Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Nová fakta o Vondrově kauze. Podezření vyvolává 100 milionů na účtu

Evropa

  12:30
PRAHA - Sedm set šedesát šest, pět set dvacet pět, čtyři sta devadesát čtyři milionů korun. V zakázce firmy ProMoPro na zajištění audiovizuálních a dalších služeb při českém předsednictví EU padají stále další a další částky.

Podstatná je ale jedna. 27. října 2010 ohlásila Komerční banka na Finanční a analytický útvar ministerstva financí (FAÚ), že její klient ProMoPro se chová podezřele, protože mu na běžném účtu už přes deset měsíců, od 7. ledna 2010 do zmíněného 27. října téhož roku, leží 101 milionů korun. Právě v této částce se skrývá odpověď, zda šlo o předraženou zakázku a na jaký účel byly tyto peníze určeny. Byl to zisk ProMoPro? Nebo částka, kterou se firma někomu chystala poslat dál? Třeba za to, že jí se ziskem zakázky pomohl?

Generální dodavatel českého předsednictví EU od státu postupně inkasoval částku 525 milionů korun za své služby v první polovině roku 2009. Tedy přesněji řečeno tohle je částka, se kterou operují analytici útvaru pro praní špinavých peněz. Majitel firmy Jaroslav Veselý připouští 492-496 milionů, tehdejší vicepremiér Alexandr Vondra mluví o 474 milionech. Úřad vlády včera večer uvedl 551 včetně DPH.

ČTĚTE VÍCE:


Milion sem, milion tam...
Jako subdodavatele - podle Veselého hrubších prací typu kabeláž - si ProMoPro najalo společnost NWDC. Té poslala 378 milionů. Necelých 46 milionů si na soukromé účty převedli či v hotovosti vybrali manželé Veselí. Podle zprávy FAÚ šlo od 3. února 2009 do 7. ledna 2010 o převod zhruba 14 a půl milionu na účet Jaroslavy Veselé v Komerční bance a více než 30 milionů na účet Veselého tamtéž. Druhého listopadu 2009 Veselá vybrala z účtu ProMoPro půl milionu, její manžel ve dnech od 29. září do 22. prosince 2009 milion tři sta tisíc v hotovosti a od 2. března do 29. prosince 2009 dalších 757 tisíc korun z bankomatu. Veselý zmínil třeba nákup golfového simulátoru.

Po všech těchto transakcích zůstává na účtu ležet oněch 101 milionů korun. "Já nejsem firma, která má na účtu desetitisíce. Co je na tom divného, když mám na běžném účtu desítky milionů? Co jsem s nimi měl dělat? Měl jsem je dát na termínovaný vklad, kde by mi banka dala úrok 0,6 procenta? Potřebuji mít rezervu, abych mohl dělat další akce, když mi náhodou některý klient platí pozdě," říká Veselý.

ČTĚTE VÍCE:


Ať to vyřeší policie, říká Veselý
Není ale ochoten vysvětlit, co je zmíněných 100 milionů vlastně za částku. Odmítá sdělit, jaké měla, kromě zaplacení subdodavatele, na akci finanční náklady jeho firma ProMoPro i to, jaký měla čistý zisk z českého předsednictví. "Nebudu vám to říkat, ať to vyšetří policie," říká Veselý. V účetní závěrce za rok 2009 má přitom firma uvedenou tržbu 493 milionů a zisk ve výši 64 milionů korun. Ani účetní závěrka tak oněch 100 milionů nevysvětluje.

Právě podle zisku ProMoPra, případně odměn jeho majitelů, manželů Veselých, se dá zjistit, jestli zakázka byla nebo nebyla předražena, nebo zda peníze z ní mohly být určeny pro někoho, kdo si firmu najal. "Jsem tvrdý obchodník. Rozhodně vám můžu říct, že jsem na tom neprodělal. A přitom jsem účtoval nižší ceny, než jsem si bral za španělské nebo německé předsednictví," tvrdí Veselý.

Je čím dál víc zřejmé, že 766 milionů, s nimiž se od čtvrtečního startu kauzy operuje, je virtuální částka. ProMoPro skutečně poslala úřadu vlády faktury v této výši. Ten je ale nepřijal a o ceně vyjednával. Dohodli se, že se bude platit méně, což bylo třeba dát účetně do pořádku. V té chvíli se dostávají do hry dobropisy. Ty byly dosud vykládány jako další faktury, které musel stát platit. Jsou ale přesným opakem. V podstatě zápornou fakturou neboli poukázkou na slevu.

Když si zadáte opravu koupelny, firma vám pošle účet na 10 tisíc korun, vy nesouhlasíte, a dohodnete se, že cena bude jen 8 tisíc. Firma vám pak pošle dobropis na dva tisíce, což spolu s fakturou potvrzuje, že cena je 8 tisíc. Obě strany mají v pořádku účetnictví. Možností je pak zrušit (stornovat) původní fakturu a vystavit novou. U vyúčtování ProMoPra vládě se používaly oba způsoby. V osmadvaceti případech se obě strany dohodly na stornu faktur, ve třinácti na zaslání dobropisů. Soupis těchto operací dává dohromady 241 milionů korun. Právě ty jsou rozdílem mezi původními 766 a 525 miliony, které podle FAÚ dorazily ProMoPru na účet.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...