Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Norka žádá v Polsku o azyl. Bojí se, že doma jí Barnevernet odebere dceru

Svět

  14:48
VARŠAVA - Rodilá Norka požádala o udělení azylu v Polsku, protože jí ve vlasti hrozí, že jí státní úředníci odeberou i druhou dceru. O případu v úterý informoval katolický list Nasz Dziennik.

Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Případ Silje Garmové a její dcery Eiry, kterým se zaobírá cizinecký úřad, bude podle deníku představovat precedens. „Jak se ukazuje, do Polska utekla nejen ona. Zakrátko několik dalších osob požádá o naši ochranu před rozmary všemocné norské sociální služby Barnevernet (BV),“ napsal list.

Nejen norský Barnevernet. I český systém je nutné změnit, říká europoslanec

Většina zásahů BV, který má chránit děti před zneužíváním, se týká chudých, nižších vrstev, ale Garmová „je vzdělaná, zámožná, dobře se vyzná v zákonech a norských reáliích, čili nemůže být ani řeči, že by byla sociálně nepřizpůsobivá“, poznamenal deník.

Norce podle listu úřady odebraly starší dceru Fröyu, které je nyní 12 let, a to prý na základě blíže neprozkoumaného udání, že Garmová zneužívá léky proti bolesti a vede „chaotický způsob života“.

Během druhého těhotenství BV celou dobu sledoval výsledky vyšetření Garmové, aby nalezl důkazy, že nadužívá léky. Nic se nepotvrdilo, ale to úředníky nepřesvědčilo. „Ani v Norsku, ani v Polsku žádný lékař nepotvrdil, že by byla pod vlivem léků proti bolesti, i když k tomu měla během delší hospitalizace příležitost,“ napsal Nasz Dziennik.

Odebírání dětí v Norsku je podle listu „epidemickou záležitostí“ - a právě obrovská míra tohoto jevu svědčí o systémovém porušování lidských práv v Norsku, což je předpoklad udělení azylu.

Osm případů, kdy v rodinách s dětmi zasahovala norská sociální služba Barnevernet, se za posledních 15 měsíců dostalo k Evropskému soudu pro lidská práva do Štrasburku. Upozornila na to letos v únoru norská právnička Gro Hillestadová Thuneová, která to označila za „nesmírně vážné varování pro Norsko“. V prvním z těchto případů soud nedodržování lidských práv nepotvrdil.

V Norsku, které má přibližně 5,2 milionu obyvatel, loni podle norského statistického úřadu žilo u pěstounů, v ústavní péči či jiné péči mimo domov 15 865 dětí. Mezi nimi bylo 9080 dětí, které rodičům odebraly úřady.

V Česku, s přibližně 10,6 miliony obyvatel, podle výkazů ministerstva práce žilo na konci loňska v pěstounských rodinách 10 922 dětí; dlouhodobými pěstouny jsou většinou prarodiče či jiní příbuzní. U profesionálních pěstounů na přechodnou dobu pak bylo 540 chlapců a děvčat. A v českých ústavních zařízeních podle údajů české pobočky mezinárodní organizace Lumos ve školním roce 2015/2016 pobývalo 8247 dětí.

Na soud ve Štrasburku se tento měsíc obrátila se stížností na Norsko také Češka Eva Michaláková, které norské úřady odebraly před šesti lety syny a nedávno ji zbavily rodičovských práv.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...