Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nobelovu cenu za mír získaly tři bojovnice za práva žen

Svět

  11:05aktualizováno  12:45
OSLO - Nobelovu cenu za mír za rok 2011 získala prezidentka Libérie Ellen Johnson-Sirleaf, její spolupracovnice Leymah Gbowee a jemenská politička Tawakkul Karmán. Oceněny byly za nenásilný boj za práva žen a za snahu ukončit násilí v Libérii a Jemenu.

Ellen Johnson-Sirleaf foto: Reuters

Nobelův výbor ocenil ženy za podíl na demokratizačních hnutích v Africe a arabském světě. Předseda Nobelova výboru Thorbjörn Jagland zdůvodnil vyznamenání Johnson-Sirleaf a Gbowee jejich podílem na ukončení občanské války v Libérii. Karmán je jednou z nejznámějších tváří protestního hnutí v Jemenu.

Leymah Gbowee

Jemenská aktivistka Tawakkul Karmán

Karmán uvedla, že celý Jemen se raduje s ní. "V boji za moderní, demokratický Jemen budeme pokračovat, dokud právo nezvítězí," řekla televizi Al Džazíra.

"Nemůžeme dosáhnout demokracie a trvalého míru, dokud ženy nebudou mít stejné možnosti jako muži při ovlivňování vývoje ve všech společenských oblastech," uvedl dnes Nobelův výbor po oznámení jmen laureátek. Výbor vyjádřil naději, že jeho dnešní volba přispěje k ukončení útlaku žen, který se podle něj stále odehrává v mnoha zemích. Ženy si snad uvědomí svůj velký potenciál, který mohou zapojit do boje za demokracii a ženská práva, věří výbor.

Kdo jsou letošní nositelky Nobelovy ceny za mír?

Leymah Gbowee (nar. 1972)

- Mírová liberijská aktivistka usiluje o zvýšení vlivu žen na politiku v západní Africe.

- Během druhé občanské války v Libérii (1999-2003) mobilizovala ženy napříč etnickými a náboženskými skupinami a organizovala společné modlitby a nenásilné protesty. Přispěla k uzavření mírové smlouvy mezi vládou a zástupci dvou hlavních povstaleckých skupin v srpnu 2003. Zároveň povzbuzovala ženy k účasti v prezidentských volbách v listopadu 2005, z nichž jako vítěz vyšla Ellen Johnson-Sirleaf.

Ellen Johnson-Sirleaf (72)
- V listopadu 2005 byla zvolena prezidentkou Libérie, do funkce nastoupila 16. ledna 2006 a stala se první ženou v čele afrického státu. Na obyvatele své země tehdy zapůsobila slibem tvrdého postupu proti korupci a uplatněním zkušeností při získávání mezinárodní pomoci. Ve volbách proti očekávání porazila známého fotbalistu George Weaha.

- Od začátku svého mandátu se snaží západoafrickou zemi, založenou bývalými americkými otroky, postavit na nohy po občanské válce z let 1989-2003. Loni tuto nositelku čestných doktorátů z řady prestižních univerzit zařadil časopis Newsweek mezi deset nejlepších světových vůdců. Je matkou čtyř synů.

Tavakkul Karmán (32)
- Obhájkyně lidských práv je považována za symbol "arabského jara" v Jemenu. Stála v čele protestů proti vládě prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Za demokracii, mír, svobodu slova a propuštění politických vězňů ale bojuje dlouhodobě.

- Je členkou přední islámské opoziční strany - Isláh, kterou oceňuje především za podporu žen. Ve straně ovšem působí i vlivný duchovní vůdce šajch Abdal Madžíd Zindání, kterého USA obviňují z podpory terorismu kvůli jeho stykům s teroristickou sítí Al-Káida.

- "Extremisté mě nenávidí... Říkají, že se pokouším dostat ženy pryč z jejich domovů," řekla Karman letos v březnu. Její činnost je trnem v oku i státním úřadům. Když loni odmítla nabídku zasednout ve vládě, čelila výhrůžkám smrti. Několikrát byla též vězněna. Je vdaná, má tři děti.

Protagonistky "arabského jara" byly od počátku pokládány za favoritky dnešního vyhlašování cen. Loni dostal Nobelovu cenu za mír čínský disident Liou Siao-po, což vedlo ke zhoršení vztahů mezi Čínou a Norskem.

ČTĚTE TAKÉ, KDO LETOS ZÍSKAL NOBELOVKU:

Oceněné ženy si příslušný diplom, medaili a šek na deset milionů švédských korun (asi 27 milionů Kč) převezmou na slavnostním předávání cen 10. prosince, ve výroční den úmrtí švédského vynálezce Alfreda Nobela. Na základě jeho odkazu jsou oceňovány osobnosti, které se zasloužily o mír, vědci a literáti.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!