Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Spor o policejního prezidenta: Ani Lessy, ani Červíček. Ve hře je exnáměstek Osvald

Česko

  10:15aktualizováno  15:57
PRAHA - Je to hra, na jejímž konci se policejním prezidentem může stát třetí muž vzadu. Tím by podle důvěryhodného zdroje LN měl být bývalý náměstek policejního prezidenta Pavel Osvald. „Pokud se funkce uvolní, určitě se o ni budu ucházet. Zatím však nemám informaci, že by byla volná,“ řekl Osvald LN.

Bývalý náměstek policejního prezidenta Pavel Osvald. foto: ČTK

Scénář kauzy dvojhlavého vedení policejního sboru by měl být následující. Rozkladová komise ministerstva vnitra 6. ledna „zamázne“ Martina Červíčka. Následně Petr Lessy, jak v pátek upozornil server Respekt.cz, požádá ministra Martina Pecinu o uvolnění z funkce a přijme nabízené místo policejního přidělence v Bratislavě. Novým policejním prezident by se pak podle informací LN měl stát Osvald.

ČTĚTE TAKÉ:

Jakoby takový scénář Lessy tušil, neboť v pátek serveru Lidovky.cz sdělil: „Buď bude policejním prezidentem pan Červíček, buď budu policejním prezidentem já, nebo může být policejním prezidentem někdo třetí. Žádnou z těchto možností nelze vyloučit stejně jako to, že někdo z nás může skončit v Bratislavě, někdo z nás může skončit ve funkci krajského ředitele, nebo náměstka policejního prezidenta.“

Osvald byl v roce 2011 členem komise jmenované exministrem vnitra Radkem Johnem, jež doporučila Lessyho na post policejního prezidenta. Následně byl Osvald jmenován jeho náměstkem, což lidé z branže považovali za protislužbu policejního šéfa. Osvald byl považován za člověka blízkého Věcem veřejným a Vítu Bártovi. Bývalý předseda Věcí veřejných se Osvalda na začátku loňského roku veřejně zastal, když byl Osvald Červíčkem vyhozen z funkce náměstka policejního prezidenta. 
Osvald nadále za Lessym, kterého pomáhal před dvěma lety vybrat, stojí. „Petr Lessy by dle mě byl tím nejlepším policejním prezidentem.“ Instalaci Osvalda by navíc ulehčilo, že je v 11. platové třídě. V policejním sboru jsou pro takové důstojníky jen čtyři místa: post policejního prezidenta a křesla jeho náměstků. Osvald je podle informací serveru Lidovky.cz v takzvané záloze, což znamená, že pobírá až 80 procent svého platu a nevykonává žádnou práci.

Policejní dvojvládí

Ministr Pecina vrátil Lessyho do funkce policejního prezidenta začátkem prosince. Jak později uvedl, předpokládal, že se stávající prezident Červíček funkce obratem vzdá. Ten se však vzepřel a naznačil, že ho chce Pecina odstavit z toho důvodu, že odmítl jím navržené personální změny u policie.

Jeho slova podpořil jeho náměstek Kučera a šéf protikorupčního útvaru Komárek. Na to Pecina reagoval: "Konstatuji, že jsem nikdy v životě nehovořil mezi čtyřma očima ani s panem Komárkem, ani s panem Kučerou. Dnes jsem tomu velmi rád, protože jestli tito policejní příslušníci tvrdí, že jsem na ně vytvářel nátlak, měli by doložit, kdy jsme se osobně setkali a kdy k onomu nátlaku mělo dojít."

Nezávislý odborový svaz vyzval premiéra Jiřího Rusnoka, aby ministra Pecinu kvůli navrácení Lessyho do funkce odvolal. Zároveň odbory připravují trestní oznámení, v němž chtějí uvést konkrétní argumenty, proč podle nich Pecina jednal zbytečně ukvapeně. Už jedno trestní oznámení podal na Pecinu vysoký policejní důstojník, informovaly Lidovky.cz.

Do věci se vložil prezident Miloš Zeman, který Červíčkovi vyjádřil plnou podporu a prohlásil, že nastalé dvojvládí by měl vyřešit až nový ministr vnitra.

Autoři: ,