Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Vysoké školy bez přijímacích zkoušek

Česko

Nový návrh děkanů fakult: ať státní maturita s matematikou platí jako vstupenka k vysokoškolskému studiu

PRAHA Státní maturita, kterou budou poprvé studenti skládat v příštím školním roce, by mohla být v budoucnosti vstupenkou na vysoké školy. Ale pod jednou podmínkou. Že její součástí bude i povinná zkouška z matematiky.

To si alespoň přejí představitelé veřejných vysokých škol. Pro to, aby byla u maturity povinná zkouška z matematiky, je i ministryně školství Miroslava Kopicová.

Se zavedením matematiky jako povinného předmětu současná podoba státní maturity nepočítá. Je zcela na ředitelích a ředitelkách, zda ji jako povinnou zkoušku zařadí.

„Maturitu jako takovou děkani fakult podporují. I oni vnímají, že je třeba, aby tato zkouška měla nějakou výpovědní hodnotu,“ řekla ministryně Kopicová, která s děkany včera o využití státní maturity při přijímacích zkouškách na vysokou školu diskutovala.

Pro to, aby se státní maturita využívala při přijímacích zkouškách, je například děkan pedagogické fakulty královéhradecké univerzity Vladimír Jehlička. „Vznik státních maturit podporuji a jsem jejich zastáncem. Spousta lidí to ale i nadále blokuje, což je škoda. Navíc jsem zastáncem otevřeného vstupu na vysoké školy, a to na základě právě této státní maturity,“ řekl LN Jehlička.

A právě při včerejším setkání, které bylo jedním z prvních na toto téma a kterého se zúčastnilo kolem šedesáti představitelů vysokého školství, vznesly fakulty požadavek na povinnou zkoušku z matematiky. „S tímto požadavkem jednoznačně souhlasím. Pokud student úspěšně projde matematickými testy, má fakticky padesátiprocentní úspěšnost pro studijní předpoklady,“ dodala ministryně školství s tím, že matematika není pouze počítání, ale i logika a logické myšlení . Sama by proto se zavedením povinné maturity z matematiky vřele souhlasila a podpořila přání děkanů. „Odborná veřejnost si to přeje, jak se k tomu postaví politici, je ale druhá věc,“ dodala.

Právě fakt, že by se maturovalo i z matematiky, by mohl znamenat, že by se jiné přijímací zkoušky na mnohých fakultách již nedělaly. Nebo by se alespoň její úspěšné složení stalo významným parametrem. Ministryně však upozorňuje, že se tak nestane hned v prvním roce, kdy státem řízená zkouška odstartuje.

Zatímco pro to, aby se státní maturita využívala při přijímacích zkouškách, budou jednoznačně více humanitně zaměřené fakulty, ty technické spíš váhají. A důvodem je opět to, že u maturity nyní není povinná matematika. „Technické, ekonomické a přírodovědné fakulty jsou znepokojeny tím, jak málo se matematika na školách učí a že je u maturit nepovinná,“ dodala Kopicová.

A její slova potvrdil i děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Jiří Schwarz. Se zavedením státních maturit souhlasí, k tomu, že by byla vstupenkou právě na jeho fakultu, je skeptický. A jedním z důvodů je právě absence tohoto předmětu u maturitní zkoušky. „Pokud by tam matematika byla, možná bych o tom uvažoval. Bez ní ale vůbec,“ řekl děkan.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

To, aby vysoké školy jednoznačně a všechny používaly místo přijímacích zkoušek státní maturitu, jim ale nikdo nařídit nemůže. Vysoké školy a univerzity jsou autonomní a je zcela na jejich vedení, jakou formu a podmínky si pro přijetí uchazečů zvolí.

Již nyní je jasné, že na využití jednotné státní zkoušky u přijímacích zkoušek všechny školy nepřistoupí. „Prestižní školy budou i do budoucna dělat svá přijímací řízení, ale minimálně jako významný doplňkový parametr maturita asi bude fungovat i u nich,“ myslí si ministryně Miroslava Kopicová.

Původně měli studenti a studentky podle státem určené jednotné zkoušky maturovat již v roce 2008. Kvůli chybám v testech a celkové nepřipravenosti byl její start odložen o dva roky. Kvůli protestům studentů ji ale poslanci odložili o další rok. Zatím by podle ní měli první studenti tedy maturovat v roce 2011.

Jedním z důvodů protestu studentů byla právě i nespokojenost s tím, že maturitu nebudou uznávat vysoké školy. To, že o tom nyní některé fakulty budou uvažovat, je pro budoucí maturanty dobrá zpráva. Už je ale asi příliš nepotěší, že si děkani kladou podmínku s povinnou zkouškou z matematiky. Právě tento předmět není mezi studenty nijak oblíbený a velká část se toho, že by mohla být povinná, obávala.

O zavedení povinné maturity z matematiky uvažoval již minulý ministr školství Ondřej Liška (SZ), proti byla však ČSSD. Sociálnědemokratický stínový ministr školství Jiří Havel to dokonce označil za hloupost.

***

S povinnou matematikou u maturity Kopicová souhlasí

Autor: