Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Nová bitva o Vídeň? Rakouští Turci mají ve volbách šanci - k nelibosti populistů

Svět

  6:00
VÍDEŇ/PRAHA - Turci dvakrát obléhali Vídeň, ale nedobyli ji. Při podzimních volbách by ale mohli voliči tureckého původu být jazýčkem na vahách, který rozhodne o budoucím vedení města.

Bitva o Vídeň. Osmané se pokoušeli Vídeň dobýt hned dvakrát, a to v letech 1485 a 1683. Nyní mohou získat místa na radnici jejich potomci. foto: WikipediaReprofoto

Rakouskou metropoli čekají v říjnu zřejmě nejdůležitější volby v jejích novodobých dějinách. Otázkou, kterou si mnozí Vídeňané kladou, je, zda po nich budou vládnout městu i nadále sociální demokraté (SPÖ), tak jak tomu je bez přerušení od konce druhé světové války.

Již po posledních volbách se udrželi v čele radnice pouze díky tomu, že jim pomohl systém přepočítávání hlasů, který zvýhodňuje velké strany. Přesto jim ani to nestačilo na většinu a museli přizvat do vlády partnera, jímž se stala strana Zelených. Politologové, jako například Peter Filzmaier v rozhovoru pro rakouský týdeník News, se domnívají, že úbytek voličů zasáhne sociální demokraty zcela určitě i letos na podzim.

Výrazně by k tomu mohla přispět kandidátka, s kterou chtějí jít do voleb členové místní turecké komunity. Jmenuje se Společně pro Vídeň a založil ji lékař Turgay Taskiran. Turci, stejně tak jako ostatní cizinci, kteří přišli po druhé světové válce do Rakouska, pracovali často v dělnických profesích, a tím pádem „automaticky“ volili sociální demokraty. Organizace nebo sdružení napojené na SPÖ totiž sehrály důležitou roli při jejich integraci do většinové společnosti.

Nenároční voliči

I proto byli Turci dlouho považováni za spolehlivé a svým způsobem nenáročné voliče, jimž nevadilo, pokud se představitelé jejich komunity objevili na zadních, a tím pádem nevolitelných místech socialistické kandidátky.

V boji o turecké hlasy začali v posledních letech konkurovat sociálním demokratům i Zelení. Ti byli sice, pokud jde o řazení na kandidátkách, vstřícnější, zato se ale objevil jiný problém. Pro většinově stále ještě konzervativní tureckou komunitu byly některé požadavky ekologů – například ty vztahující se k sexuálním menšinám – nepřijatelné.

Úvaha, která stojí za projektem turecké kandidátky, je logická: počet voličů ve Vídni tureckého původu je odhadován na 50 tisíc, což je asi pětina vídeňských voličů, kteří mají nerakouské kořeny.

Pro vstup do parlamentu je přitom zapotřebí získat minimálně 40 tisíc hlasů, takže úspěch turecké kandidátky není vyloučený, zvláště pokud by se jí podařilo oslovit voliče i z jiných komunit. Potenciál ve Vídni je přitom značný, neboť čtvrtinu jejích obyvatel představují cizinci.

Vazba na islamistickou Erdoganovu stranu?

Turecká kandidátní listina pro vídeňské volby ale budí emoce i z jiného důvodu. Její zakladatel Taskiran byl mnoho let předsedou rakouské větve tzv. Unie evropsko-tureckých demokratů (UETD). Zmíněná organizace v minulých letech organizovala nejenom v Rakousku, ale i v Německu návštěvu tehdejšího tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, jenž mezi Turky v obou zemích lovil hlasy pro parlamentní a později i prezidentské volby.

Erdoganův triumf? Samozvaný mesiáš chce spasit Turecko, říká expert

Taskiran popírá, že by kandidátka měla vazby na tureckou vládní stranu AKP. O prezidentu Erdoganovi sice prohlašuje, že „pro Turecko toho hodně udělal“, hned ale téměř jedním dechem dodává, že „jistě udělal i pár chyb“. Za svůj cíl označuje oslovit nejenom Turky, ale i další občany města, kteří jsou nerakouského původu.

Nedávno ale přišel deník Die Presse s informací, že rozhovorům o založení kandidátky byl „pokaždé přítomen vysoký činitel tureckého velvyslanectví ve Vídni“.

Voda na mlýn populistů

To je vodou na mlýn populistických rakouských svobodných (FPÖ). Jejich předseda a volební lídr ve Vídni Heinz-Christian Strache nevynechá žádnou příležitost, aby nevaroval voliče před „Erdoganovou stranou“.

Heinz-Christian Strache: 

Když se svobodní ještě před posledními vídeňskými volbami tvářili jako ochránci „křesťanského charakteru města“ a o hlasy voličů bojovali se sloganem „Pummerin namísto muezzinů“ (Pummerin je největší zvon v dómu sv. Štěpána ve Vídni – pozn. red.), mohlo být toto varování považováno za hodně abstraktní. Teď ale může FPÖ poukazovat na to, že „měla pravdu“ a že skutečně hrozí, že politiku v rakouské metropoli budou výrazně spoluovlivňovat místní Turci.

V aktuálních průzkumech veřejného mínění již dýchají svobodní sociálním demokratům na záda: SPÖ by aktuálně ve Vídni získala 34 procent, zatímco FPÖ předpovídají průzkumy 31 procent. Populistům, kteří se tradičně vymezují ostře vůči migraci, navíc nahrává i velmi zjitřená atmosféra ve společnosti, jež považuje příliv uprchlíků do země za jeden z klíčových problémů současnosti.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...