCKHOLM - Laureáty letošní Nobelovy ceny za fyziku byli dnes ve Stockholmu vyhlášeni tři američtí astrofyzikové. Švédský Nobelův výbor ocenil Saula Perlmuttera, Briana Schmidta, jenž má rovněž australské občanství, a Adama Riesse za odhalení zrychleného rozpínání vesmíru, které objevili díky pozorování vzdálených supernov.

Saul Perlmutter.

Dalo by se čekat, že kvůli gravitaci bude rozpínání vesmíru zpomalovat, ale v roce 1998 bylo pozorováním supernov ve vzdálených galaxiích potvrzeno, že je to naopak. Porovnáním jasnosti vzdálených a blízkých supernov vědci zjistili, že ty vzdálené jsou méně jasné, než by měly být, pokud by se rozpínání vesmíru zpomalovalo.

ČTĚTE TAKÉ:

Mechanismus, proč se rozpínání vesmíru zryhluje, dnešní astrofyzika nezná. Oceněné objevy vedly ke zjištění, že 95 procent vesmíru tvoří objekty, které neznáme, protože je nemůžeme pozorovat. 75 procent tvoří temná energie, která podle dnešních teorií způsobuje zrychlování rozpínání vesmíru. Podle Nobelova výboru byl tento objev milníkem dnešní astrofyziky, který určil její další směřování pro další generace vědců.

Brian Schmidt.

"Je to úžasný pocit, podobně jsem se cítil, když se mi narodily děti," reagoval během telefonátu při tiskové konferenci jeden z oceněných Brian Schmidt,  který pracuje na observařoři v Austrálii.

Nobelovy ceny

Prestižní ocenění nesou jméno švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela (1833-1896). Ten ve své závěti rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. První Nobelovy ceny byly uděleny v roce 1901.

V úterý bude následovat udělení ceny za fyziku, ve středu za chemii, ve čtvrtek bude znám nositel ceny za literaturu a v pátek Nobelovy ceny za mír. V pondělí 11. října bude udělena cena za ekonomii.

"Máme tu devět večer, tak se asi půjdu trochu projít, pak se pokusím usnout, ale nevím, jestli se mi to povede. A zítra to trošku oslavíme," odpověděl na dotaz, jaké má plány na dnešní den.
"Zítra shodou okolností na univerzitě přednáším studentům kosmologie na toto téma, tak to bude hodně zajímavé," dodal se smíchem.

Vědci si rozdělí odměnu deset milionů švédských korun (téměř 27 milionů korun). Na slavnostním předávání cen 10. prosince, v den výročí Nobelova úmrtí, ve Stockholmu každý z nich převezme rovněž medaili a diplom. Dnešním vyhlášením laureátů Nobelovy ceny za fyziku pokračuje druhým dnem týden udělování těchto prestižních ocenění za úspěchy ve vědě, literatuře a v úsilí o světový mír.

Adam Riesse.

V pondělí byla oznámena Nobelova cenu za lékařství pro trojici imunologů: Američana Bruce Beutlera, Francouze lucemburského původu Julesa Hoffmanna a Kanaďana Ralpha Steinmana.

Ocenění nese jméno švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela (1833-1896). Ten v závěti rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. První Nobelovy ceny byly uděleny v roce 1901.

Kdo jsou laureáti Nobelovy ceny 2011 za fyziku?

Saul Perlmutter (52)
- Američan Perlmutter vystudoval v roce 1981 Harvardovu univerzitu a doktorát získal o pět let později na Kalifornské univerzitě v Berkeley, kde v současnosti působí jako profesor fyziky. Kromě toho působí jako astrofyzik v Lawrencově národní laboratoři v Berkeley, kde stojí v čele projektu sledování supernov.
- Je jedním z objevitelů zrychlené rozpínání vesmíru, za kterou by měla být odpovědná temná energie. "Vesmír se pravděpodobně nikdy nezastaví, nikdy se nezhroutí a nikdy nedojde svého konce," shrnul výsledky bádání Perlmutter.
- Je nositelem řady ocenění, narodil se v roce 1959.

Adam Riess (42)
- Profesor astronomie a fyziky na Univerzitě Johnse Hopkinse v americkém Baltimoru. Je pracovníkem Vědeckého institutu pro vesmírný teleskop (STSI).
- Byl jedním z klíčových členů týmu vedeného Brianem Schmidtem, který prostřednictvím sledování vzdálených supernov prokázal, že rychlost rozpínání vesmíru se stále zvyšuje. Příčinou tohoto jevu je zřejmě takzvaná temná energie, jejíž podstata dosud není vědcům známa.
- Narodil se v prosinci 1969 ve Washingtonu. Vystudoval Harvardovu univerzitu.

Brian Schmidt (44)
- Narodil se 24. února 1967 ve městě Missoula v americkém státě Montana. Vystudoval Arizonskou univerzitu, v roce 1993 složil doktorát na Harvardově univerzitě. V současnosti působí na Australské národní univerzitě ve Weston Creeku. Má americké i australské občanství.
- Od roku 1994 vedl výzkumný projekt zaměřený na vyhledání specifické supernovy (High-Z Supernova Search), přelomové závěry pak jeho tým, v němž byl i Adam Riess, zveřejnil o čtyři roky později. Ve stejné době publikoval podobné poznatky i tým Saula Perlmuttera.
- Díky pozorování vzdálené supernovy přispěl k objevu důkazu, že se rozpínání vesmíru nezpomaluje, ale naopak zrychluje. Teorie, že by supernovy mohly posloužit k určování vzdáleností ve vesmíru byla vyslovena ve 30. letech 20. století. Astronomové a astrofyzikové se touto myšlenkou začali aktivněji zaobírat v 80. letech, od 90. let pak tyto supernovy systematicky vyhledávali pomocí dalekohledů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!