Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Čekání je u konce. Novým ministrem obrany se stane Picek

Česko

  11:53aktualizováno  14:41
PRAHA - Novým ministrem obrany bude nynější první náměstek na ministerstvu Vlastimil Picek, plyne z informací z vládní koalice.

Vlastimil Picek foto: Lidové noviny

Post ministra obrany byl neobsazený od 20. prosince minulého roku, kdy premiér Petr Nečas (ODS) odvolal Karolínu Peake (LIDEM). Peake ztratila premiérovu důvěru poté, co krátce po svém nástupu uskutečnila několik personálních změn, mimo jiné odvolala právě Picka. Premiér Nečas, který se poté ujal vedení resortu, Picka do funkce prvního náměstka vrátil.

Picek krátce před 14. hodinou dorazil do Strakovy akademie, kde jednal s premiérem Nečasem. Po půl hodině akademii opustil.

Exministr obrany Alexandr Vondra (ODS), který z funkce odešel loni na počátku prosince, pokládá výběr Picka za velmi dobrou volbu. "Situaci v resortu rozumí a podílel se na důležitých reformách v posledních dvou letech," napsal bývalý ministr Vondra

Na Pickově jméně se Nečas shodl právě s ministrem zahraničí Schwarzenbergem.

Jednání se zdržovala kvůli Schwarzenbergovi, tvrdil Nečas

Předseda vlády nového ministra, kterým má podle jeho představ být nestranický odborník, hledal nezvykle dlouho. Zdůvodňoval to tím, že nad jeho jménem potřebuje shodu všech tří koaličních partnerů. Jednání se prý zdržovala mimo jiné kvůli prezidentské kandidatuře lídra TOP 09 a ministra zahraničí Schwarzenberga.

Někdejší náčelník generálního štábu Picek má na ministerstvu na starosti každodenní chod resortu, kromě jiného například vedl vyjednávání se Švédskem o pokračování pronájmu nadzvukových stíhaček.

V posledních dnech si ale na absenci plnohodnotného ministra začínali stěžovat nejen vojáci, ale také politici. Ministr Schwarzenberg tento týden uvedl, že o věci hodlá ve středu jednat s Nečasem, právě z této schůzky pak zřejmě nynější dohoda vzešla. Schwarzenberg v minulosti přitom uváděl, že si ve funkci ministra nepřeje bývalého vojáka.

Kdo je Vlastimil Picek

Datum narození: 25. října 1956, Turnov Hodnost: armádní generál v záloze (do hodnosti armádního generála povýšen 28. října 2009)

Vzdělání: vystudoval Vojenskou střední odbornou školy v Novém Mestě nad Váhom (1975) a Vojenskou akademii v Brně (1981), absolvoval postgraduální studium na Českém vysokém učení technickém v Praze i na brněnské vojenské akademii.

Kariéra: sloužil u protivzdušné obrany, od roku 1986 na jejím velitelství; v letech 1994 až 2003 působil na Generálním štábu AČR, byl mj. náčelníkem spojovacího vojska velitelství letectva a protivzdušné obrany (1996-1997) nebo náčelníkem sekce velení a řízení (2001-2003); náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Václava Klause (2003-2007); náčelník generálního štábu (březen 2007 - červen 2012); první náměstek ministra obrany (18. září 2012 - 13. prosince 2012; znovu od 21. prosince 2012) Rodina: ženatý, dva synové Ostatní: - Během pěti let v čele generálního štábu se musel potýkat s řadou problémů, například klesajícím rozpočtem nebo poruchovými transportními letouny CASA. Podle svého vyjádření nicméně svému nástupci Petru Pavlovi předal armádu "v dobré kondici".

V poslední době vzbudilo pozornost Pickovo jednání v kauze kolem nákupu letounů CASA pro českou armádu, kvůli němuž je stíhána poslankyně a bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09). Podle informací zveřejněných v médiích se Picek jako náčelník generálního štábu nejprve stavěl proti, nakonec ale podlehl údajnému nátlaku z ministerstva obrany, zejména od někdejšího náměstka Martina Bartáka.

Jako první náměstek ministra obrany vedl Picek tým, který vyjednával o dalším pronájmu gripenů pro českou armádu. Rovněž připravoval celou řadu legislativních změn.

Z funkce první náměstka ministra obrany jej 13. prosince odvolala Karolína Peake (LIDEM), která do čela resortu obrany usedla teprve předchozí den. Tento krok vyvolal kritiku ze strany prezidenta Václava Klause i předsedy vlády Petra Nečase (ODS). Klaus serveru Novinky.cz řekl, že podle premiéra měl Picek zajistit kontinuitu fungování resortu po odchodu ministra Alexandra Vondry (ODS). Předseda vlády následně Peake po pouhých osmi dnech odvolal z čela ministerstva, což vyústilo ve vážnou roztržku ve vládní koalici. Premiér Nečas, který byl pověřen prezidentem vedením ministerstva obrany, Picka opět do funkce jmenoval.

Nečas koncem loňského roku označil Picka za velmi kvalitního odborníka.

Rovněž někteří opoziční a koaliční poslanci poukazovali na Pickovu kvalifikaci a čestnost.

Letos v únoru Nečas Picka označil za úřadujícího ministra. Nečas údajně Picka již na místo ministra obrany navrhoval, nesouhlasil s tím prý ale ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Deníku Právo Schwarzenberg nepřímo potvrdil, že Picka na ministerstvu nechtěl. "Já jsem nebyl nadšený z toho, že bychom byli jako Guatemala, kde je generál ministrem obrany," řekl.

Autoři: ,