Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Nové letecké údery zasáhly základny islamistů v Sýrii

USA

  18:21aktualizováno  22:28
DAMAŠEK/BAGDÁD - Nové letecké údery, které v noci na pátek podnikly USA, zasáhly základny a pozice islamistů v okolí města Majadín ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur u hranic s Irákem. Informace aktivistů z exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) už potvrdilo i americké velení. Sedm náletů podnikli spojenci také na Irák, jeden z nich mířil údajně na předměstí Bagdádu.

Následky amerických náletů na syrskou oblast Rakka. foto: Reuters

Mluvčí Pentagonu John Kirby uvedl, že se pomocí pilotovaných i bezpilotních letounů podařilo zneškodnit čtyři tanky islamistů a několik dalších poškodit. Terčem úderů bylo také velitelství radikálů ve městě Majadín a rovněž nejméně dvě rafinerie nacházející se ve stejné provincii.

Takzvané modulární rafinerie se skládají z prvků, které je možné přemísťovat a rychle zprovoznit. V syrských podmínkách mohou tyto rafinerie podle USA vydělávat extremistům až dva miliony dolarů (přes 43 milionů Kč) denně v příjmech z ropy a jsou tak primárním zdrojem jejich financování.

Cílem útoků prý bylo i okolí města Hasaká na severovýchodě Sýrie. Tady prý byla zasažena rovněž ropná infrastruktura, ale také automobily radikálů, které si přivezli z Iráku a snažili se je zahrabat pod zem, aby je ochránili, uvedl Ramí Abdar Rahmán z organizace SOHR.

Celkem už USA a jejich spojenci provedli více než 200 náletů v Iráku a téměř 40 v Sýrii. Podle SOHR už od zahájení leteckých útoku na Sýrii v noci na úterý v zemi zahynulo 141 džihádistů a 13 civilistů.

Podle šéfa generálního štábu americké armády, generála Martina Dempseyho, jsou však civilní oběti bohužel nevyhnutelné. Dempsey také uvedl, že jedinou pozemní silou, která může účinně bojovat s IS jsou podle něj "Iráčané, Kurdové a umírněná syrská opozice". Jen na dobytí východosyrských území ovládaných IS by však bylo zapotřebí vycvičit a vyzbrojit asi 12 000 až 15 000 syrských opozičních rebelů. USA se zatím chystají na výcvik asi 5 000 bojovníků proti režimu prezidenta Bašára Asada.

Radikálové prý v posledních dnech snížili počet mužů, kteří hlídkují na jejich kontrolních stanovištích v obavách, že by je mohly zasáhnout další nálety. Z míst, kde má Islámský stát svá velitelství či základny, také hromadně prchají místní civilní obyvatelé.

Dlouhodobá operace, řekl Obama a Kerry

Po Belgii a Nizozemsku dnes sedm svých stíhaček F-16 nabídlo koalici proti IS také Dánsko. Účastnit se však chce pouze náletů na Irák, nikoliv na Sýrii. O způsobu zapojení do koalice bude dnes v podvečer debatovat také britský parlament.

Letecké údery na pozice islamistů v Sýrii dnes pokračovaly již čtvrtý den. Už dříve americký prezident Barack Obama i jeho ministr zahraničí John Kerry uvedli, že půjde o dlouhodobou operaci.

Obama oznámil rozšíření války proti radikálům i na Sýrii ve svém klíčovém projevu v předvečer výročí útoků z 11. září 2001. Od té doby se prý připojilo k hnutí Islámský stát v oblasti syrského Halabu více než 200 bojovníků pocházejících původně zejména z další povstalecké skupiny, fronty An-Nusra napojené na teroristickou síť Al-Káida. "Znamená to, že tito lidé se nebojí. I když dochází k leteckým útokům, stejně se (k islamistům) připojují," řekl Ramí Abdar Rahmán.

ČTĚTE TAKÉ:

K prvním náletům na radikály z hnutí Islámský stát (IS) v Sýrii došlo v noci na úterý a podílela se na nich koalice tvořená USA a jejich arabskými spojenci Jordánskem, Bahrajnem, Saúdskou Arábií, Katarem a Spojenými arabskými emiráty.

Od 8. srpna USA nasadily své letectvo i proti IS v Iráku a minulý pátek se k nim přidali Francouzi. Paříž tehdy uvedla, že útoky provádí po dohodě s iráckou vládou a prezident François Hollande vyloučil nasazení pozemních bojových jednotek a intervenci v Sýrii. Nyní ale Francouzi o rozšíření náletů i na Sýrii začali uvažovat.

Autoři: ,