Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nový Zéland zasáhlo silné zemětřesení, zemřelo nejméně 144 lidí

Svět

  7:31aktualizováno  12:50
WELLINGTON - Nejméně 144 životů si vyžádalo zemětřesení v druhém největším novozélandském městě Christchurch. Počet lidí uvězněných v troskách se odhaduje na více než sto. Záchranáři s jejich vyprošťováním pokračovali do noci, která v zemi vzhledem k časovému posunu již nastala.

Následky zemětřesení na Novém Zélandu foto: ČTK

Vedoucí konzulátu ČR v australském Sydney Pavel Pitel sdělil, že úřad zatím nemá informace o tom, že by na Novém Zélandu čeští občané utrpěli zranění nebo přišli o život. Úřady se podle něj nyní soustředí především na záchranu lidí v troskách. Podle Tomia Okamury z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur je na Novém Zélandě celkem 500 Čechů. Christchurch prý bývá pravidelnou zastávkou českých poznávacích zájezdů.

Podle agentury Reuters jde ve městě s téměř 400.000 obyvateli o druhé zemětřesení za posledních pět měsíců a o nejtragičtější přírodní katastrofu za posledních 80 let. "Možná jsme svědky nejtemnějšího dne Nového Zélandu... Bilance, kterou mám, je v tuto chvíli 65 mrtvých a může růst," řekl místní televizi premiér John Key, který z města pochází a má tu rodinu.


Zemětřesení o síle 6,3 stupně Richterovy stupnice zasáhlo město na novozélandském Jižním ostrově kolem poledne místního času. Zřítilo se množství budov a trosky mnohde zablokovaly ulice. Úřady vyhlásily stav nouze a starosta Bob Parker situaci ve městě přirovnal k válečné zóně.

Policie evakuovala obyvatele i zaměstnance z budov v centru města, jež byly poškozeny už při loňském zářijovém zemětřesení. Otřes poškodil pozemní komunikace a vyvolal několik požárů, při jejichž hašení pomáhaly vrtulníky. V ulicích bylo rozmístěno několik set vojáků, aby pomáhali obyvatelům a střežili oblast. Mobilizován byl i veškerý vojenský lékařský personál.

Sutiny zavalily mnoho automobilů. Na hlavní náměstí se zřítila špička katedrály. Podle premiéra Keye spadlo osm nebo devět budov. Předměstí Lyttleton a New Brighton jsou podle serveru BBC neobyvatelná. Po pádu jedné ze škol je pohřešováno 12 japonských studentů.

Skupina z jazykové školy ve městě Tojama tu byla na exkurzi. Mezi mrtvými jsou cestující ze dvou autobusů, na něž spadly trosky budov. Záchranářský tým a skupinu pátračů již vyslala Austrálie, která nabídla i další pomoc.

"Bylo to, jako bych běžel po želatině," vylíčil podle zpravodajského serveru CNN jeden z obyvatel postiženého města. "Viděli jsme, jak se z převisu zřítila ohromná skála - skála, která tam byla tisíciletí. Spadlo to na budovu sdružení pro veterány (RSA). bylo to strašné," řekl. Přerušeny byly dodávky vody a elektřiny i telefonní spojení. S výjimkou nouzových letů dnes bylo mimo provoz letiště.

Ve školách i na dostihové dráze byly s blížícím se soumrakem zřízeny improvizované přístřešky. S přílivem zraněných se potýkala christchurchská nemocnice. Velkou část zranění tvořily podle zdravotníků pohmožděniny, řezné rány a bolesti na hrudi. Podle serveru news.com.au městská nemocnice čelila přílivu předčasně narozených dětí, protože otřesy uspíšily porody.

Zemětřesení na Novém Zélandu

Server The New Zealand Herald uvedl, že zemětřesení uvolnilo 30 milionů tun ledu z Tasmánského ledovce u nejvyšší novozélandské hory Aoraki, jež je známá také jako Mount Cook. Ledovec se nachází asi 200 kilometrů od Christchurche. Podle horských průvodců citovaných agenturou AP odlomený led v jezeře vytvořil ledové kry.

Christchurch leží na písku, štěrku a naplaveninách. Při zemětřesení tu podle Reuters obvykle stoupne hladina podzemních vod, smísí se s pískem a promění půdu v bažinu. V televizních záběrech již byly vidět části ulic propadlé do jezera připomínajícího prý mléko. Od loňského 4. září, kdy Christchurch postihlo ničivé zemětřesení o síle 7,1 stupně, zažilo město stovky následných otřesů. Utrpělo rozsáhlé škody, zraněno ale bylo jen málo lidí, jelikož přírodní živel udeřil v ranních hodinách, kdy bylo na ulicích jen minimum lidí. Dnes zemětřesení zasáhlo v době oběda a v ulicích, obchodech či restauracích se pohybovalo velké množství obyvatel.

Americká geologická služba (USGS) lokalizovala ohnisko zemětřesení ve čtyřkilometrové hloubce asi pět kilometrů jihozápadně od města. Zpravodajský server BBC informoval, že otřesy začaly ve 12:51 místního času (00:51 SEČ). Do dvou hodin pak následovaly dva další otřesy o síle až 5,6 stupně Richterovy škály.

Čtěte více o loňském zemětřesení:

Zemětřesení jsou na Novém Zélandě častá, protože tu na sebe narážejí dvě velké zemské desky. Seizmologové v této ostrovní zemi zaznamenají až 15.000 zemětřesení ročně, ale nanejvýš 150 jich člověk vnímá a dvě desítky dosahují pětistupňové hodnoty.

Největší katastrofa postihla v roce 1931 město Napier na Severním ostrově. Tehdy tam zahynulo více než 250 lidí. Zemětřesení z července 2009 o síle 7,8 stupně způsobilo, že se jižní cíp země posunul o 30 centimetrů blíže k Austrálii.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!