Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Noční můra, ponížení a krvavý nos Merkelové, hodnotí svět německé volby

Svět

  12:15aktualizováno  12:46
BERLÍN/PRAHA - Štědrá uprchlická politika Angely Merkelové utrpěla ve svém prvním testu odvetný úder - a samotná kancléřka si z volebního klání odnáší pomyslné krvácení z nosu, míní o výsledcích nedělních voleb v Německu britský deník The Times. Obdobně silná slova volily také další zahraniční listy, shrnuje přehled světového tisku, který sestavila Deutsche Welle.

„Už dost!“ Bombastická volební kampaň AfD v Magdeburgu. foto: Reuters

„Velká koalice (CDU a SPD) dostala v neděli účet za to, že její uprchlická politika polarizuje Německo, jak to dlouho nic nedělalo,“ napsal v pondělí německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Jiní němečtí komentátoři hovořili o „černé volební neděli“, zatímco další spatřuje v hlasování „závan Výmaru“ (narážka na krizi předválečné výmarské republiky - pozn. red.), rekapitulovala v pondělí Deutsche Welle. Shromáždila také názory deníků za hranicemi Německa.

Politické zemětřesení

Výsledky zemského volebního klání Bádensku-Württembersku, Porýní-Falci a Sasku-Anhaltsku hodnotí španělský deník El Pais jako „politické zemětřesení“ v Německu. Pozornost soustředí především na sociální demokraty, druhou největší stranu ve spolkové republice, kteří podle něj utrpěli „obrovské ponížení“, neboť se ve dvou ze tří spolkových zemí přiblížili hranici 10 procent.

NĚMECKÉ VOLBY

Převážně se však světová média věnovala ztrátám, jež utrpěla Křesťanskodemokratická unie (CDU) Angely Merkelové - a spolu s ní také samotná kancléřka. Berlínský zpravodaj francouzského listu Le Figaro popisuje volební výsledky jako „noční můru“ pro CDU i Merkelovou. „Kampani dominovalo jediné téma - uprchlická krize,“ uvádí Le Figaro a vyvozuje, že „protiimigrační a protisystémová kampaň populistické strany (AfD) zabrala.“

Podobně zemské volby v Německu vidí i britský deník The Times, podle něhož voliči Merkelové „rozbili nos“ svým příklonem k euroskeptické Alternativě pro Německo (AfD). Jedná se o „odvetný úder proti štědré uprchlické politice (Merkelové) v jejím prvním testu u volebních uren,“ soudí.

Červený koberec pro migranty

Neméně úderná slova volil rovněž britský The Daily Mail. Jeho politický komentátor nazval úspěch AfD „zdrcujícím verdiktem pro migrační politiku otevřených dveří“ a doplnil, že rozhodnutí Merkelové „rozvinout červený koberec více než milionům migrantů“ způsobilo vzedmutí popularity AfD.

The Guardian soudí, že Frauke Petryové pomohl nárůst volební účasti - vysvětluje, že u prvovoličů se AfD těší větší důvěře a podpoře než u rozčarovaných příznivců křesťanských demokratů. Na stejný trend upozorňuje také francouzský Le Monde, jenž podotýká, že „včerejší nevoliči se stali dnešními voliči AfD“.

Bjoern Hoecke z AfD neskrývá radost z prvních zveřejněných výsledků hlasování.
Uwe Junge, kandidát AfD ve státě Rhineland-Palatinate.

„Migrační krize si zahrvává s politikou v největší ekonomice Evropy,“ poznamenává americký The Wall Street Journal a připomíná, že 24procentní úspěch AfD v Sasku-Anhaltsku hladce předstihl předvolební odhady. „Výsledky odhalily, jak moc migrační krize polarizovala německou společnost,“ píše. Nicméně „zastánci vítací uprchlické politiky nalevo od středu si v neděli také připsali výhry, ačkoli konzervativci Merkelové utrpěli,“ upozorňuje The Wall Street Journal na úspěch charismatického vůdce Zelených Winfrieda Kretschmanna v Bádensku-Württembersku a sociálního demokratky Malu Dreyerové v Porýní-Falci.

Agentura AP dochází k podobným závěrům a naznačuje, že CDU neuškodila vnitrostranická kritika postoje Merkelové, například od Julie Klöcknerové v Porýní-Falci. Konzervativní voliči tak mohli získat zdání, že v CDU „panuje nejednota“ - „levicoví Kretschmann a Dreyerová často zněli nadšeněji než jejich sokové z řad konzervativců,“ poznamenává.

Sídlo CDU v Berlíně.

Dvě možné cesty

„Německo je rozpolcené,“ míní švýcarský, německojazyčný Blick a nazývá hlasování dvojím hlasem nedůvěry - jak vůči uprchlické politice, tak vůči vládní velké koalici CDU a SPD. Naplnil se dlouholetý strach CDU z toho, že se vpravo od ní zformuje úspěšný politický subjekt, dodává Blick. „Poprvé, ve formě AfD, získala strana napravo od Unie setrvalou podporu, a nyní sedí v osmi ze 16 státních parlamentů. V Sasku-Anhaltsku dosáhla (tato) strana skutečného prvenství: získala si přes 20 procent hlasů a stala se druhou největší silou.“

„Varovný výstřel na Berlín a a jasný singál nespokojenosti voliče,“ souhlasí rovněž švýcarský list Neue Zürcher Zeitung. Zavedené strany si mohou vybrat ze dvou možností, tvrdí. Buď uznat, že „většina voličů AfD není jen tlupou rasistů, extremistů a prosťáčků, které je nejlepší ignorovat,“ či spustit „pobouřený křik na politické scéně i v médiích kvůli hrozbě ‚krajně-pravicové, populistické‘ AfD.

Autor: